„Przyroda to przygoda”, czyli seria książek do bardzo aktywne czytanie i słuchanie, bo we wszystkich znajdziemy płyty CD ze słuchowiskami i odgłosami przyrody.
W tej serii wydawnictwa Jedność, pod patronatem Tylko dla Mam – Aktywne Czytanie, mamy trzy wspaniale opracowane tytuły:
- „Sikorka i jej przyjaciele”,
- „Biedronka i inni mieszkańcy łąki”,
- „Pszczoły i ich niezwykły świat”.
Edukacyjne książki dla dzieci
To książki dla dzieci, które zdecydowanie są edukacyjne i uwrażliwiające na przyrodę. Dużo się mówi o szacunku dla przyrody, jednak trudno go wymagać od dzieci, dla których wiele pojęć, zjawisk czy nawet stworzeń, to tylko enigmatyczne słowa. Wiedza to potęga, im więcej wiemy na temat danego tematu, tym lepiej rozumiemy.
W tym wypadku chodzi o wiedzę na temat zwierząt, ptaków i owadów, ale też świetną zabawę. Każdą z tych książek można czytać na różne sposoby, bo słuchowiska zawarte na dołączonych płytach CD, czyli audiobooki dla dzieci. Można więc słuchać i jednocześnie obserwować ilustracje w książkach.
Ilustracje w klimacie Montessori
A są one (te ilustracje) znakomicie opracowane, z wielką starannością oddają rzeczywisty wygląd ptaków, zwierząt, elementów przyrody. Dziecko po takiej lekturze nie będzie miało problemu z rozpoznaniem gatunków ptaków czy owadów. Dzięki tym ilustracjom, seria mocno wpisuje się w montessoriańskie podejście do wychowania, o którym więcej napisałam w artykule pt. Metoda Montessori w wychowaniu >>
Jednak oprócz znajomości wyglądu, mamy też odgłosy. Przyroda żyje swoim rytmem, ale też komunikuj się cudownymi dźwiękami. Od zamieszania w ulu, przez cykanie świerszczy, przez rechotanie żab, po ptasie trele. W recenzji filmowej prezentuję fragmenty słuchowisk, żeby było wiadomo, o jakich dźwiękach mowa.
Przyroda to jest przygoda
Na każdej stronie obserwujemy jeden temat np. mieszkańca łąki, wylęganie się pszczoły lub bociany. Krótki tekst opisuje akcję, informuje czytelnika o tym, co widać na obrazku, przybliża naturę i podrzuca ciekawostki. Nie ma tu pytań, których nie wpada zadać, dzieci mają prawo nie wiedzieć i pytać, takie jest założenie.
Świetnym pomysłem są marginesy z dodatkowymi informacjami np. Wykluwanie się motyla, taniec komunikacyjny pszczół, ptasie przysmaki czy sposób tworzenia pajęczyny. Coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka podczas spaceru, a co jest ważnym elementem świata przyrody.
Na końcu każdej książki są też pytania sprawdzające, dzięki którym dziecko systematyzuje wiedzę, ale też może sobie (w skrócie) przypomnieć, o czym była mowa w danym rozdziale. To jedyne obrazki nieco mniej realistyczne (uśmiechnięty owad).
Pszczoły i ich niezwykły świat
W tej części obserwujemy, jak się rodzi pszczoła, jak wygląda ul od środka, jakie zadania mają pszczoły, kto zagraża pszczołom, jak się zachowują poza ulem, jak się porozumiewają, jak powstaje miód, jak się miewa królowa, jak wygląda miodobranie, a także, co się dzieje z pszonami w zimie.
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Jest tu wielu bohaterów. Zaczynamy od biedronki, poznajemy cykl życia motyla i konika polnego, ciekawostki o ślimaku, niezwykłe umiejętności pająków. Dowiemy się też, czym się różnią zające od królików i zajrzymy do króliczej norki. Obserwujemy nocne życie mieszkańców łąki i ze szczegółami poznajemy domy: kreta, myszy i mrówek.
Sikorka i jej przyjaciele
Tutaj bohaterami są ptaki, ale też dzieci – Leon i Paulina. To one obserwują przyrodę, zadają pytania, one dowiadują się ciekawostek o poszczególnych gatunkach. W przypadku tej książki płyta jest tym bardziej cenna, że nagrane na niej odgłosy pozwalają rozpoznawać ptaki (na słuch) w ich naturalnym środowisku.
Na końcu książki znajdziemy też mały atlas ptaków, z przepięknie narysowanymi poszczególnymi gatunkami, jako podsumowanie tego, o czym była mowa w książce.
Autor Friederun Reichenstetter
Ilustracje Hans-Gunther Doring
Tłumaczenie Magdalena Jałowiec
Wydawnictwo Jedność
Czasami lubię opowiadać o książkach
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka i mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu zapisując się na Newsletter >>
Podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci
Jeśli lubisz słuchać opowieści o ciekawych książkach dla dzieci, zapraszam do subskrybowania podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci.
Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać.