Najgorsze Dzieci Świata to kolejna już książka Davida Walliams wydana w Polsce. Dom Wydawniczy Mała Kurka idzie o krok dalej, bo tym razem mamy kolorowe ilustracje, twardą okładkę i aż dwie części z szalonymi pomysłami.
Oceniając po okładce „Najgorsze Dzieci Świata”, ma się wrażenie, że będzie to jakaś elegancka publikacja. Złote litery, twarda oprawa, czerwona obwoluta i wyraziste kolory. Jakby się miało za chwilę zerknąć do encyklopedii lub księgi rekordów. Przypuszczam, że jest to celowy zabieg, bo zebranie w dwóch książkach tylu łobuzów, jest swoistym rekordem. Nie dajcie się zmylić. 😉
Autor David Williams
Ilustracje Tony Ross
Dom Wydawniczy Mała Kurka
Najbardziej spodoba się dzieciom 7-10 lat.
Najgorsze Dzieci Świata cz. 1
Ten tytuł nie jest ani przewrotny, ani mylący – one są najgorsze. Uprzedzam od razu, gdyby ktoś szukał jednak drugiego dna w opowieściach, gdzie dzieci lepią ogromne kule z glutów, zarządzają własnymi wszami „na zgubę” miasta, ślinią się tak, że potrafią puścić z prądem rzeki (to znaczy śliny) całe muzeum. Naprawdę są okropne!
Ostrzegam, że przy czytaniu o tych najgorszych na świecie dziecięcych wyczynach można się z bohaterami utożsamić, nawet do końca nie zdając sobie z tego sprawy. Książka jest napisana w tak zabawny sposób, że często i dorośli ze śmiechu parskają, smarkają czy plują na odległość.
Mnie się przynajmniej zdarzyło. Jeśli naprawdę, ale to naprawdę przeszkadzają ci obrzydliwości w książkach dla dzieci, to pomiń rozdziały o: wszach, pierdach i smarkach. Osobiście jestem fanką i takich książek, które niekoniecznie są czysto edukacyjne.
Więcej niż recenzja
Od zawsze staram się żeby moje opowieści filmowe nie były tylko recenzjami, ale zahaczały też o wychowanie wspierające i pedagogiczny punkt widzenia na niektóre sprawy. Dlatego w filmie oprócz opowieści o książce, znajdziesz informacje o bardzo ważnym trendzie, który od jakiegoś czasu toruje sobie drogę w świecie książek i zabawek dla dzieci. Nie będę zdradzać o jaki trend konkretnie chodzi, zachęcam do obejrzenia filmu.
Lubię pokazywać książki dla dzieci
Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom.
W filmie mówię też o samodzielnym czytaniu, bo i do tego szata graficzna wspaniale się nadaje. Nic więcej nie powiem, bo całą resztę zostawiam do wysłuchania i obejrzenia.
Przeżyć to!
Powiem jednak kilka słów o samych bohaterach, bo jednak nie do końca tak jest, że ta książka ma tylko bawić i nie wnosi żadnych dodatkowych treści do życia małego czytelnika. Znając zresztą twórczość tego autora, chyba nikt nie pomyślał, że chodziło mu wyłącznie o wyśmianie kilku dziecięcych przywar.
Nasi bohaterowie, a konkretnie ich przygody, pozwalają małym czytelnikom przeżyć to, co tak naprawdę niedozwolone w realnym świecie. Żeby jakoś funkcjonować w społeczeństwie, oczywiście warto znać i trzymać się pewnych wytyczonych zasad. Ale kiedy jest się dzieckiem, niejednokrotnie marzy się o wyjściu poza te ramy i nieprzejmowaniu się nimi. Najgorsze Dzieci Świata dokładnie to robią. Przeżywając ich przygody wirtualnie, też wychodzimy poza te ramy.
Tak szczerze, nigdy cię nie kusiło żeby napisać taki liścik do nauczycielki?
Odczarować bez czarów
Drugim elementem (odrobinę terapeutycznym) w tych historiach jest odczarowanie przywar i kłopotów.
Wyobraź sobie, że twoje dziecko ma wszy. Zazwyczaj jest to dość kłopotliwy przypadek. Maluch się wstydzi, dom postawiony na głowie i ogólnie dziecko czuje, że to nie jest fajna sytuacja. Może naprawdę wstydzić się, że przyniosło do domu te żyjątka. Kiedy jednak przeczytacie wspólnie przygody Wicia Wszarza, który marzył o wszach, zbierał je (nie bez trudu), tresował po to żeby zaczęły go słuchać i dały mu coś na kształt super mocy… pewnie tych kilka gnid na głowie małego czytelnika nie będzie się (w tym kontekście) wydawać końcem świata.
