Książki dla dzieci o emocjach. Kilka z moich ulubionych tytułów, które często zdarza mi się wykorzystywać w pracy z dziećmi. Dzięki tym książkom tłumaczę, wymyślam, bawię się i rozmawiam o emocjach.
Od razu powiem, że to moje bardzo osobiste zestawienie, bez słodko-pierdzących tytułów, raczej z książkami, które… wzbudzają różne emocje. Zatem jesteśmy „w temacie”. Uważam, że o emocjach można mówić klasycznie (i w porządku), ale czasem lepiej sięgnąć po coś mniej oczywistego. Tu lista mniej oczywista.
Dopisałam przy każdym tytule informację, od jakiego wieku warto po nie sięgać, ale czuję, że w każdej znajdzie się coś dla starszych i młodszych, a nawet dla rodziców.
Jak rozmawiać o emocjach
Czytając ten sam tytuł z dwulatkiem i pięciolatkiem, wyniesiecie naprawdę wiele, choć za każdym razem inaczej. Są tytuły bardzo dosłowne (trochę jak instrukcje obsługi) i mniej dosłowne (zachęcające do ważnych rozmów).
Zanim jednak przejdziecie to tytułów, zostawię artykuły, w których być może znajdą się odpowiedzi związane z niektórymi zachowaniami dzieci.
- Jak rozmawiać z półtoraroczniakiem i dwulatkiem? >>
- Cała prawda o dwulatku >>
- 9 ważnych informacji o 3-latku >>
- 3-latek, 4-latek i słowo „współpraca” >>
- Rozwój i potrzeby 5-latka. Zabawki dla pięciolatka >>
- Wybucha i pyskuje? Spokojnie, to tylko sześciolatek >>
Jeszcze tylko moja wielka prośba: zawsze, ale to zawsze porozmawiaj z dzieckiem o treści przeczytanej bajki. Z emocjami naprawdę różnie bywa, zwłaszcza w dziecięcych głowach i sercach.
Henio, Basia i Gucio odkrywają miłość
To kartonowa książka, która zaciekawia dzieci 2-3 letnie, ale i 5-latki z pewnością się tu odnajdą. Basia ma 3,5 roku, Gucio niecałe 2, a Henio 5, więc już można sobie wyobrazić, jakie problemy ma ta ekipa. Albo raczej jakie problemy miewają z tą ekipą rodzice. 😉
I powiem Wam, że znajdziemy tu najzwyklejszą codzienność w bardzo ciepłym, bliskościowym wydaniu. Rozmawiamy przecież o miłości i jej róznych odcieniach. Piękne uczucie, które czasem pomijamy w ważnych rozmowach, bo wydaje się oczywiste. A właśnie miłość może być argumentem w kilku trudnych sytuacjach, które chcemy wyjaśnić maluchom.
To książka pod patronatem Aktywne Czytanie, dużo więcej opowiadam o niej w recenzji na blogu: Henio, Basia i Gucio odkrywaja miłość >>
„Zgubione znalezione” i „ZGUBA”
Jeśli chodzi o książki dla starszych dzieci, to wydanie tych trzech bardzo emocjonalnych opowieści, jest jedną z najważniejszych książek w mojej bibliotece.
Nie ma w niej wiele do czytania, bo tu rozmawiamy obrazami. Bardzo przejmujące opowieści o tęsknocie za bliskością, zastanawianiu się nad sensem życia, szukaniu własnego miejsca na świecie, zawłaszczaniu świata przez cywilizację, walki o siebie i swoje „ja”. Na tę książkę dziecko powinno być przygotowane, bo na pewno zostanie na długo w emocjach i myślach.
Od 2016 roku mam na półce „Zgubione Znalezione”, jednak teraz nie jest dostępne do kupienia, po prostu nakład się wyczerpał. Jednak Kultura Gniewu właśnie wznowiła jedno z opowiadań, konkretnie „Zgubę” i jeśli tylko możecie, przeczytajcie.
O wszystkich trzech opowiadaniach napisałam kiedyś na blogu: Zgubione znalezione >>
Wydawnictwo Kultura Gniewu
Książka dla nastolatków i dorosłych.
Od lat ta książka nie była dostępna, teraz jednak można dostać jedno opowiadanie i jeśli tylko kochacie takie odjechane książki, tu znajdziecie tysiąc emocji.
EMOCJE. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)
Komiksowa seria autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera doczekała się tematu uczuć. Jeśli szukacie czegoś konkretnego, ale też mówiącego na pełnym luzie o tym, co się z nami dzieje w trudnych sytuacjach, to jest to. Każda strona to osobne zagadnienie i od razu mówię, że nie dla maluchów, wręcz przeciwnie. W końcu mamy propozycję dla czytelników 8-13 lat.
Więcej o książce napisałam w recenzji: Emocje >>
Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
Jedna z podstawowych książek na mojej emocjonalnej liście tytułów. Znajduje się tu 12 historyjek i one są opracowane właśnie jako bajki terapeutyczne, co znaczy, że pokazują małemu czytelnikowi, jak można (często z pomocą dorosłego) poradzić sobie w trudnej sytuacji. Bez magii, czarów i wróżek, bo w życiu emocje przeżywa się właśnie tak, bardzo realnie. Spodoba się dzieciom 4+.
Mała Encyklopedia Domowych Potworów
To zestawienie pozornie mało emocjonalne. Raczej potwory odnoszą się do zachowań, bo przez nie mamy bałagan, giną nam rzeczy itd. Jednak wiele z nich zahacza o emocje, zresztą wszystkie opisane tu zachowania związane są z konkretnymi emocjami. Dlatego warto poznać i oswoić potwory. Spodoba się dzieciom 4+.
To możesz obejrzeć recenzję filmową: Mała encyklopedia domowych potworów >>
Sam i Watson przeganiają gniew
Bardzo prosta historia dla przedszkolaków, a nawet dwulatków, w której uczymy się wizualizować pozytywne emocje i dowiadujemy się, jak walczyć z gniewem. W bardzo spokojny sposób. Proste pomysły są zawsze najlepsze.
Opowiedziałam o tej książce i kolejnych cześciach w recenzji: Sam i Watson pokonują zazdrość, Sam i Watson przeganiają gniew >>
Sam i Watson patrzą sercem
W tej części Sam uczy się, jak nie zwracać uwagi na wygląd zewnętrzny, za to widzieć to, co naprawdę piękne w człowieku. Opowiedziałam o niej przy okazji prezentowania nowości wydawczniczych.
Subskrybuj Aktywne Czytanie na YouTube, nie przegapisz żadnej książkowej opowieści.
Grzeczna (szukaj w bibliotekach)
To opowieść o Lusi, która zawsze robi wszystko czego inni od niej oczekują, o co inni proszą, bo chce być grzeczna. Wydaje mi się, że ta lektura przyda się zarówno dzieciom, jak i rodzicom, którzy często uważają, że najświetniej będzie jeśli moje dziecko będzie grzeczne i będzie potrafiło „radzić sobie z emocjami”. Czy grzeczne dziecko jest szczęśliwe? Czy można (warto) być niegrzecznym? O takich emocjach rozmawiamy przy tej książce. Uwaga, ona ma bardzo specyficzne (mocne) ilustracje i warto do niej zerknąć zanim się pokaże dziecku. Spodoba się dzieciom 6+.
Tu możesz obejrzeć książkę w środku: Grzeczna na Instagramie Aktywne Czytanie >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Uśmiech dla żabki
To jest książka o miłości i tęsknocie. Jak może wyglądać tęsknota? Jakie to uczucie? Niezbyt miłe i żabka się o tym przekonuje. Żal mi jej trochę, ale cieszę się, że przeżywa tę przygodę, bo dzięki temu mali czytelnicy też mogą się przekonać, jak czuje się tęsknotę. Jak to może być kiedy brakuje bliskiej osoby. Wiele dzieci przeżywa tę emocję i jednocześnie frustrację z powodu nieumiejętności opowiedzenia, co się dzieje w sercu, w środku. Żabka pomoże.
Spodoba się dzieciom 3+.
Zguba Michałka
W tej książce mały chłopiec gubi dobry humor. I zaczynają się poszukiwania. Pomagają mu zwierzęta, a na końcu okazuje się, że już wszystko w porządku, to się zdarza. Mija tak samo szybko, jak przychodzi. To jedna z piękniejszych książek dla dzieci, jakie miałam okazję trzymać w rękach.
Spodoba się dzieciom 2+.
Zrecenzowałam ją na blogu: Zguba Michałka >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
I co teraz?
Czasami przedszkolaki i starsze dzieci mają trudności z zaakceptowaniem swojej odmienności. Czują, że się różnią i powodów do takiego poczucia może być naprawdę wiele. Czasami to rozwód, innym razem wygląd, sytuacja materialna lub cokolwiek innego. Sięgnij po nią kiedy widzisz, że twoje dziecko czuje się wyobcowane, inne, ma trudności z zaakceptowaniem pewnych spraw. Trudne sytuacje i trudne emocje mogą przybierać różny kszatł. Czasami na przykład to są rogi. Dla dzieci 4+.
Zrecenzowałam ją na blogu: I co teraz? >>
Bajki plasterki
Seria książek pomagających dzieciom przejść żałobę. To bajki skierowane do dzieci w potrzebie. Na przykład po stracie rodzica, dziadka, przyjaciela, kochanego zwierzaka.
O całej serii opowiadam ze szczegółami w recenzji: Bajki Plasterki >>
Zaczarowany ogród dziadka
W tej części dwóch braci przeżywa śmierć kochanego dziadka. Na szczęście mają obok kochających rodziców, zwłaszcza tata jest dla nich ogromnym wsparciem.
Tu znajdziesz jeszcze więcej na temat śmierci i przemijania.
Rózia i kolorowe emocje
To książka o małej dziewczynce, która przeżywa różne sytuacje. Takie proste, codzienne, znane z życia. Autorka wierszem opowiedziała o najważniejszych emocjach. Cudowne, ciepłe ilustracje, do tego bardzo konkretne przykłady znane dzieciom z codzienności.
Więcej o tej książce opowiedziałam w recenzji: Rózia i kolorowe emocje >>
Książki dla dzieci o miłości
O miłości, bo to cudowne uczucie choć miewa różne oblicza, stworzyłam całe zestawienie książek. Zerknij koniecznie: Książki o miłości >>
Jak kózka uczyła się pływać
Jedna z mam w naszej książkowej grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci >> polecała tę książkę. Nie znałam jej więc szybko nadrobiłam zaległości. Jest znakomitą opowieścią o tym, że każdy powinien mieć prawo do swoich marzeń i działań według możliwości. Nie musisz być taki sam jak inni, nie daj się wbijać w jednakowe ramy. Nie dość, że o uczuciach, to jeszcze motywująca do walki o własną indywidualność i potrzeby.
Spodoba się dzieciom 4+.
Powiedz komuś!
To obrazkowa książka dla najmłodszych, w której znajdziemy podpowiedzi o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach. Dzieci często boją się powiedzieć o czymś dorosłemu, nie wiedzą czy można się zachowywać tak lub inaczej, jak reagować kiedy czują, że dzieje się im (lub komuś) krzywda, czy nie zostaną wyśmiane, nazwane skarżypytą itd. Rozdarcie wewnętrzne to jedna z wielu emocji, które towarzyszą maluchom. Im starsze dziecko, tym tego więcej. Dlatego warto zacząć rozmawiać o tym już z dwulatkami. I nie przestawać, bo starsze dzieci inaczej patrzą na pewne sprawy.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Doris ma dość
Kolejna książka opowiadająca w prostych słowach o złości, gniewie, wzburzeniu. To znowu niemiłe emocje, ale warto wiedzieć, jak je przeżywać żeby nie zjadły człowieka od środka. Nie każde dziecko wie i nie każde czuje, że może przeżywać po swojemu. Im więcej takich wirtualnych przeżyć, tym łatwiej otworzyć się na ich doświadczanie.
Autorka nie jest ugrzenioną moralizatorką i jej książki też takie nie są. Opowiada o prawdziwych emocjach dzieci.
Spodoba się dzieciom 3+.
W pogoni za życiem
Historia małej jętki (takiego owada), która nie ma wcale długiego życia. Książka nie jest wyłącznie o tym, że życie szybko przemija. Dorośli często patrzą na tę bajkę lekko przerażeni, bo tam czai się śmierć. Czai się też wiele cennych przeżyć dla małego człowieka. Dostaje piękny przekaz – walcz o swoje marzenia, nie czekaj na „dobry moment”, spełniaj je tu i teraz. Jeśli o mnie chodzi, to nie jest książka jednie o pożegnaniu, ale w dużej mierze o motywacji do działania.
Spodoba się dzieciom 4+.
Możesz do niej zerknąć tutaj: W pogoni za życiem >>
Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości
To są wierszyki dla przedszkolaków. Wesołe, zabawke, krótkie. Emocje o których opowiadają, wcale nie są oczywiste. A wierszowane rozmowy o emocjach są wyjątkowe. Bardzo pozytywna książka, choć oczywiście nie tylko o pozytywnych emocjach. Spodoba się dzieciom 3+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Zniszcz ten dziennik
Mniej tu jest czytania, więcej pomysłów do narysowania i wirtualnego przeżycia. Można się naprawdę wyzłościć, coś zniszczyć, podrzeć, popaprać. Wszystko w ramach czytania książki, która zachęca do takich akcji. Jeśli się boisz, że zachęca do „niegrzecznych zachowań” to nic się nie martw. Zachęca jedynie do (mniej lub bardziej) artystycznego wyrzucenia z siebie emocji, których na pewno nikt nie powinien dusić w sobie. Lepiej zniszczyć kartkę niż np. uderzyć brata, prawda? I o to w tej książce chodzi.
Nie przejmuj się kolorem okładki, są nowsze i starsze wydania oraz kolejne tomy. Treść bardzo podobna.
Spodoba się dzieciom 7+.
Jak już jestem przy emocjach nieco starszych dzieci, z radością zostawiam rozmowę z Przemkiem Staroniem – psychologiem, Nauczycielem Roku 2019. Właśnie o niszczeniu, emocjach i oczywiście książkach dla dzieci.
Czy jesteś tchórzem, Albercie?
Minęło już ponad 45 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie w Szwecji. Albert zawojował serca dzieci na całym świecie, bo jest zwykłym dzieckiem. Czasem mu się nie chce, nie rozumie, nie potrafi. W tej opowieści jest sześciolatkiem, który nie chce się bić, unika potyczek z kolegami. Dlatego można pomyśleć, że jest tchórzem. Ale nie jest. Wręcz odwrotnie.
Spodoba się dzieciom 4+.
O nieco nowszej części Alberta, również skoncentrowanej na emocjach (oskarżenie, odrzucenie, brak wiary w siebie) opowiedziałam podczas nagrania jednego z odcinków podcastu Aktywne Czytanie: Albercie, ty złodzieju! >>
Uczucia. Co to takiego?
Właściwie nie jest to prosta książka o uczuciach, choć tytuł daje na to nadzieję. Jest o trudnych pytaniach i trudnych odpowiedziech. Jeśli ktoś spodziewa się, że najdzie tu „łatwe przepisy” na to, jak powiedzieć dziecku czym jest złość lub radość, to muszę rozczarować. To raczej zachęcanie do rozmyślania, filozofowania. Dlatego chyba najbardziej spodoba się dzieciom 6+. Młodsze przedszkolaki potrzebują jeszcze trochę bardziej dosłownych opowieści.
Jak tata pokazał mi wszechświat
Ulf Stark zabiera nas na spacer. Mały Ulf z tatą spędzają wspólnie czas. Tylko, że tata wciąż powtarza do syna, by ten patrzył w gwiazdy. A przecież świat dookoła jest taki ciekawy. I to patrzenie kończy się w nieoczywisty sposób.
Książka nie mówi wprost o tym, by zwracać uwagę na to, co tu. iteraz, doceniać bliskich.
Spodoba się dzieciom 4+.
Basia i wolność (audiobook)
Rozmawiamy tu o stawianiu granic, decyzjach, powinnościach, wolności człowieka. Może nie jest to do końca o emocjach (choć przecież każdej decyzji towarzyszy jakaś emocja), a o wartościach. Tym razem idą w parze (często tak bywa) więc warto sięgnąć tę opowieść ze starszymi przedszkolakami i pierwszakami.
O Basi jest więcej opowieści, zawsze towarzyszą im emocje związane z poznawaniem świata. Na blogu znajdziesz recenzję części pt. Basia i śmieci >>
Dziki koń spod kaflowego pieca (szukaj w bibliotekach)
Moja stara, chyba lekko niedoceniona prze świat perełka (rzadko używam tego słowa), w której znajdziemy cały wachlarz emocji, jakie przeżywają przyjaciele: odważny i rozsądny Jakub, rezolutna i praktyczna Katinka, romantyczny Rzekomy Książę, marzący o dokonaniu wielkich odkryć Orle Piórko, wygadany samochwała Panadel Kloszard, i przemiły Oślak, który nade wszystko kocha jeść. Są takie książki, które trudno kupić, ale wierzę, że biblioteki je mają.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Humory Hipolita Kabla (szukaj w bibliotekach)
To książka o przyjaźni i o wielu emocjach, które wiążą się z życiem we współczesnym świecie. Brzmi poważnie, ale chodzi w niej o to, że człowiekowi (lub zwierzakowi, bo tu występują pies i kot) nie zawsze musi być wesoło i to jest normalne. Nostalgia, tęsknota, zdziwienie światem, obrażanie się itd. to emocje, które towarzyszą nam każdego dnia. Jest tu też sporo o wartości jaką niesie obecność bliskich.
Zrecenzowałam ja na blogu: Humory Hipolita kabla >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Książki Davida Walliams’a
Niemal wszystkie wydane w Polsce książki tego autora, to historie o trudnych lub bardzo trudnych emocjach: zagubieniu, samotności, tęsknocie, zazdrości, zawiści, o żalu, stracie, ale też radości i wspaniałych przeżyciach. Jeśli myślę o tytułach związanych z emocjami dla starszych dzieci, to są właśnie te książki. Spodobają się dzieciom 7-13 lat.
Na blogu zrecenowałam wszystko, co ukazało się Polsce:
- Demoniczna Dentystka >> horror dla dzieci, które nie widzą niczego złego w nadużywaniu słodyczy.
- Trefny Tatuś >> O niezwykłej i trudnej miłości ojca do syna, w której nie wszystki ewybory są oczywiste i posypane brokatem.
- Pan Smrodek >> o niedostępności emocjonalnej rodziców i nierówności społecznej, klasowej, finansowej.
- Najgorsze Dzieci Świata >> o tym, żeby pozwolić dzieciom być dziećmi. Jednocześnie o tym, że przerysowanie pewnych cech lub zachowań, może dać maluchom do myślenia.
- Gang Godziny Duchów >> gdzie główną rolę grają siła przyjaźni i wyobraźnia. To też lekcja, by nie oceniać nikogo po wyglądzie i okazywać szacunek dla inności, słabości.
- Szczuroburger >> o samotności dziecka w tłumie i ignorancji (znieczulicy) dorosłych.
- Cwana Ciotuchna >> o pazerności na pieniądze, bezwzględności dorosłych i podziałach społecznych, pośród których może się narodzić przyjaźń.
- Wielka Ucieczka Dziadka >> o miłości wnuka do dziadka, chorobie, starości, odchodzeniu w szacunku.
- Babcia Rabuś >> o szacunku dla seniorów i szukaniu wspólnego języka między pokoleniami.
- Mały Miliarder >> o zbyt zapracowanych rodzicach, zaniedbanych emocjonalnie dzieciach, podziałach społecznych i braku tolerancji.
- Chłopak w sukience >> o rozpaczy po stracie żony i mamy, stereotypach, z którymi borykają się współcześni chłopcy, trudnych relacjach między synem i ojcem oraz braćmi.
Prawie się nie boję (audiobook)
Może tytuł wskazuje, że będzie to tylko o strachu i właściwie jest. Może bardziej o lęku (a to różnica). Jednak w tej książce odnajdą siebie także dzieci, które mają bardzo zapracowanych rodziców (tu relacja syna z mamą), bardzo za nimi tęsknią, bardzo się na nich z tego powodu gniewają i bardzo potrzebują kogoś, kto zrozumie te mieszaninę miłości i żalu do najbliższych. Spodoba się dzieciom 5+.
O kolejnej części przygód dwójki przyjaciół opowiedziałam na blogu w recenzji: Z głową pod dywanem >>
Moja SUPERMOC uważność i spokój żabki
Pośród wielu książek pomagających zrozumieć emocje, ta jest jedną z nielicznych, która uczy jak zrozumieć siebie i umieć sobie pomóc przez ćwiczenia i relaksację. Do książki dołączona jest płyta CD z ćwiczeniami Mindfulness. Wszystko dla dzieci.
W Holandii maluchy od samego początku są z nimi zaznajamiane i myślę, że ta propozycja przyda się wszystkim dzieciom, które mają problem z wyrażaniem emocji. Wszystkich emocji. Spodoba się przedszkolakom i starszym dzieciom.
Więcej książek o emocjach
To nie jest jedyne zestawienie książek o emocjach, jakie polecam na blogu Nie Tylko dla Mam. Recenzji wartościowych tytułów jest naprawdę wiele, dlatego zebrałam je w jednym miejscu, tworząc ściągę z emocji. A konkretniej – Książki dla dzieci o emocjach ❤️ Przewodnik po emocjach >>
Świetny wpis, dużo konkretnych tytułów gdy rodzic szuka czegoś 😉 można wybrać coś dla swojego dziecka:) wiele z tych książek oznaczonych od 4 lat myślę że można spokojnie czytać już od 3 lat czy nawet 2,5 🙂 tj jak patrzę na swoją córkę. muszę uzupełnić półkę która już i tak jest pełna 😀
Dzięki, uzupełnianie półek to wielka przyjemność 😉
Dziękuję za to ciekawe zestawienie! Na pewno coś z tej listy kupię przy najbliższej okazji 🙂
Wspaniale, dzięki!
Dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie zestawienia. Wpis bardzo pomocy w szukaniu odpowiedniej lektury. Pozdrawiam
Dziękuję, cieszę się, że się przydało. 🙂 Pozdrawiam!
Doskonały post! Szukałam pomysłu jak przedstawić dziecku emocje i znalazłam więcej niż się spodziewałam! Mamy już książkę Uśmiech dla żabki i popieram, jest świetna. Piękne ilustracje i opowiadanie. Mamy jeszcze książkę o tęsknocie za ludźmi, którzy już od nas odeszli, a byli bardzo dla nas ważni Domek dla babci. Piękna i wzruszająca historia. Dziękuję za ten wpis!
Przepraszam książka nazywa się Dom babci. Ross Montgomery. Szczerze polecam.
Dzięki, tak, ta książka znalazła się w innym zestawieniu, zapraszam do zerknięcia 🙂 https://nietylkodlamam.pl/ksiazki-dla-dzieci-poruszajace-temat-smierci-i-przemijania/
Super zestwienie. Wiele ksiazek juz znamy mimo ze corka ma doliero 2 lata ale jest fanatyvzka ksiazek! Raz w tugodniu jestesmy w vibliotece zabierajac z polek ok 10 ppzycji 🙂 Ja polecam jeszcze książkę – pudełko Hanki. Wyd. Adamada.
Proste rysunki. Malo tekstu ale bardzo madrego. Książka jest o tym ze przyjaźni nie da się zdobyć przekupujac innych i dając im coś. Jest o tym że jesteśmy wartosciowi tacy jacy jesteśmy po prostu, i nie musimy zaskarbic sobie uznania innych przez dobra 'materialne’ a jedynie soba. Szczerze polecam!!!
Dziękuję za polecenie Pudełka Hanki, faktycznie jest cudowna, na blogu też jest recenzja. 🙂
Bardzo wartosciowe zestawienie. Super. Bardzo dziekuje. Zaraz zamowie pare ksiazek.
Bardzo wartościowe zestawienie! I o dziwo sporo z tych pozycji jest u mnie w bibliotece, do której zaraz biegnę 🙂 A bloga i fb dodaję do ulubionych 😉 Pozdrawiam
To macie super biblioteczkę. Dziękuję za dodanie do ulubionych. :)))
Wspaniale zestawienie! Bardzo dziekuje, znalazlam kilka ciekawych propozycji na prezent. Sama nie mam dzieci, ale postanowilam podrzucic kilka ksiazek mojej siostrze – jej synek sporo ostatnio przeszedl, smierc babci i rozstanie rodzicow. Czy od opublikowania tego wpisu wpadly Ci moze w race jakies pozycje ktore poruszalyby takie tematy? Dla dziecka +8. Jeszce raz, dzieki za ten wpis!
Bardzo fajne zestawienie. Dziękuje. Kupimy z 6 książek z zestawienia, dla syna który ma problemy z wyrażaniem emocji i radzeniem sobie z nimi oraz dla nas rodziców.
Mam nadzieję, że wspólne czytanie pomoże. 🙂
Czy można prosić o zestaw książek o emocjach dla dzieci od 10 rż?
Czy są książeczki dla dzieci o samotnych rodzicach?
Oczywiście, choć wszystko zależy od wieku dziecka. „Dunia” tu wychowuje tylko tato, bo mama zmarła. „Prezent dla Cebulki”, tu jest tylko mama, ojciec nieznany.
Bardzo dużym zaskoczeniem jest dla mnie pozycja Shauna Tan w zbiorze książek dla dzieci. Sama mam 33 lata i jego powieści graficzne wydaja mi się nieść ze sobą ciężki ładunek emocjonalny????
Wydaje mi się, że pasują do zestawienia o emocjach. Uwielbiam taki dający do myślenia przekaz w książkach.
Ciekawe zestawienie i dużo inspiracji! Dodałabym tylko Gucia i Tumilu, obydwie czytamy i jestem zachwycona. 🙂