Czasem mam wrażenie, że słowo „edukacyjne” odrobinę straciło na znaczeniu i mocy. Nie mam wątpliwości, że edukacyjne mogą być zwykły patyk czy kamień lub kawałek sznurka, jednak mam też przekonanie, że nie każda zabawka opisana jako edukacyjna, taka naprawdę jest.
Dlatego przygotowałam na blogu Tylko dla Mam subiektywne zestawienie naprawdę edukacyjnych zabawek dla dzieci.
Branża Dziecięca
Już wspominałam, że współpracuję z czasopismem Branża Dziecięca. To właśnie dla nich przygotowałam to zestawienie wybierając zabawki edukacyjne z myślą o rodzicach pragnących wesprzeć dzieci w nauce. Tym razem kluczem nie był dla mnie wiek (choć podaję w przybliżeniu komu najbardziej może się spodobać), ponieważ wiem, że tego rodzaju zabawki mogą zainteresować każde dziecko, o ile towarzyszy mu zaangażowany rodzic. Starałam się celować w propozycje, które w pewnym stopniu mogą zastąpić nudne ślęczenie nad podręcznikami i zwyczajnie edukować podczas rodzinnego spędzania czasu.
Zabawki edukacyjne
Nie od dziś wiadomo, że dziecko jest w stanie zapamiętać i nauczyć się nawet najtrudniejszych rzeczy pod jednym tylko warunkiem – edukacja będzie przyjemnością połączoną z ciekawością i dobrą zabawą. Współczesna szkoła nie zawsze jest w stanie spełnić te warunki, jednak na szkole edukacja się przecież nie kończy. Umiejętnie dobrana do potrzeb i zainteresowań dziecka zabawka edukacyjna, może zastąpić długie godziny ślęczenia przy zeszytach. Czasem nawet zastąpi korepetytora.
Odkryj Świat
Edukacyjna gra towarzyska oparta o znane zasady gier typu „memory”. Takie zabawki edukacyjne to sprawdzony sposób ćwiczenia koncentracji uczniów, którzy dzisiaj mają naprawdę sporo bodźców utrudniających skupienie np. telefony, gry komputerowe itd. Kilka minut gry wymagającej uważności może przynieść wspaniałe rezultaty. Warto wybierać zestawy tematyczne, z realnymi zdjęciami/ilustracjami, dzięki którym dziecko podczas zabawy pozna np. geografię, przyrodę, wygląd zwierząt itd. Wtedy podczas rozgrywki, jest możliwość porozmawiania o tym, co znajduje się na wybranej karcie. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Gogle View Master
Zestaw startowy zawiera gogle View-Master, krążek z wprowadzeniem, adapter do IPhone’a 5,5C i 5S oraz przewodnik użytkownika. W połączeniu ze smartfonem (ten nie znajduje się w zestawie, używamy własnego) i aplikacją ściągniętą na telefon, pozwala oglądać filmy i panoramiczne obrazy w zakresie 360 stopni oraz poznawać ciekawostki i grać w mini gry. Jest to sposób na wykorzystanie nowoczesnych technologii do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. Do zestawu startowego można kupić tematyczne rozszerzenia np. Ciekawe Miejsca, Kosmos. Spodoba się dzieciom 11+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Eksperymenty Bateria Ekologiczna
Jedną z najlepszych lekcji w jakie można wciągnąć dziecko wykorzstując zabawki edukacyjne, jest przełożenie wiedzy teoretycznej na praktyczne umiejętności. Do tego służą wszelkie zestawy zachęcające do eksperymentowania i konstruowania. Zazwyczaj są to zestawy tematyczne, w tym wypadku rewelacyjny pomysł na rozmawianie o ekologii, ochronie środowiska i wykorzystaniu naturalnych źródeł energii. Dziecko ma okazję samodzielnie przygotować kilka źródeł energii, czyli baterię ekologiczną korzystającą z naturalnych materiałów, takich jak błoto, cytryny czy woda. Spodoba się dzieciom 7+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Tabliczka mnożenia. Mnożenie bez problemów
Tabliczka mnożenia bywa zmorą uczniów. Jest jednocześnie potrzebnym ćwiczeniem koncentracji i pamięci. Najlepszym sposobem na jej opanowanie jest zabawa, kiedy dziecko ma przed oczami działania, rozmawia o nich, rozmyśla, ale nie ma to wiele wspólnego z siedzeniem i „kuciem”, bezmyślnym powtarzaniem. Najszybciej uda się zapamiętać tabliczkę mnożenia trochę „przy okazji”, czyli w trakcie zabawy. Tutaj gracz może dodatkowo samodzielnie sprawdzać odpowiedzi, co bardzo pomaga w zapamiętywaniu tych prawidłowych. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Tablica magnetyczna. A-Z duże litery
