Demoniczna Dentystka jest jedną z kilku wydanych po polsku książek Davida Walliamsa. Jestem ogromną fanką jego twórczości, lekkiego pióra, poczucia humoru i tego, że odrobinę brakuje mu hamulców. Nie wiem jak on to robi, że nie ma dla niego tematów tabu, ale cieszę się, że tak właśnie jest.
David Walliams jest wyjątkowym twórcą. To znaczy jest wyjątkowy jak na nasze tradycyjne standardy, które jeszcze ciągle obowiązują, choćby w szkołach. Nie jestem zwolenniczką ślepego ściągania do Polski wszystkiego „co zagraniczne”, kiedy jednak coś jest dobre, ciekawe i wartościowe, to bardzo mi na tym zależy. Dlatego blog Tylko dla Mam patronuje wielu jego tytułom.
Niesamowite książki dla dzieci
Dlatego też tak kibicuję wydawnictwom, które zamiast powielać w kółko „to co znane i lubiane”, starają się iść pod prąd. Choć właściwie nie powinnam mówić, że książki tego autora nie są znane i lubiane. Są znane i bardzo, bardzo lubiane w wielu krajach. To światowe bestsellery! U nas (niestety) dopiero przecierają szlaki. Trzymam kciuki za szybkie przetarcie i dotarcie do jak największej ilości biblioteczek polskich dzieci.
- Trefny Tatuś >> O niezwykłej i trudnej miłości ojca do syna, w której nie wszystki ewybory są oczywiste i posypane brokatem.
- Pan Smrodek >> o niedostępności emocjonalnej rodziców i nierówności społecznej, klasowej, finansowej.
- Najgorsze Dzieci Świata >> o tym, żeby pozwolić dzieciom być dziećmi. Jednocześnie o tym, że przerysowanie pewnych cech lub zachowań, może dać maluchom do myślenia.
- Gang Godziny Duchów >> gdzie główną rolę grają siła przyjaźni i wyobraźnia. To też lekcja, by nie oceniać nikogo po wyglądzie i okazywać szacunek dla inności, słabości.
- Szczuroburger >> o samotności dziecka w tłumie i ignorancji (znieczulicy) dorosłych.
- Cwana Ciotuchna >> o pazerności na pieniądze, bezwzględności dorosłych i podziałach społecznych, pośród których może się narodzić przyjaźń.
- Wielka Ucieczka Dziadka >> o miłości wnuka do dziadka, chorobie, starości, odchodzeniu w szacunku.
- Babcia Rabuś >> o szacunku dla seniorów i szukaniu wspólnego języka między pokoleniami.
- Mały Miliarder >> o zbyt zapracowanych rodzicach, zaniedbanych emocjonalnie dzieciach, podziałach społecznych i braku tolerancji.
- Chłopak w sukience >> o rozpaczy po stracie żony i mamy, stereotypach, z którymi borykają się współcześni chłopcy, trudnych relacjach między synem i ojcem oraz braćmi.
Demoniczna Dentystka i inne książki dla dzieci
W recenzji filmowej pokazuję kilka tytułów i opowiadam o ogólnym ich przekazie: problemy rodzinne, trudne relacje, brak bliskości z rodzicami, tematy tabu, szukanie zrozumienia, choroba dzidka, przemijanie, śmierć, miłość, wybaczanie, kompromisy, przeyjaźń, relacje rodzinne, chwciwość, lęk przed samotnością, złe relacje z matką, tolerancja, wspieranie najbliższych.
Najbardziej skupiłam się na Demonicznej Dentystce, bo Karolinie właśnie ta pozycja najbardziej się spodobała. Postanowiła nawet napisać list do autora z prośbą o więcej takich groźnych opowieści.
Trochę zaskoczył mnie jej wybór, ale tak to jest. Kiedy człowiek już myśli, że trochę zna swoje ośmioletnie (tyle lat miała czytając Demoniczną Dentystkę) dziecko, okazuje się, że ono wybiera zupełnie niespodziewany tytuł. Wiem, że lubi przygody i kiedy coś się dzieje. A to jest zdecydowanie coś na kształt horroru dla dzieci.
Od razu więc mówię, że to książka dla nieco starszych dzieci. Osiem lat to moim zdaniem minimum. Takich, które gotowe są na książki z dreszczykiem, gdzie przecież nie raz i nie dwa, leje się krew strumieniami. Nie mogę powiedzieć, że tu się leje strumieniami, ale będą drastyczne sceny, gonitwa, upiory, wybuchy, a nawet śmierć.
Lubię opowiadać o książkach dla dzieci
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka, a ja mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu, zapisując się na Newsletter Tylko dla Mam >>
Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom.