Lubię przemyślane zabawki dla dzieci. Staram się polecać to, co – moim pedagogicznym okiem – posłuży dłużej niż dwa dni, zainteresuje, zaciekawi, ale też będzie bezpieczne i w jakiś sposób kreatywne. Oczywiście wiem, że kreatywny może być zwykły patyk i poniekąd w tym kierunku zmierza moje myślenie o polecanych zabawkach.
Wybrałam masę drewnianych, bo zależy mi na jakości, na nie ucieszeniu dziecka na chwilę i zaśmieceniu planety kolejnym plastikiem, dlatego sporo z tych zabawek znajdziecie na stronie ZieloneZabawki.pl, ze względu na nasze ekologicznie spójne pomysły, zdecydowałam się na współpracę właśnie z nimi, choć nie tylko ich pomysły tu znajdziecie.
Zależy mi również na bezpieczeństwie i dostosowaniu zabawki do potrzeb rozwojowych dziecka. Nie musi ich mieć setki w pokoju, dlatego proponuję po 5 zabawek dla każdego wieku, bo wydaje mi się, że zasypanie dwudziestoma pomysłami sprawia, że i tak nie wiemy, co najlepiej wybrać.
5 zabawek na pierwsze miesiące życia dziecka
Tablica aktywności dla niemowląt „Tęczowy zegar”
Drewniana zabawka dla dzieci 0+ została wykonana z atestowanego drewna. Tu stawiamy na bezpieczeństwo, bo pomalowana farbami na bazie wody. Koraliki w różnych kształtach pozwolą badać nowe rzeczy, zainteresują, bo przecież się ruszają. Dodatkowe elementy po bokach zachęcają do chwytania, a całość nie dość, że stymuluje motorykę, to jeszcze jest swego rodzaju masażem dla dłoni malucha.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Grzechotka dla dzieci „Skoczek Alfa”
Mała rzecz, a cieszy. Zabawka do ćwiczenia chwytania i obserwowania. Wyjątkowy kształt sprawia, że małe dłonie mają co badać, przy okazji ćwicząc giętkość. Grzechotka składa się z dwukolorowej „zjeżdżalni” z czerwoną kulą przesuwającą się po nylonowym sznurku. Można ją zgniatać, zginać i tym samym ćwiczyć nacisk, badając, jak się zachowują różne przedmioty pod wpływem działania małych dłoni. Przy naciśnięciu od góry ta grzechotka (jakby) lekko odskakuje, bo ma kształt sprężyny.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Sensoryczna kula z piłkami
Wybrałam tę zabawkę do zestawienia, bo ma w sobie ogromny potencjał i może posłużyć dłużej. Nie bez przyczyny zdobyła nagrodę główną „Świat Przyjazny Dziecku” w kategorii „Rehabilitacja dziecka”, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Duża piłka mieści w sobie 5 małych piłek o różnych fakturach, kolorach. Każda mała piłka to inny rodzaj stymulacji dłoni. Celowanie małymi piłkami do otworów w dużej to ćwiczenie koordynacji. Poza tym tak ogólnie, zabawa piłkami jest jedną z najbardziej kreatywnych i daje najwięcej możliwości do wymyślania np. przynoszenie, toczenie, chowanie, szukanie, wyprzedzanie, toczenie itd.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Interaktywne jabłuszko
Jedna zabawka z wieloma możliwościami. Są tu elementy szeleszczące, grzechoczące, jest kółko z nadrukowanym kwiatem, lusterko, ale największą atrakcją będzie chyba chowająca się i „wychodząca” ze środka dżdżownica. Zabawka jest na tyle mała, że można ja zabrać na spacer, przyczepić do wózka lub wrzucić do torebki.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Akordeon zebra
Grająca maskotka w kształcie zebry. Składa się z elementów miękkich i twardych (harmonijka), a nawet dźwiękowych, bo ma piszczącą głowę. Ta różnorodność faktur jest fajną stymulacją dla dłoni. Można ją ustawić na tryb muzyczny (dwa do wyboru) i wyciszyć jednym przyciskiem. Stymuluje więc dotyk, wzrok, słuch.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek na roczek
Zestaw akcesoriów do kąpieli „Skarby fal”
Zabawki do kąpieli zawsze się sprawdzają. W tym przypadku całość została wykonana w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. W zestawie znajdują się: torba „z wodorostów” oraz 6 dodatkowych elementów: 3 różne muszle, rozgwiazdy, meduza, kałamarnica. Warto zachęcać dzieci do zabaw podczas kąpieli, bo tu o wiele chętniej ćwiczą chwytanie, przelewanie, przekładanie, celowania i… po prostu chlapanie. Największa frajda!
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Mata z miękkimi samochodami „Miasto”
To zabawka na dłuższy czas, bo o ile sama mata (miasto) i 9 samochodów zainteresują już 6-miesięczne dziecko: 3 szeleszczące, 3 piszczące oraz 3 grzechoczące auta, tak dla starszaka atrakcyjne będzie wymyślanie zabaw tematycznych lub liczenie. Mata jest składana (jak torba), można ją prać w 30 stopniach. Uliczki i konkretne budynki (np. straż pożarna czy szkoła) zachęcą starsze dziecko do zabaw ruchowych (jeżdżenie samochodami) i ćwiczenia mowy.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Kostka edukacyjna „Lili Lama”
W tej muzycznej zabawce dzieje się bardzo wiele. Znajdziemy tu: tarkę z dwiema pałeczkami ukrytymi wewnątrz głowy, cymbałki (5 dźwięków), 2 klekotki, ogon, który można odczepić i też na nim grać (marakas). Oprócz elementów muzycznych lama ma w sobie całą masę niespodzianek np. klapki z angielskimi kolorami, 4 obrotowe obrazki oraz 2 zębatki. Całość prezentuje się naprawdę pięknie, co tym bardziej zachęca do odkrywania poszczególnych elementów i rytmicznych zabaw muzycznych.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Materiałowa kura z dziećmi na sznurku
Ten rodzaj zabawki zachęca do ćwiczenia chodzenia. Mama kura i jej trzy kurczaki z pewnością chętnie wybiorą się na spacer. Kurę można ciągnąć za sobą na sznurku. Kurczaki są doczepiane na rzeczy, zatem dziecko samo decyduje, czy wszyscy razem wybiorą się na spacer. Każda część zabawki na przymocowane kółka.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniane koła zębate
Kreatywna zabawka drewniana składająca się z wielu elementów: 8 kół, 3 zwierzęta: żaba, miś, sowa, choinka, drzewo. Poszczególne elementy można ze sobą łączyć w dowolnych konfiguracjach, co zachęca do doświadczeń i manipulowania zębatymi elementami (masaż dłoni). Przy takiej zabawie warto tworzyć wspólne opowieści „z pokazywaniem” np. miś spotkał sowę i razem zjedli śniadanie siedząc pod drzewem. Takie zabawy pozwalają dziecku osłuchać się z językiem, ale też pokazywać to, co zostało opowiedziane (rozumienie mowy).
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek dla 2 latka
Klocki dla dzieci „Mała szóstka”
Zestaw drewnianych klocków z wizerunkami zwierząt. Składa się z 4 sześciennych kostek. Zabawka pozwala ćwiczyć kojarzenie i dopasowywanie obrazków. Klocki to świetny pomysł w każdym wieku. Jak już się znudzi układanie „prawdziwych” zwierząt, zawsze można się pobawić w układanie całkiem wymyślonych, czyli z niedopasowanych elementów.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Klinika weterynaryjna dla dzieci
W tej klinice znajdują się 4 wejścia dla maskotek. Do tego dołączone są kluczyki, dzięki którym dziecko ćwiczy precyzję dłoni i celowanie w mały otwór. Każdy klucz jest w innym kształcie, zatem zabawa nie polega wyłącznie na celowaniu, ale także dopasowaniu kształtu. Uroczym detalem są zdjęcia rentgenowskie oraz wysuwany blat, na którym sadza się (lub stawia) zwierzęcych pacjentów do badania.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniana, mała, magnetyczna rakieta „Czerwona strzała”
Drewniane klocki magnetyczne składają się z kilku elementów, które razem tworzą rakietę. A jak się już ma rakiete, to w zasadzie świat (i wszechświat) stoją przed nami otworem. To w sumie bardzo dobrze, bo dwulatek jest często gotowy na podbój świata… tylko na swoich zasadach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Cała prawda o dwulatku >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Żaba perkusja
Wybrałam tę perkusję z myślą o zabawce na teraz i na przyszłość. Samo uderzanie pałeczką w membrany (może to być odgłos żaby lub dźwięk perkusji) jest świetną zabawą dla dwulatka, a im częściej to ćwiczy, tym więcej ćwiczeń koordynujących ręce wykonuje. Jednak to również kojarzenie: mój ruch – dźwięk. Jak już dziecko zrozumie, że ma moc sprawczą i może „grać”, będzie sprawdzało najróżniejsze możliwości: szynko, często, lekko itd.
Żaba ma wiele funkcji, które spodobają się także starszym dzieciom, bo w przyszłości nagrane ścieżki dźwiękowe można nakładać na wgrane podkłady. Jest też gra „złap muchę”, gdzie dziecko próbuje uderzyć pałeczką, gdy pojawia się na „talerzu” mucha. Dla starszego dziecka będzie to wielka frajda.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniane owoce do krojenia
Małe, najczęściej owalne kształty to świetne ćwiczenie do chwytania, jednak wyzwaniem jest tu drewniany nóż. Owoce łączą się na rzepy, co oznacza, że przekrojenie ich nie będzie stanowiło problemu, ale jest to takie „dorosłe” zajęcie. Biorąc pod uwagę, że dwulatek wchodzi w wiek zawężania ilości chętnie zjadanych potraw, ma swoje zdanie i najczęściej jest „na nie”, warto mieć w domu zabawki oswajające z wyglądem warzyw i owoców. Zachęcać do bawienia się nimi po to, żeby kiedy wylądują na talerzu te prawdziwe, nie do końca były nowością. Więcej na ten temat napisałam w artykule: Sposoby na niejadka >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek dla 3 latka
Drewniana kolejka „Piraci”
Piraci pilnują tu swego dobytku, pewnie skradzionych skarbów. W zestawie znajdują się: 6 figurek piratów, 3 wagony jeżdżące po torach, dzwoneczek z sygnałem dojazdu i mostek z dźwigiem. Ruchome elementy zachęcają do aktywnej zabawy i wymyślania historyjek, a konieczność przesuwania wagonów po szynach to ćwiczenie precyzji ruchów.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Żółta skrzynka pocztowa
Drewniana skrzynka na listy może być ogromnym hitem. Można do niej wrzucać to, co się stworzy (narysuje), ale też (z pomocą rodziców) pisać listy. Zmieszczą się do niej także drobne zabawki. Z przodu wrzucamy, z tyłu otwieramy i wyciągamy. Świetny pomysł na zabawę w pocztę, listonosza, ale też na robienie dziecku drobnych niespodzianek z wiadomościami do odbioru w skrzynce.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Zabawki ogrodowe „Biedronka i Żabka”
Niektóre dzieci lubią pomagać przy pracach w ogrodzie, dla innych to nuda. Wydaje mi się, że często jest to kwestia „narzędzi”, dlatego wybrałam zestaw przygotowany z myślą o najmłodszych ogrodnikach: duża, pojemna taczka, szpadel, grabie, łopatka, rękawice ochronne. Teraz można brać się do pracy.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Układanka przestrzenna dla dzieci „Figle strażaków”
Drewniana gra przestrzenna, w której dziecko ma za zadanie ułożyć figurki strażaków tak, żeby wspięli się na drabinę i oczywiście, żeby żaden nie spadł. Taka zabawka nie tylko zachęca do ćwiczeń koncentracji i precyzji, ale też do opowiadania historii o tym, dlaczego strażacy musieli wyruszyć na akcję. Codziennie powód może być inny.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Memo zgadywanka na wyczucie
Świetna gra rozwijające kojarzenie i zngażująca zmysł dotyku. Dziecko szuka w pudełku (bez patrzenia) zwierzątka z wybranej karty. Musi dopasować to co czuje do tego, co widzi na obrazku. W zestawie znajdują się 32 elementy: pudełko, karty i drewniane zwierzęta.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek dla 4 latka
Tekturowa klinika dla zwierząt do samodzielnego złożenia
Pomysł na zabawę plastyczną i kreatywną. Zestaw do samodzielnego układania, ale też kolorowania i ozdabiania. Wykonany z grubej, 3-warstwowej, falistej tektury, co sprawia, że zabawka jest trwała. Dodatkowym elementem są naklejki, którymi można dekorować klinikę. Potem pozostaje już tylko świetna zabawa w weterynarza i rozwijanie wyobraźni.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Zestaw medyczny „Kuferek lekarza”
Drewniany zestaw dla małego lekarza lub lekarki, zamykany w świetnej walizce. Mamy tu sporo akcesoriów niezbędnych do przyjmowania i leczenia pacjentów: strzykawka, stetoskop, maści, leki, ciśnieniomierz, nożyczki, pęseta, termometr, a nawet bloczek do wypisywania recept. Dla ciekawego świata 4-latka to znakomity sposób na zdobywanie informacji o ciele człowieka i o tym, jak dba o zdrowie.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniany teatrzyk kukiełkowy
W tym teatrze dzieci są aktorami. Dekoracyjna scena i różne tła do wyboru np. widok na pałac, chatka w lesie, kolorowe domki przy ulicy. Dzieciom o wiele łatwiej wczuć się w zabawę, kiedy mają do dyspozycji tematyczne zabawki. Podczas wymyślania i grania przedstawień można w bezpiecznych i swobodnych warunkach ćwiczyć wyobraźnię, a także wystąpienia publiczne, co może być ważne w przypadku dzieci nieśmiałych.
O nieśmiałości napisałam więcej na blogu w artykule pt. Jak pomóc dziecku poradzić sobie z nieśmiałością? >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Magnetyczne drewniane klocki Kooglo
Drewniane klocki magnetyczne wykonane w Polsce, z dbałością o bezpieczeństwo i detale. Dzięki pomysłowi z magnesami dziecko może układać trwałe budowle, a nawet tworzyć własne figurki do zabawy np. ludzik, samochód, dom itd. Do klocków dołączony jest Kreatywnik Kooglo, z pomysłami na twórcze zabawy tematyczne: z rodzeństwem z seniorami, z podziałem na wiek itd. Więcej o kreatywniku i klockach dowiesz się z recenzji: Kreatywnik Kooglo >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Gra karciana „Liczę zwierzęta”
W tej znanej grze na bazie „Piotrusia”, dziecko uczy się liczyć z obrazkami zwierząt. Dodatkowym (świetnym) pomysłem są małe parawany, które bardzo ułatwią zakrywanie kart. Wiele dzieci ma problemy z utrzymaniem w dłoniach wachlarza, a takie parawany są wielkim ułatwieniem. Prosty pomysł jak zawsze sprawdza się najlepiej.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek dla 5-latka
Kolorowy kulodrom drewniany
Taka zabawka zachęca do tworzenia własnych konstrukcji. Do wykorzystania mamy 55 drewnianych części oraz 6 kulek. Po pierwszych wspólnych próbach układania warto zachęcić dziecko do tworzenia własnych (prostych, potem bardziej skomplikowanych) konstrukcji.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniana zabawka „Nasze myśli”
To właściwie część pasująca do większego elementu, jakim jest Drzewko pełne radości i smutku >>
Jednak uważam, że takie listki z wypisanymi emocjami, przymiotnikami i ważnymi dla rozwoju emocjonalnego „myślami”, są znakomitą zabawką rozwojową.
Można z nich stworzyć osobną historię, można oznaczać własny nastrój, można po prostu zastanawiać się nad znaczeniem wylosowanego słowa i grać w takie „losowanki” rodzinne, gdzie jedna osoba losuje liść i wymyśla konkretną sytuację adekwatną do ilustracji/napisu: przyjaźń, wrażliwość itd. Masa możliwości i pomysłów na rozmowy o emocjach.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Teatrzyk dla dzieci, cienie „Pora na superbohatera”
Teatrzyki cieni zawsze fascynują maluchy. Zestaw zawiera 4 rodzaje tła, które pomogą wczuć się w rolę i wymyślać tematyczne przygody superbohaterów np. w mieście, w lesie. Takie zabawy rozwijają wyobraźnię, a elementy dekoracji sprawiają, że łatwiej opowiada się bajki. Oczywiście można to robić za każdym razem inaczej, ale można też snuć jedną (kilkudniową) długą opowieść.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Lekcja anatomii z Tomkiem
Dzieci zaciekawione ciałem pewnie chętnie będą bawić się tymi specyficznymi puzzlami. Całość składa się z kilku warstw, możemy zerknąć do wnętrza ciała i poznać: szkielet, mięśnie, krwiobieg oraz narządy wewnętrzne.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
„Mastermind” Gra logiczna
Taki rodzaj gry pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa. Godzinami graliśmy w odgadywanie kodu, jaki ułożył (i ukrył) przeciwnik. Taka gra rozwija myślenie logiczne, skupienie i dedukcję. Daje wiele radości i pokazuje, że małymi krokami da się osiągnąć cel. Nie trzeba do odpowiedzi dochodzić od razu, tylko dać sobie czas na przemyślenie sprawy i sprawdzenie, czy miało się rację. Zestaw składa się z: drewnianej planszy oraz 12 kołeczków w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym pomarańczowym, zielonym (5×12) i 20 kołeczków w kolorach białym i czarnym (2×20).
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
5 zabawek dla 6 latka
Domino drewniane, 247 elementów z akcesoriami
Takie domino to rewelacyjna zabawka ćwicząca cierpliwość, skupienie i koncentrację. A tymi elementami sześciolatki miewają kłopoty, bo to wiek skoku rozwojowego i ogólnie pewnego rodzaju „buntu”. Więcej na ten temat napisałam w artykule pt. Spokojnie, to tylko sześciolatek >>
Układanie domina, które ostatecznie ma być eksperymentem, jest wyzwaniem, ale też świetną zabawą. Efekty pracy widać od razu, jest też „nagroda” za prawidłowe wykonanie zadania, bo przecież jak uda się „wywalić” wszystkie, radość jest przeogromna.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
„Tip Top Clap”. Gra karciana dla dzieci
To gra karciana w stylu memory, bardzo zabawna i zachęcająca do ruchu. Zadaniem gracza jest zaprezentowanie dźwięku z wylosowanej karty np. śpiew ptaka oraz dźwięku zawodnika występującego przed nim. W trakcie gry zbiera się coraz więcej dźwięków do zapamiętania i pokazania, co sprawia, że dzieci nie tylko ćwiczą pamięć, ale też pokładają się ze śmiechu, kiedy w swojej kolejce trzeba wszystko ogarnąć bez pomyłki.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Drewniana tabliczka mnożenia „Rio”
Nie od dziś wiadomo, że nasz mózg najlepiej przyswaja wiedzę podczas ruchu. Dlatego siedzenie i wkuwanie tabliczki mnożenia przy biurku, odrobinę mija się z celem. Tu mamy drewnianą tabliczkę do manipulowania. Z wałkami, na których z jednej strony napisane jest działanie, z drugiej odpowiedź. Problem z tabliczką mnożenia polega na tym, że najlepiej nauczyć się jej na pamięć, a to znaczy, że trzeba działania znać, kojarzyć i wiele razy ćwiczyć. Łatwiej o zrobić w ruchu i podczas zabawy.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Karty edukacyjne Montessori
Właściwie te karty posłużą także młodszym dzieciom, jednak wybrałam je jako element edukacyjny i wsparcie w nauce czytania. Bardzo wiele tematów do rozmów, ale też wymyślania najróżniejszych zabaw zgodnych z myślą Marii Montessori. Decydując o temacie (a jest tych zestawów jeszcze więcej) warto brać pod uwagę tzw. fazy wrażliwe, kiedy dziecko jest zaciekawione daną tematyką i chłonie wiedzę w zasadzie jak powietrze. Więcej o fazach wrażliwych przeczytasz w artykule: Maria Montessori nieustannie inspiruje >>
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
Gra planszowa Zamki z piasku
Kto nie lubi budować zamków z piasku? W tej rodzinnej grze chodzi o zbudowanie zamku, ale można też przy okazji burzyć zamki przeciwników (podbierając niektóre części), kombinować i walczyć z przeciwnościami lodu, bo czasem przecież zdarza się fala i zamek znika w mgnieniu oka. Za ukończony zamek są oczywiście bonusy.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.