Wiesz dlaczego? Bo wyśmianie tematu go po prostu odczarowuje. I to jest właśnie ten niezwykły talent Davida Walliamsa – potrafi odczarować najtrudniejsze emocje, przeżycia i tematy. Wyśmiewając odrobinę, sprowadzić do zwykłego problemu, a nie końca świata. Problemu, który da się rozwiązać i którego wyśmianie po prostu pomaga przetrwać trudne chwile. Wicio zrobił z tego największą atrakcję świata, a nie dramat w trzech odsłonach.
Dla kogo ta książka?
To wydanie jest – moim zdaniem – pierwszym skierowanym do nieco młodszych niż zazwyczaj czytelników. Perypetie Najgorszych Dzieci Świata będą zrozumiałe już dla przedszkolaków. Zwłaszcza w wydaniu z kolorowymi ilustracjami na każdej stronie.
A biorąc pod uwagę, że to właśnie wiek, w którym zachwyt bekami, pierdami i wszelkimi odmianami śluzu jest największy, myślę, że będzie to bardzo trafiona propozycja do wspólnego czytania.
I nie przejmowałabym się tym, że bohaterowie „nauczą” nasze dzieci tych wszystkich okropnych rzeczy i maluchy tylko będą czekały na okazję żeby je powtórzyć. Biorąc pod uwagę ten trend, o którym wspominam w filmie oraz wspólne czytanie książek i rozmawianie o ich treści, możesz być spokojna o dobre maniery własnego dziecka. To naprawdę tak nie działa, że przeczytam i bezmyślnie powtarzam. Podkreślam – wspólne czytanie i rozmawianie.
Sprawdź dostępność i cenę tej książki!
Najgorsze Dzieci Świata cz. 2
Czy „Najgorsze Dzieci Świata” trzeba czytać w kolejności?
Nie trzeba, bo książki składają się z kilku rozdziałów, a każdy dotyczy innego dziecka. Można się więc kierować datą wydania, ale też na przykład konkretną wskazówką, która da do myślenia konkretnemu dziecku w związku z jego zachowaniem. 😉
Fragment rozdziału pt. Utalentowana Urszula
Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ale pomyślałam, że może niektórych zainteresuje, jak brzmi treść w tych zwariowanych książkach. Wybrałam Utalentowaną Urszulę i jej wielkie ego. Fragmentu książki posłuchasz w podkaście Aktywne Czytanie.
Sprawdź cenę przez Ceneo
Na blogu znajdziesz więcej tytułów tego autora i tematów, o których można porozmawiać z dziećmi.
- Potwór z Arktyki >> opowieść o szukaniu bliskości i dobrych, bezinteresownych ludziach.
- Najgorsi nauczyciele świata >> odpowiedź dzieci na „zaczepkę” ze strony dorosłych.
- Demoniczna Dentystka >> horror dla dzieci, które nie widzą niczego złego w nadużywaniu słodyczy.
- Cóś >> o dziecku, które ma wszystkiego za dużo i uległych rodzicach spełniających każdą zachciankę.
- Pan Smrodek >> o niedostępności emocjonalnej rodziców i nierówności społecznej, klasowej, finansowej.
- Trefny Tatuś >> o miłości ojca do syna i wyborach, których nie dokonujemy, jeśli nie musimy.
- Gang Godziny Duchów >> gdzie główną rolę grają siła przyjaźni i wyobraźnia. To też lekcja, by nie oceniać nikogo po wyglądzie i okazywać szacunek dla inności, słabości.
- Szczuroburger >> o samotności dziecka w tłumie i ignorancji (znieczulicy) dorosłych.
- Cwana Ciotuchna >> o pazerności na pieniądze, bezwzględności dorosłych i podziałach społecznych, pośród których może się narodzić przyjaźń.
- Wielka Ucieczka Dziadka >> o miłości wnuka do dziadka, chorobie, starości, odchodzeniu w szacunku.
- Babcia Rabuś >> o szacunku dla seniorów i szukaniu wspólnego języka między pokoleniami.
- Mały Miliarder >> o zbyt zapracowanych rodzicach, zaniedbanych emocjonalnie dzieciach, podziałach społecznych i braku tolerancji.
- Chłopak w sukience >> o rozpaczy po stracie żony i mamy, stereotypach, z którymi borykają się współcześni chłopcy, trudnych relacjach między synem i ojcem oraz braćmi.
Czy tę książkę można czytać z dziećmi w szkole i jakoś mądrze ją wykorzystać, by również uczyła? Czy to pozycja raczej do czytania w domu w celach tylko rozrywkowych?
Ja bym powiedziała, że w celach rozrywkowych. Wszystkie inne tytuły tego autora to z kolei cudowne propozycje do czytania w szkole.