Jak wybrać audiobooki dla dzieci w różnym wieku? Z głową i nie na chybił trafił, choć wiem, że to czasochłonne zajęcie. Dlatego zrobiłam to za ciebie i wybrałam 9 pieknych historii do posłuchania w Audiotece.
To już drugie zestawienie audiobooków na blogu Nie Tylko dla Mam. Ukazało się wiele nowych tytułów, a i te stare są w nowych interpretacjach. Dopasowałam pomysły do wieku słuchaczy.
Jeśli masz ochotę zerknąć, co zaproponowałam w poprzednim, tu znajdziesz wszystkie tytuły: 70 audiobooków dla dzieci od trzech do dziewięciu lat >>
Audiobooki podróż i nie tylko
Zawsze pilnuję żebyśmy nigdy nie wybierali się w daleką podróż z dzieckiem bez audiobooka. O wiele wygodniej jest z książką do słuchania. Dziecko ma zajęcie, a rodzic nie musi czytać na głos, bo przecież nie zawsze są do tego warunki w podróży, dlatego audiobooki ratują z opresji.
Oczywiście nie zalecam zakładania słuchawek małym dzieciom, co wcale nie wyklucza sięgania po słuchowiska i audiobooki. Tylko w odpowiednich okolicznościach i warunkach.
One przecież nie są jedynie do słuchania w podróży, dotyczy to także starszych dzieci. Słuchać można podczas zabawy, przed zaśnięciem, w bardzo wielu miejscach.
Jak wybierać audiobooki dla najmłodszych?
- Warto szukać tytułów z postaciami i treścią odpowiednimi dla konkretnej grupy wiekowej. Jeśli właśnie wkraczacie w trzeci rok życia, zostawiam artykuł o tym, co może zaciekawić i jak wyglądają potrzeby rozwojowe dziecka: 9 ważnych informacji o 3-latku >>
- Zdecydowanie warto postawić na historie z barwnymi postaciami, wciągającymi narracjami i (jeśli się da) piosenkami. Lepiej wybierać słuchowiska, choć oczywiście nie każdy audiobook jest w ten sposób przygotowany.
- Dla tej grupy wiekowej wartościowe są opowieści mające wyraźnie zaznaczone: początek, środek i koniec. Taka struktura ułatwia rozumienie tekstu, a w przyszłości wesprze malucha w samodzielnym opowiadania historii.
- Przy wyborze audiobooków warto rozważyć historie z ulubionej serii filmów lub książek dziecka. To dobry początek, który pomoże w dalszym wzbudzeniu zainteresowania i skupienia na słuchaniu.
- Jeśli chcemy mieć chwilę wytchnienia, czyli zostawić dziecko sam na sam z audiobookiem, warto szukać sprawdzonych tytułów. Takich z pozytywną energią i mądrym (lub zabawnym) przesłaniem. Wtedy będziemy spokojni, że dziecko fajnie spędza czas i poznaje ciekawe treści.
Audiobooki dla wieku 3+
Opowiadania z piaskownicy
To historie o przygodach przedszkolaka Tomka. Z jego perspektywy widzimy wszystkie zdarzenia. A nie są one jakieś kosmiczne. To codzienność chłopca, jego rodziny i przyjaciół. Sporo dzieje się w przedszkolu, ale w innych miejscach też np. u fryzjera, na placu zabaw itd.
Nie jest to wcale nowa książka, ale wracam do niej, bo w zasadzie jest ponadczasowa. Z humorem i ciekawie opowiada dzieciom o codziennych sprawach innych dzieci. Przy okazji podpowiadając, jak można rozwiązać ten czy inny problem.
Czyta Artur Barciś
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Basia i chorowanie
Basia nie spodziewała się, że szpital będzie tak… przyjemny, ale między zabawą z nową koleżanką oraz wizytami wujka Grzesia, naprawdę nie jest tak źle!
Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie dziewczynki, a rodzice są bardzo dumni z takiej postawy i odwagi.
Kto by pomyślał, że nawet coś tak z założenie niemiłego jak pobyt w szpitalu może mieć swoje zalety?
Czyta Maria Seweryn
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Przygody w Dolinie Muminków
Odkrywamy magię opowieści o Muminkach. Pokazujemy dzieciom znaczenia: przyjaźni, wrażliwości i otwartości.
Znane od lat postacie takie jak rodzina Muminków, Włóczykij, Panna Migotka i Ryjek stawiają czoła przeciwnościom z odwagą i życzliwością.
Czyta Magda Karel
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Sprawdź e-book „Proste zabawy przygotowujące dziecko do żłobka i przedszkola”.
Audiobooki dla wieku 4+
Dzieci z ulicy Awanturników
Poznaj ukochane trio: Lottę, Jonasa i Mię-Marię, małych „wichrzycieli” z Pottery Street! Jakie wybryki wpadną im do głowy tym razem? Przyklejanie kiełbaski do szkła? Chodzenie po drzewach? Nieoczekiwana kąpiel?
Dowiedz się, dlaczego bycie wichrzycielem nie jest wcale takie złe! 😉
Czyta Edyta Jungowska
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Posłuchajki. Reksio. Wielka księga przygód
Klasyka pokazująca dzieciom siłę przyjaźni, współpracy, ciekawości i szacunku dla zwierząt. Przy okazji Reksio ma dla dzieci garść porad, którymi dzieli się też z innymi bohaterami: Krową Krasulą, Koniem Maurycym, Świnią Balbinką i kurami.
Czyta Jerzy Stuhr
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Bajkohistorie – dla dzieci ku radości, dla rodziców ku mądrości
Bajki mogą pomóc dzieciom zrozumieć, że ich uczucia i myśli są ważne tu i teraz. Mają prawo czuć się niespokojne, złe, smutne i przestraszone bez osądzania.
Z pomocą uważnych dorosłych lub magicznych postaci mogą nauczyć się pokonywać wyzwania. Kluczem do pomocy dzieciom są: zrozumienie, akceptacja i wsparcie.
Miałam przyjemność rozmawiać z autorką tych bajek, zerknij do książek i posłuchaj tej rozmowy: Basałyk i Psotka oraz Bajkohistorie >>
Czyta autorka Małgorzata Żółtaczek.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Audiobooki dla wieku 5+
Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?
Wybieramy się kolejny raz we wspaniałą podróż przez kapryśny świat Astrid Lindgren. Mamy tu angażujące nagranie z głosami utalentowanych aktorów, więc nie trudno będzie dzieciom wczuć się w całą historię.
Czyta Edyta Jungowska
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Nie ma nudnych dni
Przygody Maćka, ucznia trzeciej klasy. On ma na głowie tyle spraw!
Od odpierania nieznośnej młodszej siostry, Oliwii, po zaprzyjaźnianie się z sympatyczną, ale tajemniczą Matyldą.
Czyta Artur Barciś
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Michałek z pudełka
Poznajcie Michałka, najmniejszego człowieka na świecie i jego niezwykłą historię. Profesor Hokus Pokus, czarodziej z cyrku, pomaga mu odkryć prawdziwą przyjaźń.
Marzeniem Michałka jest zostać artystą. Jego determinacja i dobre serce pokazują, że nawet malutka postać może wiele zmienić.
Czyta Piotr Fronczewski
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece – KLIK!
Audiobooki dla przedszkolaków
- Calineczka – to jest bajka dla wrażliwców. Dzieje się tu bardzo wiele, a ta interpretacja kojarzy mi się z dzieciństwem i… zasłuchaniem.
- Lotta z ulicy Awanturników – Edyta Jungowska to wielka fanka twórczości Astrid Lindgren, a Lotta to cudowna dziewczynka, która postawia się wyprowadzić z domu. Z powodu sweterka. I tak bywa.
- Ja i moja siostra Klara – skoro przedszkolak potrafi zadać ponad 500 pytań w ciągu dnia, to na przynajmniej część chce znać odpowiedź. W tej historii mnóstwo pytań i tyle samo śmiesznych, intrygujących odpowiedzi.
- Nosorożce w dorożce – wiersze Ludwika Jerzego Kerna to dzieła same w sobie, każdy maluch powinien choć raz się z nimi zmierzyć. Tutaj jeszcze książka w zestawie.
- Gimnastyka dla języka – wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej (aż 50) w wykonaniu wspaniałych aktorów. To jest znakomity sposób na zabawy i ćwiczenia logopedyczne.
- Basia i słodycze – wesoła rodzinka i Basia, którą bardzo lubią przedszkolaki. Jeśli lubicie, to jest więcej odcinków w wersji do słuchania.
- Bajki terapeutyczne – brzmi poważnie, a tak naprawdę to kilka pięknych, prostych bajek stworzonych przez Marię Molicką. Takie audiobooki pomagają dzieciom zrozumieć wiele rzeczy.
- Czy słonie boją się myszy? – wiele opowiadań i odpowiedzi na nurtujące przedszkolaki pytania. Ciekawie opowiedziane i przy okazji lekko edukacyjne.
- Ale ja tak chcę – kiedy pojawia się nowy, witany jest serdecznie i z ciekawością. Jednak szybko okazuje się, że jego „ja-tak-chęć” jest dość męcząca. Coś z tym trzeba zrobić.
