Wychowanie wspierające – BLOG
Cienka granica między żartem a przemocą
Granica między żartem a przemocą bywa naprawdę cienka, dla wielu niezauważalna. Dla całej masy krzywdząca. Na przykład „końskie zaloty”.
Zachęcanie do czytania książek… czy może zniechęcanie?
Zachęcanie do czytania książek… czy może zniechęcanie? No właśnie, czasami bardzo chcemy pomóc, ale trafiamy kulą w płot.
Nauka czytania. 8 prostych zasad, jak wybrać odpowiednią książkę
Nauka czytania. 8 prostych zasad ułatwiających naukę czytania i wybór odpowiedniej książki. Chodzi o to, żeby było ciekawie i prosto.
Prezenty dla babci i dziadka. Praktyczne, sentymentalne, rozrywkowe i samodzielnie wykonane przez wnuki
Prezenty dla babci i dziadka To poważne decyzje. W tym wypadku sprawdzają się pomysły sentymentalne i zaklęte w dowolnej formie, wspomnienia.
Dlaczego dziecko powinno się nudzić?
Czy dziecko powinno się nudzić? Czasem nie pozwalamy na to, a przecież nuda w odpowiednich dawkach, może sprawić wspierać kreatywność.
Konsekwencje braku bliskiej relacji z dzieckiem. Jak je rozpoznać i co zrobić?
Jakie mogą być Konsekwencje braku bliskiej relacji z dzieckiem. Jak je rozpoznać? Budowanie relacji to trudny temat, warto się wspierać.
Nudzę się, mamo! Znasz ten świetny sposób na nudę?
Nudzę się! Na to hasło rzucamy się z tysiącem pomysłów. Czasem jednak lepiej pozwolić się chwilę ponudzić, bo to potrzebne dzieciom.
Sylwester z dziećmi w domu. Masz już kilka pomysłów na zabawy? Gadżety, książki i zabawki
Sylwester z dziećmi w domu może się komuś kojarzyć z nudą i generalnie „dniem jak każdy inny”. A przecież jego wyjątkowość zależy od naszej inwencji.
Rodzicielski horoskop 2025
Sprawdziłaś już rodzicielski horoskop na najbliższy rok? Nie jestem wróżką, ale mam pewność, że u większości z nas sprawdzi się na 100%.
Nie lubię tego! Zrobię po swojemu! Podążam za potrzebami dziecka czy spełniam zachcianki?
Nie lubię tego! Słysząc krzyk, płacz i kolejne „nie!”, każdy zaczyna się zastanawiać: czy podążam za potrzebami? A może to zachcianki?
Jak bez krzyku zmienić zachowanie dziecka? Skuteczna komunikacja
Budowanie bliskiej relacji z dzieckiem to trudna sprawa. Czasem wydaje się, że bez krzyku ani rusz. Jednak warto spróbować.
Dziecko boi się, a ty nie wiesz, jak pomóc?
Wszyscy czasem mierzymy się z lękiem. Jednak co zrobić, żeby pomóc dziecku, które boi się, stresuje? Czy lęk jest potrzebny?
Jak pokazać wsparcie emocjonalne dzieciom w różnym wieku
Każdy wiek ma swoje potrzeby, które możemy zaspokajać, budując bliską relację z dzieckiem i okazując wsparcie.
Czy dziecko bijące inne dzieci, będzie wykluczone z grupy?
Odpowiedź na pytanie: Czy dziecko bijące inne dzieci, będzie wykluczone z grupy?, jest oczywista, choć dorosłym czasem trudno ją przyjąć.
Pojawia się młodsze rodzeństwo
Co naprawdę czuje starsze dziecko, kiedy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo? Nie, nie tylko radość i nie tylko zazdrość.
Dziecko nie chce robić kupy do nocnika. Z sikaniem nie ma tego problemu
Pożegnanie z pieluchą jest wyzwaniem. Czasem nie wszystko idzie super. Na przykład, kiedy dziecko nie chce robić kupy do nocnika, a siku tak.
50 zdań wspierających budowanie poczucia wartości dziecka
Tak, przygotowałam i jest ściągę. 50 zdań wspierających budowanie poczucia wartości dziecka. Znajdź czas na chociaż jedno każdego dnia.
DWULATEK. Cała prawda o dwulatku
Utarło się, że dwulatek kojarzy się głównie z buntem. Na szczęście dziś odchodzimy od tego słowa. Ten wiek to też mnóstwo czułości.
Dziecko mnie GRYZIE
Dziecko mnie gryzie, szczypie, bije. 8 kroków, dzięki którym uda się zrozumieć i zapanować nad takimi zachowaniami, ale też własnymi nerwami.
Właśnie twoje dziecko wyrywa drugiemu zabawkę. Wesprzesz je?
Nie, nie zachęcę do kibicowania, kiedy twoje dziecko wyrywa drugiemu zabawkę. Zachęcę do mądrego wsparcia w trudnej sytuacji.
Wredne i złośliwe zachowania dziecka. Czy rośnie mi mały tyran?
Zauważam wredne i złośliwe zachowania dziecka. Czy rośnie mi mały tyran? Dla dziecka to czasem prośba o uwagę i zmianę komunikacji.
Czy to jest sposób na wychowanie „emocjonalnej ciamajdy”?
Ktoś mi ostatnio powiedział, że współczesne dzieci (i niektórzy dorośli) to „emocjonalne ciamajdy”. Dokładnie tego określenia użył. Nie pierwszy raz słyszę coś takiego.
Ale obiecaj, że nie będziesz płakać! Dlaczego dziecko nie dotrzyma tej obietnicy?
Ale obiecaj, że dziś nie będziesz już płakać! Zdarzyło ci się to powiedzieć? W nowych sytuacjach warto uważać z takimi prośbami.
Trzylatek, czterolatek i słowo „współpraca”. Czy to da się jakoś zrobić?
Czy to da się jakoś zrobić? 13 prostych pomysłów, jak działać, żeby się dogadać. Trzylatek, czterolatek i słowo „współpraca”.
7 największych obaw rodziców wysyłających dzieci do żłobka lub przedszkola
Zapytałam rodziców o to, co ich najbardziej stresuje przed wysłanie dziecka do żłobka lub przedszkola. Mam 7 największych obaw.
Jak przygotować dziecka do przedszkola? Zacznij od siebie, mamo!
W przygotowaniach do przedszkola wszystko kręci się wokół dziecka. Nastawienie rodzica jest sprawą fundamentalną.
Dziecko ciągle chce być u mnie na rękach!
Na rękach u mamy jest wspaniale. Bezpiecznie, przyjemnie, tako to widzi dziecko, dlatego chce na nich być. Co jednak czuje przemęczona mama?
Czytanie dzieciom książek CODZIENNIE. Da się?
Czy rzeczywiście da się czytać dziecku 15 minut dziennie? Czytanie dzieciom książek. Codziennie? Da się? Po co właściwie to robić?
Dlaczego moje dziecko bije mnie i inne dzieci? Co robić w tej sytuacji?
Zanim zaczniesz leczyć skutki, poszukaj przyczyny. Dlaczego moje dziecko bije mnie i inne dzieci? Sprawdź, co robić w tej sytuacji.
3 sposoby na to, jak pomóc ZDENERWOWANEMU dziecku
Jak pomóc zdenerwowanemu dziecku? Jedni czekają aż się samo uspokoi, inni próbują tłumaczyć aż zrozumie. Podpowiadam moje pomysły.