Są takie momenty w ciągu roku, kiedy więcej podróżujemy. Wtedy warto mieć pod ręką, kilka pomysłów na gadżety i zabawki w podróży. O książkach na podróż, pisałam sporo na blogu Nie Tylko dla Mam.
Nie wiem czy wspominałam, ale od czasu do czasu pisuję do czasopism branżowych. Moja pedagogiczna działalność to nie tylko rozmowy o wychowaniu (np. w czasopiśmie Bliżej Przedszkola), ale też o fajnych, przydatnych produktach dla dzieci. Tu do akcji wkracza Branża Dziecięca. Nie jest to czasopismo dla rodziców, bardziej dla osób sprzedających i produkujących dla najmłodszych. Jak się okazuje, zapotrzebowanie na „pedagogiczne spojrzenie” i tam bywa przydatne.
Tym razem przygotowałam dla nich zestawienie zabawek i gadżetów na podróż z dziećmi w różnym wieku. Na potrzeby bloga trochę je poszerzyłam, zmodyfikowałam i proszę – mam nadzieję, że się przyda w podróży samolotem, pociągiem, samochodem itd.
Co zabrać w podróż z dziećmi?
Dobrym pomysłem jest przygotowanie/skompletowanie sobie wcześniej niezbędnika podróżnika, z wyszczególnionymi konkretnymi produktami do walki z nudą.
Oprócz ulubionych książek dla dzieci, mogą to być zabawki typu „dwa w jednym”, bo zajmują mniej miejsca oraz wygodne i małe gadżety, którymi maluch zajmie się na dłuższy czas. Wybrałam zabawki, które na pewno przydadzą się w podróży, ale też potem będą często używane w domu. Są odrobinę edukacyjne, wiadomo!
Piórnik
Choć to przedmiot najczęściej kojarzący się ze szkołą, z pewnością sprawdzi się również w podróży. Zwłaszcza jeśli dziecko samo zaplanuje, czym go wypełnić np. kredki, ołówek, mazaki, długopisy itp. Mając je zawsze w jednym miejscu i pod ręką, nie tylko można na zawołanie wyczarować pomysł na zabawę, ale też dopilnować porządku.
Pilnując porządku w piórniku, dziecko bez stresu (bo podczas zabawy) przygotowuje się do roli ucznia/przedszkolaka i dbania o swoją wyprawkę. W dłuższą podróż lepiej zabrać większy piórnik. Łatwiej utrzymać tam porządek i więcej się zmieści.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Piórnik trzypoziomowy Pingwiny, Milan
- Piórnik potrójny Space, Herlitz
- Piórnik saszetka Emoji, St. Majewski
- Piórnik do samodzielnego kolorowania, Simba
Kredki świecowe
Bardzo wygonym pomysłem dla młodszych dzieci lubiących rysować w podróży są kredki świecowe o różnych kształtach. Nie ma wtedy obawy, że nawet przy gwałtownym hamowaniu, maluch zrobi sobie krzywdę ostrą kredką. Jeśli jeszcze dodatkowo mogą być też inspiracją do ciekawej zabawy np. zwierzątka, liczenie, układanie to tylko wygodniej w podróży. Rysowanie to ćwiczenie dla dłoni, a wykorzystanie kredek do zabawy to ćwiczenie wyobraźni.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Kredki kamyczki w woreczku, Crayon
- Kredki zwierzątka, Patio Colorino
- Kredki świecowe klocki, Astra Creativo
- Kredki świecowe auta, Astra Creativo
Notes
Nie musi to być jakiś wymyślny notes, ale ważne żeby był wygodny. Najlepiej w twardej oprawie, bo ona właśnie stanie się podkładką, żeby dziecku łatwiej było rysować lub notować. Sprawdzi się też pomysł z notesem i długopisem/ołówkiem w zestawie. W takim miejscu, gdzie długopis można przymocować. Wtedy na pewno nic nie zginie.
