Książki dla dzieci o przyjaźni i budowaniu relacji to bardzo szeroki temat. Problem polega na tym, że jest tego nawet trochę za dużo, a kiedy szukamy wsparcia w konkretnym aspekcie związanym z przyjaźnią, nie zawsze wiadomo, który tytuł pomoże.
Przygotowując to zestawienie, starałam się przede wszystkim zebrać książki dla dzieci w różnym wieku. Inaczej do spraw związanych z przyjaźnią i relacjami podchodzi przedszkolak, a inaczej uczeń. Jednym pasuje surowa skandynawska prawda, a inni wolą bajkowe odniesienia. Te upodobania też wzięłam pod uwagę i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
W przyjaźni bywa różnie
Jeszcze jednym ważnym kryterium wyboru książek do tego zestawienia było pokazanie różnych odsłon przyjaźni. Nie tylko tej między rówieśnikami, nie tylko tej prostej, zabawnej i bezproblemowej. Przyjaźń może nieść ze sobą najróżniejsze emocje – złość, zazdrość, rozczarowanie – to też elementy budowania relacji, które nie ominą nikogo.
Jestem pewna, że propozycje książek o przyjaźni można mnożyć w nieskończoność. Warto mieć te, które są ważne dla naszego dziecka w tym momencie, na tym etapie życia.
Bycia przyjacielem można się nauczyć. Książki to jedna sprawa, a mądry dorosły obok dziecka poznającego rówieśników, to druga. O tej drugiej sprawie napisałam więcej a artykule: Jak nauczyć dziecko zdobywać przyjaciół >>
Ojej! Zmalowane
Wiesz, że to ja napisałam tę książkę? 🙂 Z radości daję znać, że nowe przygody Czarusia w nieco bardziej rozbudowanej wersji pojawią się niedługo!
W tej części Czaruś znajduje farby w pokoju Loli. Po namalowaniu obrazka, chce go pokazać przyjaciółce, lalce Zosi. Czaruś jest dumny z łąki, którą udało mu się namalować. Jednak Zosia nie widzi łąki na obrazku. W dodatku, przyjaciel – miś Rychu – nie widzi na obrazku tego, co widzą przyjaciele.
O co chodzi w tej zagadce? Czy Czaruś miał zaczarowane farby? I jak się dogadać, kiedy każdy ma inne zdanie?
Książka dla wieku 2-5 lat.
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Lodówka Zosi
To książka pokazująca tak ważny i chyba dość łatwo pomijany temat głodu, braku pieniędzy, ale też przyjaźni.
Głód to wielki słowo i gdy o nim myślimy, pewnie przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności obrazy dzieci z Afryki czy biednych regionów Indii. Takie bardzo stereotypowe, choć przecież też prawdziwe skojarzenia.
Jednak gdy się nad tym zastanowić, a właściwie przejść od zastanawiania się do obserwacji, łatwo zauważyć, że głodne dzieci (nie tylko dzieci) są tuż obok nas.
Książka dla wieku 5+.
Ciała są super
Książka wydawnictwa ToTamto pod patronatem Aktywne Czytanie. Przyznaję, że gdy Ania Bukowska podczas rozmowy o zapowiedziach wydawniczych pokazała ten tytuł, wpadłam zachwyt. 🙂
Tak zgadzam się z tym, że jest już na rynku trochę książek dla dzieci pokazujących różne ciała. Ale takiej jeszcze nie spotkałam!
Chcemy przecież, by maluchy wiedziały, że ludzie są po prostu różni. Jednak zauważcie, jak wiele dylematów i dyskusji o ciałopozytywności wciąż jeszcze toczy się dzisiaj.
Subskrybuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnej recenzji ani wywiadu.
Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców
Marcelinka ma 7 lat, właśnie zaczyna pierwszą klasę. Jest bardzo wrażliwą i wyjątkową dziewczynką, a Aktywne Czytanie patronuje wyjątkowej książce wydawnictwa Frajda.
Kiedyś powiedzielibyśmy o Marcelince, że jest płaczliwa i przewrażliwiona. Dzisiaj wiemy, czym jest wysokowrażliwość u dzieci i nie „leczymy” ich z tego. Marcelinka taka po prostu jest.