Nauka pisania polega na „nauczeniu” mózgu wyglądu liter. To wymaga wielu ćwiczeń, po to żeby w przyszłości nie zastanawiać się nad wyglądem każdej z osobna i płynnie pisać, niejako automatycznie. Im więcej ćwiczeń typu ręka-oko, tym szybciej dziecko uczy się pisać. Takie zabawki edukacyjne zachęcają do – nudnych skąd inąd – ćwiczeń, bo oprócz konkretnych ruchów po śladzie, dziecko wciska magnetyczne kulki do środka przy użyciu specjalnego długopisu. Przy okazji ćwiczy mięśnie dłoni. To świetna alternatywa dla szlaczków w zeszytach. Spodoba się dzieciom 5+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
PUS + książka tematyczna
To jedna z najciekawszych propozycji edukacyjnych jakie znam. Zestaw kontrolny (czyli klocki) potrzebny jest do udzielania odpowiedzi na pytania i zadania zawarte w książkach (mnóstwo tytułów do wyboru). Układając klocki w odpowiednie wzory, zgodnie z wytycznymi z książki, dziecko nie tylko poznaje materiał edukacyjny, ćwiczy koncentrację, rozumienie zadań pisemnych i świetnie się bawi, ale też ma możliwość samodzielnego sprawdzenia, w którym momencie się pomyliło. Uczeń od razu dostaje informację zwrotną, z jakim zagadnieniem miał trudność. Tak powinny wyglądać zabawki edukacyjne. Spodoba się dzieciom 5+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Mistrz słowa
Gra na czas, w której trzeba układać najbardziej wartościowe (każde ma określoną wartość punktową) słowa. To świetny sposób na ćwiczenie ortografii oraz poszerzanie słownika dziecka. Jest to też działanie pod presją czasu. Tu można poćwiczyć szybkie odpowiedzi, w bezpiecznych, domowych warunkach. Zatem gra nie tylko wspiera zdolności językowe, ale też umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Czas układania słów odmierzany jest przez klepsydrę. Wygrywa osoba, która zdobędzie jak najwięcej wysoko punktowanych słów. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniane klocki magnetyczne
To pomysł na pokazanie dziecku, że nauka związana z myśleniem przestrzennym może być świetną zabawą. Dziecko manipulując klockami zaspokaja potrzebę ruchu, rozwija zmysł dotyku, a to zdecydowanie pomaga w rozwijaniu kreatywnych pomysłów, ale też (paradoksalnie, bo przecież wciąż się rusza) – koncentracji, zwłaszcza w młodszych klasach. Dla takich przeznaczony jest zestaw, którym można ilustrować np. kody, zadania z treścią, zbiory, porównania itp. Spodoba się dzieciom 4+.
Więcej o klockach Kooglo dowiesz się z recenzji: Uniwersytet Kooglo >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Happy Atoms
Kolejny pomysł na wykorzystanie nowych technologii w edukacji. Tym razem za pomocą 50 modeli atomów, 16 różnych pierwiastków, uczeń ma możliwość budowania przestrzennych modeli molekularnych. Chemia jest skomplikowanym przedmiotem, każde zobrazowanie zachodzących zjawisk jest dla ucznia wielkim udogodnieniem. Korzystając z tego zestawu uczniowie mają możliwość eksperymentowania, aby połączyć ze sobą atomy i odkrywają relacje pomiędzy strukturą i właściwościami molekularnymi cząsteczki. Spodoba się dzieciom 12+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Zestaw edukacyjny „Nazwij i wrzuć! Zwierzęta leśne i wiejskie”
Tulula przygotowała propozycje edukacyjne rozwijające inteligencję przyrodniczą, zasób słów, ale też przemyślana zabawkę logopedyczną. Prosty pomysł – podczas zabawy np. memory, dziecko nazywa zwierzę, ale też ma za zadanie umieścić żeton w pudełku. To ćwiczenie koordynacji oko-ręka, znacznie poprawia koncentrację i pamięć małego ucznia. W poszerzonych zestawach dziecko może samo dorysowywać żetony, zgodnie ze swoimi możliwościami i wyobraźnią. Zestaw zawiera instrukcję z dodatkowymi pomysłami na zabawy. Dostępny w kilku wariantach np. Ubrania, Zwierzęta egzotyczne. Spodoba się dzieciom 4+.