Rysowanie lub zapisywanie poszczególnych etapów podróży może być początkiem tworzenia kroniki wspomnień, a to bardzo wzmacnia więzi rodzinne. Taka zabawa ćwiczy spostrzegawczość i wytrwałość, bo kronikę tworzy się systematycznie/cyklicznie.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Notes z długopisem, Santoro London
- Notes z długopisem Football, Paso
- Mój dziennik w podróży, Bezdroża
- Notes podróżnika i mapy zdrapki, Luktrav
Gadająca książka
Pomysł dobry na długą podróż samochodem, bo w pociągu lub samolocie może przeszkadzać współpasażerom. Książka, która sama czyta jest o tyle wygodna, że absorbuje dziecko, ale nie angażuje rodzica. Maluch może sobie dowolnie regulować szybkość czytania przez naciskanie kolejnych części opowieści. Taki sposób czytania ćwiczy słuch, koncentrację i skupienie na opowieści, co potem procentuje w codziennej komunikacji.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Paweł i Gaweł, PoezjaGłosu.pl
- Trzy małe świnki, Olesiejuk
- Ting. Fascynujący świat dinozaurów, Wilga
- Czytaj z Albikiem. Atlas świata, Albi
Książki na podróż z dzieckiem
Panel z kierownicą
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, lubią się też po prostu bawić w podróż. Dlatego panel z kierownicą może się bardzo przydać żeby zająć uwagę malucha na dłuższy czas. Przy odrobinie szczęścia może to być nawet cała podróż. Warto wybrać zabawkę z regulowaną głośnością, żeby w razie czego nie rozpraszała kierowcy lub współpasażerów. Zabawa w podróż rozwija wyobraźnię, ale może być też okazja do ćwiczeń logopedycznych (przez naśladowanie dźwięków).
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Kierownica dziecięca, Taf Toys
- Kierownica Małego Rajdowca, Vtech
- Interaktywna kierownica, Smily
- Kierownica symulator, Smily
Układanki magnetyczne
Przy magnetycznych elementach nie ma obawy, że coś upadnie lub spadnie na zakręcie. Łatwiej też dziecku skupić się na zabawie kiedy nie musi co chwilę odrywać się żeby przytrzymać zabawkę. Mogą to być abstrakcyjne mozaiki, ale też konkretne gry np. szachy, warcaby, kółko i krzyżyk, domino. Dostępne są też magnetyczne puzzle i teatrzyki. To wszystko także duża dawka ćwiczeń związanych z koncentracją oraz motoryką małą.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Układanka magnetyczna pojazdy, Janod
- Gra magnetyczna tangram, Purple Cow
- Układanka mozaika, Quercetti
- Niezwykłe kobiety, Mudpuppy
Znikopis
Idealna zabawka w dalszą podróż. Można wybrać dowolną wielkość, ale przede wszystkim nie trzeba się martwić o to, że zabraknie kredek lub papieru. Wprawdzie rysunki nie są trwałe, ale jeśli dziecku uda się jakieś szczególne arcydzieło, zawsze można zrobić zdjęcie telefonem. Wielkim plusem jest to, że praktycznie co chwilę maluch może tworzyć kolejny obrazek. Rysowanie jest też ćwiczeniem motoryki małej, a znikopis często zachęca do rysowania nawet dzieci, które za kredkami nie przepadają.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Znikopis z pieczątkami, Swede
- Znikopis, B. Toys
- Mały znikopis, Little Tikes
- Znikopis wodny Aqua Doodle Travel, Ravensburger
Aparat
Starsze i młodsze z dzieci z pewnością ucieszą się z własnego aparatu. Niby można robić zdjęcia również telefonem rodziców, ale pewnie nie każdy chętnie oddaje go na cały czas podróży. Własny aparat zachęca do obserwowania otoczenia i do robienia ciekawych zdjęć. Potem mogą stać się najlepszą pamiątką, a podczas „polowania” z aparatem nie można się nudzić. Taka zabawa bardzo rozwija spostrzegawczość i zachęca do obserwacji świata.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Kidszoom aparat cyfrowy, Vtech
- Jednorazowy aparat, Amazon
Osłonka na szybę
Nie dość, że jest to praktyczny gadżet chroniący przed słońcem, to jeszcze może być zabawką, która zainteresuje dziecko. Wystarczy wybrać osłonkę z wyrazistymi bohaterami, o których maluch może opowiadać wymyślone historie. Może to też być osłonka zachęcająca do zabawy np. z labiryntem lub elementami graficznymi, po których dziecko może wodzić palcem. Jeden praktyczny gadżet, a tyle okazji do ćwiczenia mowy i dłoni. Może to też być lekcja geografii.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Zasłonka przeciwsłoneczna, Benbat
- Zasłonka Minie i Daisy
- Osłonka przeciwsłoneczna, Shade Sticker
Puzzle
To nie mogą być zwykłe puzzle, ale specjalnie przystosowane do trudnych warunków, czyli dobrze trzymające się powierzchni. Jest spory wybór puzzli magnetycznych, ale są też tekturowe w odpowiednio przygotowanych ramkach. Dziecko może obracać złożony obrazek do góry nogami, na wszystkie strony, nic nie odpadnie. Po wyjęciu puzzli, na podkładce znajduje się kolorowanka, co jest kolejnym pomysłem na zabawę w podróży. Są znakomitym ćwiczeniem koncentracji, ale też zachęcają do manipulowania małymi przedmiotami i rozwijają myślenie przestrzenne.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Puzzle Smyka Podróżnika, Felico – „Puzzle smyka podróżnika” >> recenzja filmowa czeka na blogu
- Puzzle magnetyczne Farma, Alexander
- Puzzle magnetyczne Abby, Mellisa and Dough
- Puzzle magnetyczne Monstro, Djeco
Pacynki na palec
Jak człowiek nie bardzo może się ruszyć, trochę bardziej zaczyna działać wyobraźnia. Dlatego sprawdzą się w podróży małe pacynki na palec. Można nimi robić przedstawiania ze znanych bajek lub wymyślać historyjki na poczekaniu. Przy okazji manipulowanie palcami jet świetnym ćwiczeniem dla dłoni, a wymyślanie bajek jest treningiem myślenia logicznego i mowy.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Pacynki na palec zestaw, Novum
- Oczy na pacle, Majdan
- Pacynki na palec, Smallfoot Design
- Dzikie zwierzęta, Golness&Kiesel
Lusterko
Młodszym dzieciom może spodobać się najzwyklejsze lusterko. Czasami jest ono elementem większej zabawki np. kostka, ale można też kupić samo lusterko. Najlepiej interaktywne. Oglądanie siebie, robienie min, obserwowanie zmieniającego się tła i światła, to dla najmłodszych bardzo interesująca zabawa. Obserwowanie własnej twarzy zachęca do skupienia, ale też jest ćwiczeniem odczytywania mimiki w komunikacji niewerbalnej.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Słonik magiczne lusterko, Vtech
- Panel z lusterkiem, TafToys
- Książeczka lusterko, Hancz
- Lusterko gwiazdeczka, Smily Play
Małe figurki
Nie zajmują dożo miejsca, a można się nimi bawić w dowolny sposób. Jeśli są to figurki tematyczne np. ulubione postacie z bajek, to pewnie i zabawa będzie tematyczna. Jednak mogą to być też najróżniejsze postacie. Ważne żeby były raczej jedną spójną całością niż drobiazgami do składania. Można je dobrać tematycznie, choćby zgodnie z celem podróży np. nad morze, w góry itp. Wczuwanie się w rolę podczas zabawy małymi figurkami jest ważnym elementem ćwiczenia komunikacji społecznej.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Nauczycielka, Playmobil
- Pachnący Zelf, Epe
- Dżetek, Cobi
- Zwierzęta leśne, Schleich
Gry
Małe łamigłówki manipulacyjne z pewnością spodobają się starszym dzieciom. Można je mieć zawsze przy sobie i wyciągać kiedy podróż się dłuży. Ich wielką zaletą jest to, że są jedną całością. Nic tu nie odpadnie, nie trzeba niczego składać, jedynie manipulować i myśleć. To świetne ćwiczenie dla dłoni i szarych komórek. To również trening cierpliwości. Sprawdzą się też inne gry, przystosowane do trudniejszych warunków np. z magnetycznym opakowaniem czy magnetyczną planszą.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Łamigłówka Splątana Zagadka, ToyFun
- Kostka Rubika Pyramid, G3
- Loteryjka Zwierzęta Leśne i Wiejskie, Tulula – Gry edukacyjne Tulula >> recenzja filmowa
- Gra podróżna Arka Noego, Liliputines
Zabawne skarpetki
Nie jest to typowa zabawka, ale zdecydowanie jest to „umilacz” podczas długiej podróży. Najcześciej w długiej trasie można (nawet jest to wskazane) pozbyć się butów i dać stopom odpocząć. Nawet kiedy nie bardzo jest jak spacerować, to mini-przedstawienie z ożywionych stopami zwierzaków może być świetnym urozmaiceniem. Jest to też forma relaksu, ćwiczenia i ukrwienia nóg, z pewnością nieco zmęczonych siedzeniem w jednej pozycji.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Skarpety zwierzątka Lew, Steven
- Football Fans, Many Mornings
- Polar Bear Kids, Many Mornings
- Skarpetki z grzechotką, Sterntaler
Quizy
To coś w rodzaju połączenia książki z grą i kartami. Najcześciej są to spięte zestawy tematyczne np. o świecie, o Polsce, o zwierzętach itd. Na każdej karcie znajdują się jakieś ciekawostki i pytania do odgadnięcia. Sprawdzą się też pojedyncze karty w zestawach suchościeralnych, bo do takiej gry/quizu można wracać wiele razy. To znakomita forma zdobywania wiedzy przez zabawę.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- SuperQuiz Zwierzęta, Kapitan Nauka
- Quiz Bystrego Przedszkolaka, Aksjomat
- Magiczny Quiz „Dotknij i sprawdź”, Aksjomat
- Koncentracja. 100 zabaw z Detektywem Motywem, Kapitan Nauka – KLIK! do recenzji
Labirynt sensoryczny
Gra polegająca na przepchnięciu kulki wszytej w szmaciany labirynt, z jednego miejsca w drugie. Nie jest to wcale prosta sprawa i dziecko musi się sporo natrudzić żeby doprowadzić kulkę w wyznaczone miejsce. Nie ma obawy, że coś zginie, bo labirynt jest jedną całością. W dodatku da się go zwinąć w rulon lub złożyć jak ubranie. Taka zabawa jest znakomitym ćwiczeniem manipulowania palcami oraz wzmacnia mięśni dłoni – KLIK! do recenzji filmowej.