Muszę przyznać, że książkowy rok 2023 obfituje w propozycje, których do tej pory na rynku było jak na lekarstwo. Samych książek o pójściu do pierwszej klasy jest niewiele, a tu dodatkowo mamy wysoko wrażliwe dziecko i pokazanie rodzinnych spraw jego oczami.
Bez dramy, ubolewania nad sytuacją, z prostym przekazem, że jesteśmy różni, a niektórzy, jak Marcelinka, przeżywają pewne sytuacje bardziej.
Kiedy Karol poznał Emmę
Wzruszająca historia uczy wrażliwości i otwartości na wszystkich.
Od razu pojawia się tu ciekawy termin do przemyśleń i pogadania o nim z dziećmi: co to właściwie jest ta kultura włączenia. Chodzi o to, by wszystkie osoby, czyli np. również takie z ograniczeniami ruchowymi, miały dostępność „do świata”.
Na ilustracjach znajdziemy też przykłady różnych innych postaci, o które dzieci mogą pytać lub z którymi mogą się spotkać na co dzień. Niektórzy przecież nie mówią, inni nie słyszą, jeszcze inni potrzebują wózków do poruszania się, czy maszyn wspierających oddychanie.
Czasami jesteśmy wycofani, czasami się nie odzywamy. Każda inność jest w porządku, o ile szanujemy przestrzeń drugiego człowieka.
Przeczytaj więcej w recenzji na blogu Aktywne Czytanie – KLIK!
Książka dla wieku 4+
Uroczy Kaczor
Bardzo podoba mi się pomysł na tę książkę dla najmłodszych. Uroczy Kaczor pokazuje, że można się denerwować i złościć, zwłaszcza kiedy człowiek (lub kaczor) jest niewyspany.
Jeśli macie w domu maluchy, które trudno zagonić do łóżka albo namówić na popołudniową drzemkę, myślę, że powinny poznać uroczego Kaczora.
Dowiedzą się, jak wygląda to z boku, kiedy są niewyspane, marudne i zwyczajnie przestają być uroczymi Kaczorami.
Jest to też zdecydowanie opowieść o prawdziwej przyjaźni. O trosce okazywanej nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy mili i uprzejmi, ale właśnie wtedy, kiedy mamy ten gorszy dzień.
Bo właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy wsparcia. I przyjaciele Kaczora doskonale to rozumieją.
Książka dla wieku 3+.
Basia i przegrywanie
Wierzę, że „Basia i przegrywanie” może się przydać się w wielu domach, bo samo granie, czy może bardziej rywalizacja, wiążą się z wieloma emocjami.
Czasami gra jest losowa, nie mamy wpływu na to, co się wydarzy, ale trudno sobie wszystko tak racjonalnie wytłumaczyć. A tym trudniej, gdy ma się zaledwie kilka lat.
Książka dla wieku 4+.
Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło
Fantastyczna, zabawna książka o pierwszaku jedynaku i jego szkolnych przygodach.
Lekka, ciekawa i mocno zahaczająca o pierwszą klasę.
Aktywne Czytanie patronuje przygodom Kostka z uśmiechem od ucha do ucha, za który trzeba podziękować wydawnictwu Media Rodzina.
Oczywiście „Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło” przyda się zerówkowiczom i pierwszakom, choć od razu zaznaczam, że nie jest to typowa lektura przygotowująca dzieci do pierwszej klasy.
Po prostu w tym momencie osadzona jest akcja, a my obserwujemy Kostka przez cały rok szkolny. Nie mam jednak wątpliwości, że kolejne rozdziały pokażą czytelnikom, jak wygląda szkolne życie i jak układa się szkolny kalendarz w każdym miesiącu.
Tu mamy szkołę przyjazną, zabawną, lekką i ciekawą z punktu widzenia dziecka.
Choć Kostek lubi też ponarzekać, np. na konieczność ślęczenia przy pisaniu literek czy rysowaniu szlaczków, to nie jego bajka, bo to człowiek czynu.
Super dla wieku 5+.
Nie dręcz mnie! Jak poradziłam sobie z PRZEŚLADOWANIEM
Moim zdaniem jedna z ważniejszych książek o budowaniu relacji z rówieśnikami.
Patronat Aktywne Czytanie – książki dla dzieci i młodzieży z wydawnictwa Olesiejuk. Sprawdzi się CZYTELNIKAMI w wieku 6-12 lat.