Przygotowałam recenzję filmową: Nazwij i wrzuć >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Domino Sylabowe Logo
Klasyczna gra domino w odsłonie językowej, czyli z sylabami. Bardzo pomocna przy nauce czytania (także dla uczniów zagrożonych dysleksją) zwłaszcza kiedy dziecko jeszcze nie do końca radzi sobie z nazywaniem liter, czasami nauka czytania metodą sylabową przebiega szybciej i łatwiej, niż szkolne czytanie symultaniczno-sekwencyjne. Oprócz klasycznej zabawy w domino, gra daje dużo możliwości rozwoju językowego np. wymyślanie wyrazów na daną sylabę czy „wysłuchiwanie” sylaby w wyrazach itd. Spodoba się dzieciom 6+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
iKnow Junior
W tej grze zawarta jest spora dawka wiedzy ogólnej. Wersja dla młodszych dzieci (6-9 lat) to pytania, ale też wyzwania np. rysowanie. Taka zabawa może być nie tylko sprawdzeniem wiedzy ogólnej i umiejętności logicznego myślenia, ale też źródłem wiedzy i ćwiczenia ważnej umiejętności – szukania informacji i współpracy z rówieśnikami. Gracz może prosić o pomoc inne dzieci, prosić o wskazówki, wspólnie szukać odpowiedzi. Wersja dla dorosłych nadaje się też dla starszych uczniów. Zawiera pytania z różnych dziedzin np. historia, świat, nowe technologie, wynalazki itd. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Interaktywna mapa świata
Lekcja geografii, ale też zabawa w podróż dookoła świata. Po naciśnięciu przycisku na mapie i wybraniu opcji informacji np. ciekawostki, fakty, flagi itd. mapa opowiada o wybranym państwie. Może być znakomita pomocą edukacyjną, zwłaszcza, że zawiera opcję „quiz”, dzięki której dziecko może sprawdzić/utrwalić swoją wiedzę geograficzną. Sprawdzi się jako ozdoba pokoju, ale przede wszystkim pomoc edukacyjna zachęcająca do nowych odkryć i zabawy. 78 interaktywnych państw, o których można słuchać po polsku lub angielsku. Spodoba się dzieciom 5+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Ortograficzna bitwa
Najłatwiej zapamiętać pisownię wyrazów kiedy się po prostu na nie patrzy. Dlatego najlepszym sposobem jest samodzielne czytanie książek. Nieco starszym uczniom, którzy już trochę opanowali zasady ortografii i chcieliby je utrwalić lub po prostu się sprawdzić, może się spodobać gra planszowa, w której dwójka przeciwników staje w szranki. Mierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami ortograficznymi języka polskiego. Wciągnięcie w zabawę, podbój sąsiednich państw i rozgrywkę taktyczną, to świetny sposób na ćwiczenie ortografii. Tak zupełnie przy okazji. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Mały Książę Gra planszowa
Nie każdy uczeń przepada za czytaniem lektur, kiedy więc nadarza się okazja do przerobienia lektury inaczej niż tylko na lekcji, warto skorzystać. W tym wypadku gra jest jednocześnie zachęceniem do lepszego poznania bohaterów. Każdy przyjaciel buduje dla niego własną planetę, dom dla jego ukochanych zwierząt (lisa, owcy, słonia i węża) i postaci, które Mały Książę spotkał w czasie swojej podróży. Na koniec gry każda planeta będzie oceniana przez jej mieszkańców, powinna spełnić określone wymagania np. Ogrodnik lubi baobaby, Latarnik światełka itd. Spodoba się dzieciom 10+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Liczydło
Drewniane liczydło może okazać się najlepszą zabawką edukacyjną, ponieważ zachęca do myślenia logicznego, ale też daje możliwość manipulowania, co bardzo wspiera kojarzenie, zwłaszcza w przypadku młodszych uczniów. Daje też wiele możliwości do rozwijania myślenia abstrakcyjnego i ćwiczenia prostych (oraz bardziej skomplikowanych) rachunków. Kiedy uczeń opanuje liczenie na tym archaicznym narzędziu, o wiele łatwiej będzie sobie radził z matematycznymi wyzwaniami, zwłaszcza z liczeniem w pamięci, ćwiczonym od najwcześniejszych klas szkoły podstawowej. Spodoba się dzieciom 5+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Słowijki
Bardzo prosta i jakże pomysłowa gra, a właściwie zabawa słowami. Na drewnianych klockach mamy wypisane ważne cytaty lub przysłowia. Możemy zachęcać dziecko do układania ich z „znane zdania”, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby pobawić się w mieszanie tych zdań i układanie zabawnych, choć z pewnością mniej znanych treści. Każdy cytat jest oznaczony z tyłu numerkami, to taki klucz do prawidłowego ułożenia. Zestaw zawiera instrukcję z propozycjami gier i zabaw. Spodoba się dzieciom 8+.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Pedagog testuje zabawki edukacyjne
Na blogu znajdziesz jeszcze więcej zestawień z zabawkami i to takich dobranych do wieku i potrzeb dziecka.
tyle świetnych propozycji, szukam czegoś na prezent więc na pewno coś wybiorę 🙂
Wspaniale, bardzo się cieszę, że coś mogłam podpowiedzieć. 🙂
Dziękuję za SŁOWIJKI:) Nie znałam tego!