Naklejki
Ten gadżet może występować w bardzo różnych odsłonach. Sprawdzą się zarówno książeczki z naklejkami, jak też same naklejki, którymi dziecko może się bawić w dowolny sposób. Może je nakleić na własne palce i przygotować przedstawienie/zabawę tematyczną. Może też wklejać je do zeszytu lub wykorzystywać jako element ozdabiający rysunek. To świetne ćwiczenie dla wyobraźni i sposób na poprawę sprawności manualnej.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Moje pierwsze 100 słów. Zadania z naklejkami, Smart Books
- Taśma z naklejkami Kosmos, Meri Meri
- Snails naklejki na paznokcie, Snails
- Duże naklejki dla maluszka. Piesek, Yoyo Books
Tablet edukacyjny
Nie jest to sprzęt dla dorosłych, ale tablet interaktywny dla dzieci. Można się nim bawić na kilka sposobów np. słuchać informacji, odgadywać zagadki, sterować zabawami dotykowo. Tablet proponuje zabawy edukacyjne. Powinien mieć wymienne karty żeby jedna zabawa nie znudziła się szybko dziecku.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Interaktywny tablet edukacyjny Touch Pad, Clementoni
- Tablet edukacyjny Alfabet Świerszcza, Clementoni
- Mini tablet edukacyjny Mapa Świata, Tima Baby
- Tablet edukacyjny Junior, Vtech
Kolorowanki
Obowiązkowy punkt programu dla małego podróżnika. Mogą mieć formę zwykłej książki, ale równie świetnie sprawdzą się kolorowanki rolki, zajmujące także bardzo mało miejsca. Samo kolorowanie to dla wielu dzieci ogromna przyjemność. Można wybrać kolorowankę tematyczną/podróżniczą np. z mapami albo typu doodle „do bazgrania”. Kolorowanie jest świetnym ćwiczeniem dłoni i precyzji.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Wielki bazgrolnik, Olesiejuk
- Kolorowanka w rolce z kredkami, Mudpuppy
- Fantastyczne Zwierzęta, Harper Collins Polska
- Leśna kolorowanka. Płazy i gady, Multico
Audiobooki dla dzieci
Bajki do słuchania są bardzo atrakcyjną dla dziecka formą spędzania czasu. Przy bajkach podróż mija szybciej. Można przy nich po prostu siedzieć i się relaksować, ale da się też bawić czy kolorować. Czas w podróży można wykorzystać nie tylko do poznania słuchowisk dla najmłodszych, ale np. przesłuchać lektury szkolne. Słuchanie audiobooków pomaga w skupieniu i rozwija słownik wewnętrzny dziecka.
Na blogu mam przygotowane zestawienie z audiobookami dla dzieci w różnym wieku. Jest z czego wybierać.
Układanka na rzepy
Duże elementy, które da się przyczepić do poręcznej tablicy. Mogą być tematyczne, do wyboru jest mnóstwo inspiracji. Dziecko w podróży może się bawić samymi elementami np. pies, krowa, ale też stworzyć własny obrazek. Taka zabawa to ćwiczenie precyzji i skupienia. Może też zachęcić do opowiadania lub wydawania dźwięków np. jak zwierzęta, a to są zabaw logopedycznych.
Klikając w nazwy poszczególnych produktów możesz sprawdzić cenę i dostępność.
- Kolorowe rzepy zwierzątka, Spin Master Bunchems
- Zwierzątka na rzepy, Legler
- Moje pierwsze litery, Scotchi
Ja osobiscie polecam wodna kolorowanke Melissa&Doug (wlewasz odrobine wody do pisaka, zakrecasz i zestaw na podroz gotowy) oraz naklejki wielorazowe (na szybe!). Robia robote przy dwulatku 🙂
Super, dziękuję. 🙂
Dokładnie to samo miałam napisać! Bardzo sprawdziło sie podczas naszej dwutygodniowej podróży z 3 latkiem. Ogromnie polecam a jest ich sporo do wyboru.
Super tekst, chętnie przetestujemy te propozycje.
Dziękuję, czekam na wieści, które z nich u Was się sprawdzą najlepiej. 🙂
Ja daję dziecku tablet i jest zajęte przez całą podróż, choćby trwała ona 10 h 🙂
To też jest jakiś sposób…
Ja śpiewam z moimi szkrabami przez podróż piosenki i układamy razem puzzle
Śpiewanie to super sprawa, też to przerabiałam :))))
Dobrym sposobem jest również jakieś ciekawe książki.
Zgadzam się, jest o tym osobny wpis na blogu 🙂
sprawdze w tym roku, jak wirus odpuści…:)
U znajomych popatrzyłam też kostkę manipulacyjną. Dziękuję za inne pomysły 🙂
Ooo tak, ona jest świetna. 🙂
Fajne propozycje, przetestuje w kolejnej podróży, dzięki!