Z głową pod dywanem to opowieść o dziecięcej przyjaźni, a nawet czymś więcej. Głównymi bohaterami są Hania i Bulbes. Chłopiec tak naprawdę ma na imię Olaf, ale nikt go tak nie nazywa.
W klasie ta dwójka uznawana jest za „parę”, bo kiedyś Hania dała Blubesowi połowę papierka od cukierka. Lubią się bardzo i nie ukrywają sympatii przed światem.
Książki dla dzieci o przyjaźni
Akcja dotyczy „bycia sobą”, bycia szczerym, lojalnym i odważnym cywilnie. Jest też o kłótni i wrażliwości. Dużo się tu dzieje.
Wszystko zaczyna się od tego, że Blubes mówi głośno w klasie, że w przyszłości chce być kucharzem. Dzieci śmieją się z niego, bo jakoś im chłopak do kucharza nie pasuje.
Hani nie wystarcza odwagi, żeby powiedzieć o swoim prawdziwym marzeniu. Tak naprawdę chce badać gwiazdy, interesuje się astronomią. Głośno jednak mówi, że chce być aktorką, bo tak większość dziewcząt odpowiada i nikt się z tego nie śmieje. A z tej astronomki to by się pewnie śmiali.
Do tego jeszcze Hania też żartuje z Blubesa, żeby przypodobać się reszcie klasy. I co? I Blubes się obraża, przyjaźń wisi na włosku. Wszystkim jest przykro i to zwyczajnie boli. Wszystkich, nie tylko Olafa.
Książka dla nieśmiałych
Taka książka przyda się dzieciom nieśmiałym, tym, które chcą się przypodobać innym, nie zwracając uwagi na to, co naprawdę jest ważne dla nich i najbliższych.
Więcej o nieśmiałości przeczytasz w artykule pt. Jak pomóc dziecku poradzić sobie z nieśmiałością i wejściem do nowej grupy >>
Ale to też opowieść o tym, że każdy ma prawo zbłądzić, nie trzeba się obrażać do końca świata. Czasem po protu coś się nam wyrwie, a potem żałujemy tej wypowiedzi. Można się kłócić, tak czasami bywa w przyjaźni. A szczerość wcale nie przychodzi każdemu łatwo. Bycie szczerym wobec siebie, a także wobec innych, to bardzo trudna sprawa. Tak samo jak przyjaźń.
O budowaniu relacji z rówieśnikami i uczeniu dziecka, jak być dobrym przyjacielem, napisałam cały artykuł na blogu Tylko dla Mam pt. On jest taki uroczy. Dlaczego nie radzi sobie w nowej grupie? >>
Autorka Anna Onichimowska
Ilustracje Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Ezop
Spodoba się dzieciom w wieku 6-9 lat.
Książka zdobyła wyróżnienie literackie w konkursie „Książka roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdź cenę i dostępność.
Podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci
Jeśli lubisz słuchać opowieści o ciekawych książkach dla dzieci, zapraszam do subskrybowania podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci >>
Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I bardzo mnie to cieszy!