Historia oparta na prawdziwych doświadczeniach dziewczynki pochodzącej z Australii, która w trzeciej klasie szkoły podstawowej była prześladowana.
Autor oraz mama tej dziewczynki postanowili wspólnie napisać książkę dla dzieci, po to, by najmłodsi wiedzieli, jak radzić sobie w takich bardzo trudnych sytuacjach.
Czego nie lubi nieśmiałość
Julka i Janek to bliźnięta, które znamy już dobrze, bo Kasia Keller pisze o nich od jakiego czasu. Codzienne sytuacje z naciskiem na emocje i bliskość.
Zielona Sowa ma Jadzię Pętelkę dla młodszych oraz właśnie Julkę i Janka dla nieco starszych dzieci.
Aktywne Czytanie patronuje tej serii z przyjemnością, bo też pokazuje ważne dla maluchów sprawy w sposób czuły, a jednak konkretny.
Nie pozostawia dzieci „ze znakiem zapytania”, daje wskazówki, jak rozpracować taką czy inną sytuację.
Rodzeństwo rozprawiało się już ze złością, burzą, strupkiem, potworami. Pora na kolejne sytuacji i przy nieśmiałości skupiamy się na poznawaniu innych dzieci na placu zabaw.
Książka dla wieku 4+.
Tosia i Julek uczą się dzielić
To kartonowa propozycja pokazująca dzieckom na prostym przykładzie, jak podchodzić do tematu dzielenia się.
Głosami rodziców zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 2 lata w Plebiscycie Aktywne Czytanie WOW!
Tu opowiadam o niej ze szczegółami.
Książka dla wieku 2-4 lata.
„Skwaszone Winogrono” i „Bystre Ciasteczko”
Fantastyczne książki z serii „Smaczna Banda i emocje” pod patronatem Aktywnego Czytania.
Nie mogę się nadziwić, jak mądrze i z poczuciem humoru napisane są te książki. Przyznacie, że odejmują bardzo ważne tematy dotyczące psychiki najmłodszych?
Pomagają w dbaniu o to, by dzieci były dowartościowane, radosne, ciekawe świata. Potrafiły rozmawiać o uczuciach, budowały relacje z innymi, a potknięcia traktowały jako cenne doświadczenia a nie kompletną porażkę.
Zerknij do zdjęć na blogu Aktywne Czytanie i pobierz scenariusz zajęć – KLIK!
Słomka. Kotek, który chciał być sobą
Gdy ktoś dokucza twojemu dziecku, przeczytajcie „Słomka. Kotek, który chciał być sobą”. On potrafi się obronić i broni swojego zdania.
W recenzji opowiadam ze szczegółami o tej książce. Ty też sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
Książka dla wieku 3-6 lat.
Leonia z Krainy Naj
Leonia zauważa, że można się świetnie dogadywać, niekoniecznie lubiąc te same rzeczy. Inne niż moje upodobania są w porządku. Ale odkrycie!
Zaglądamy do środka książki, bo to patronat Aktywne Czytanie. Tu też sprawdzisz cenę i dpstępność książki – KLIK!
Basia i przyjaciele. Wielka księga przygód
Przestańcie się kłócić!
Książka dla wieku 4-8 lat napisana przez certyfikowane trenerki z centrum Porozumienia Bez Przemocy. Pierwsza z serii książka wydawnictwa Papilon: „Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom”, którą Aktywne Czytanie z dumą objęło współpracą patronacką.
Pewnie niektórzy kojarzą żyrafę będącą symbolem porozumienia bez przemocy. Być może dla innych jest to nowe, nieznane określenie, dlatego powiem dosłownie w dwóch słowach, że porozumienie bez przemocy sformułował psycholog Marshalla Rosenberg.
Ma na celu nauczanie, jak wyrażać swoje zdanie i jak zadawać mądre pytania określające granice. Chodzi o rozmowy będące po prostu życzliwą komunikacją.
Dzięki dobrze postawionym pytaniom można bardzo realnie użyczyć wsparcia drugiej osobie, wysłuchać z sympatią, bez oceniania, zatem budować zaufanie w relacjach.Ta konkretna książka uczy pozytywnego przepracowania konfliktów z uwzględnieniem potrzeb każdego bohatera.
W recenzji na blogu opowiedziałam o niej o wiele więcej i czytam fragmenty: Przestańcie się kłócić! >>
Rózia w świecie relacji
Seria o Rózi pokazuje historię dziewczynki otwartej na świat, bardzo uczuciowej, zadającej pytania. To rymowane książki autorstwa Katarzyny Ogonowskiej pod patronatem bloga Aktywne Czytanie, z ciepłymi, wspaniałymi ilustracjami Joanny Czarneckiej.
Wydawnictwo Parasolka pięknie zaopiekowało się dziećmi w wieku 3-6 lat.
Zabawne, jednocześnie bardzo przemawiające do dzieci treści, ponieważ autorka (we wszystkich zresztą częściach) rewelacyjnie dobiera przykłady, na których pokazuje tak duże słowa, jak właśnie empatia czy asertywność.
Szczegółową recenzję (i mnóstwo zdjęć bez filtrów) zostawiam na blogu Aktywne Czytanie: Rózia w świecie relacji >>
Edzio i przyjaciele
Przepiękna serię dla 2-4 latków, w której przyjaźń i zrozumienie są kluczem do budowania relacji. Każdy bohater jest trochę inny, przeżywa swoje wzloty i upadki, ale wiąże ich właśnie przyjaźń.
Więcej o książce opowiedziałam w recenzji: Edzio i przyjaciele >>
Rozplątane Historie Julki i Szpulki
Edukacyjne audiobooki dla dzieci. Zacznijmy jednak od początku, bo „Julka i Szpulka” to książki aktywizujące pod patronatem bloga Aktywne Czytanie, o których opowiadałam jakiś czas temu w recenzjach.
Bohaterkami są Julka – rudowłosa, bystra dziewczynka i Szpulka – jej kłębek nerwów.
Wiem, że brzmi to zaskakująco, ale taka jest prawda. Pewnego dnia zdenerwowana Julka poznaje Szpulkę i od tej pory wspólnie tropią emocje.
Autorką jest Maja Strzałkowska, a książki zilustrował Daniel Włodarski.
Emocje i relacje w książkach dla dzieci
Tu jeszcze więcej sprawdzonych przeze mnie książek o emocjach i relacjach.
- Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować (wiek 3+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Czy to prawda, Ester? (wiek 7+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Jaszczurka Drago. Planeta Lawa (wiek 7+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Mój przyjaciel Stefan (wiek 4+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- 12 sposobów na szczęście (wiek 6-10 lat). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Przyjaciele na śmierć i życie (wiek 12+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Świąteczny Kalendarz Gabrysi (wiek 6+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Zgadzam się albo i nie. Jak szanować granice własne i cudze (wiek 6+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Mila, Bunio i kosmiczny bal (wiek 3+)
- Sznurówka, ptak i ja (wiek 9+)
- Słowa mogą wszystko (wiek 13+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Co zrobi Frania? Asertywność (wiek 4+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Maja i gabinet duchów (wiek 7+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
- Dzień z przyjaciółmi (wiek 3+). Tu sprawdzisz cenę i dostępność – KLIK!
Dzień czekolady mnie bardzo rozczarował. Kupiłam z powodu pięknych ilustracji. Historia ma duży potencjał, ale miałaby być bardziej rozbudowana, bo za dużo wszystkiego autorka próbowała upchać do tej jednej niewielkiej książki i żadny z wątków nie był wystarczająco dobrze rozpracowany, a szkoda 🙁
Każdemu co innego się podba, mnie ta książka urzeka hisotią i obrazem. Całość jest spójna, choć rozumiem takie odczucia. Czasem też tak mam, że wyobrażam sobie coś na temat książki, oczekuję czegoś, a potem się okazuje, że moje wyobrażenia nie były takie jak wyobrażenia autora. Na tym między innymi polega też urok książek. 🙂
Dziękuję za zestawienie książek. Cudownie jest przeczytać rano taki newsletter. Pozdrawiam
O dziękuję, że o nim wspomniałaś. Teraz wiem, że to była dobra zmiana. 😉
Świetne (jak zawsze!) zestawienie, dziękuję! No i jeszcze na początek nowego tygodnia, w poniedziałek, do kawy. Czy może być coś piękniejszego?
Cieszę się, że przy kawie będzie co czytać. :))))
Bardzo ciekawe zestawienie, czekam z niecierpliwością na więcej pozycji o przyjaźni własnie, ale dla dziewczynek 11+ 🙂
Pozdrawiam
Dziękujemy.