- Wielka Niedźwiedzica. Legenda indiańska – pięknie przygotowane słuchowisko o kilku indiańskich plemionach: Bystrych Sokołach, Władcach Traw i Łowcach Bizonów, zamieszkujących Krainę Wielkich Jezior, nad którymi czuwa Wielka Niedźwiedzica.
- Bartek, Lenka i sny – to opowieść o przedszkolaku, który niedawno został starszym bratem. Nie jest to szczególnie miłe doświadczenie (przynajmniej na początku), ale okazuje się, że bycie starszym bratem może być wspaniałe.
- Pettson i Findus – dziwna para: starzec i kot. A może nie ma w tym niczego dziwnego? Rzeczy tu dzieją się zabawnie i spokojnie.
- Żabek i Ropuch – Wojciech Mann przetłumaczył i przeczytał kultową opowieść o dwójce przyjaciół. Mamy tu 5 pięknych opowiadań o ważnych sprawach.
- Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia – krótkie, bardzo piękne historyjki z dawnych lat. O emocjach, małych i wielkich sprawach i po prostu o dzieciństwie.
- Martynka. Niezwykłe opowieści – to rezolutna dziewczynka o wielkim sercu. Dzięki niej poznajemy świat widziany oczami dziecka. A dziecko dowiaduje się, jak sobie radzić w różnych sytuacjach.
- Niezwykłe przygody Detektywa Pozytywki – bardzo miły detektyw na tropie bardzo interesujących spraw. Jedną z jego przygód zrecenzowałam tutaj – klik.
- Elmer. Przygody w kratkę – to nie jest zwykły słoń. To jest słoń filozof, który zadaje sporo pytań na temat świata i wartości. W tym wydaniu: „Elmer”, „Elmer i nieznajomy”, „Elmer i róża”, „Elmer i hipopotamy”, „Elmer i dziadek”, „Eldo”, „Elmer i Wilbur”, „Elmer i tęcza” oraz „Elmer i zagubiony miś” czytane przez aktora Krzysztofa Kowalewskiego.
Audiobooki dla młodszych uczniów
- Nils Paluszek i inne opowiadania – autorstwa Astrid Lindgren. Ciepłe opowieści, bliskie natury – natury dziecka i przyrody. Jest w nich magia. I to jaka!
- Mania czy Ania? – kiedy na obozie spotykają się dwie nieznajome dziewczynki, okazuje się, że są podobne do siebie jak dwie krople wody. I co dalej?
- Mały lord – to opowieść o siedmiolatku, który po stracie rodziców trafia do posiadłości wuja, którego nie można nazwać miłym. To też (przede wszystkim) opowieść o tym, że warto być dobrym dla świata i dla siebie.
- Wielka Księga Baśni Rosyjskich – bardzo piękne baśnie z przesłaniem na temat prostego życia, mądrości i szukania szczęścia.
- Dziadek i niedźwiadek – dla tych, którzy znają lub chcą poznać historię niedźwiedzia Wojtka, zaprzyjaźnionego z żołnierzami w czasie II wojny światowej. Mała lekcja historii do posłuchania.
- Najnowsze przygody Mikołajka – francuski klasyk dla wszystkich dzieci lubiących psoty i pomysłowych rówieśników. Uwielbiam to poczucie humoru.
- Lilka i spółka – historia rezolutnej dziewczynki, która ma rodzeństwo i z tym rodzeństwem zamierzała spędzieć świetne wakacje u ulubionej cioci. Ale plany się zmieniły.
- Mowgli. Syn dżungli – każdy chyba zna opowieść o chłopcu, którego wychowały wilki. Ma w dżungli wielu przyjaciół, ma też wroga.
- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – bo zazywczaj tak jest, że skarpetki wchodzące do pralki parami, wychodzą pojedynczo. Co się z nimi przecież musi dziać. Tylko co?
- Potworak i inne kosmiczne opowieści – Grzekorz Kasdepke napisał, a Jarosław Boberek przeczytał. To już świetna rekomendacja. Dodam tylko, że akcja dotyczy kosmitów, którzy przylecieli do pewnej rodziny, w pewne wakacje.
- Dar totemów – klimatyczne baśnie północnoamerykańskich Indian, które wyjaśniają wiele naturalnych zjawisk. Wyjaśniają tak, jak to rozumieli Indianie.
- Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska przepięknie opisała przygody misia i dziewczynki. Te przygody nie zawsze są wesołe, ale ostatecznie miś trafia do redakcji gazety i zaczyna odpowiadać na pytania dzieci.
- Moja pierwsza mitologia, Księga I – znakomicie opowiedziane losy greckich bogów. Jeśli małemu słuchaczowi przypadnie do gustu, to dostępna jest też Księga II.
- Królowa Śniegu i inne baśnie – baśnie Andersena to kanon, który powinno poznać każde dziecko. Zupełnie inaczej przeżywa się losy bohaterów kiedy są opowiadane wprost do ucha, a wyobraźnia działa jak szalona.
- Mała Nina – swego czasu uznano tę książkę za lekko kontrowersyjną ze względu na zachowanie Niny w kościele. Czytałam od deski do deski i niczego się nie doszukałam, ot… zwykła dziecięca ciekawość. Nina pochodzi z rozwiedzionej rodziny i znam wiele dzieci, które się z nią utożsamiają.
- Wielki czarodziej Oz – opowieść o dążeniu do spełnienia marzenia i filozoficzna historia o tym, że nie zawsze to co wydaje się magiczne, naprawdę takie jest. Klasyk, z którym chętnie zaznajamiam każde dziecko.
- Przygody Tomka Sawyera – kolejny klasyk, który chyba łatwiej młodszym uczniom „przesłuchać” niż przeczytać.
- Babcia Rabuś – rewelacyjna książka o miłości i przyjaźni (niby zwykłej) babci i wnuczka. Zrecenzowałam tę książkę tu – klik.
- Wielka Ucieczka Dziadka – kiedy choroba dopada ukochanego dziadka, wnuczek szuka różnych sposobów na to żeby podtrzymać ich więź i wspomnienia. Zrecenzowałam tę książkę tu – klik.
- Władca Skalnej Doliny – piękna opowieść o małym niedźwiadku, który stracił rodziców i został przygarnięty przez dużego niedźwiedzia grizzly.
Audiobooki dla starszych uczniów
- Zwariowane rodzinki. Moja matka piratka – to cała seria opowiadań o niezbyt typowej rodzinie, w której zdarzają się jednostki pragnące żyć normalnie. Tylko jak to zrobić z takim rodzinnym „bagażem”? Jest tu trochę ironii i sporo poczucia humoru.
- Smocza straż – fantastyczna historia, kontynuacja Baśnioboru, w którym para dzieci zdołała pokonać demony (spokojnie, to tylko tak brzmi). Teraz pora na kolejne wyzwanie.
- Dziennik Cwaniaczka – jak to dziennik, słada się z wielu opowieści. Każda śmieszna, wciągnie małego słuchacza na wiele godzin.
- Charlie i fabryka czekolady – książki R. Dahla są znane na całym świecie. Tu jedna z moich ulubionych, w której autor mimo wielu absurdalnych sytuacji, zawarł mnóstwo mądrości i magii.
- Serce – bardzo mądra, ciepła forma pamiętnika dorastającego chłopca. O ważnych w tym wieku sprawach i problemach.
- Harry Potter – przygody Harrego zaczynają się w pierwszej klasie, ale te kolejne są już zdecydowanie dla starszych uczniów.
- Przygody Sherlocka Holmesa – znany detektyw w od zawsze intryguje. Uczy, zaciekawia. Kolejne pokolenie chyba też da się wciągnąć.
- Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek – o ważnych, mądrych i dobrych kobietach, które nie chciały iść z prądem i wierzyły w swoje marzenia. Wbrew wszystkiemu.
- Asiunia. Czy wojna jest dla dziewczyn? – wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowieść o trudnym czasie. Trudnym dla dziecka, ale waznym. Na tyle ważnym, by go poznać już w bezpiecznych warunkach. Po latach.
- Władca pierścieni – nie mam wątlipości, że słuchana saga Tolkiena dostarcza najpiękniejszych wrażeń.
- Przygody Sindbada Żeglarza – niesamowite opowieści, w których roi się od baśniowych postaci i magicznych wątków.
- Bajki robotów – Lem od zawsze zadziwia ponadczasowością swoich opowieści. Nie brakuje tu wrażliwych istot, którym ktoś chce narzucić swoją wolę. Uczniowie niewątpliwie zrozumieją ten przedziwny świat.
- Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – to opowieść o przyjaźni i zwariowanych pomysłach paczki przyjaciółek. Dziewczyny zawsze mają swoje sprawy.
- Emil i detektywi – to taka książka przygodowo-detektywistyczna dla młodszej młodzieży. Wydana wiele lat temu, ale do dzisiaj wciąga. Czyta Piotr Fronczewski.
- Kapelusz za 100 tysięcy – najlepsze przygody zawsze przeżywa się w wakacje, dobrze o tym wie pewna dwunastolatka.
- Spirit Animals – to seria siedmiu książek. Opowiada o czwórce nastolatków. Podczas pewnego rytuału, losy dzieci i wywołanych zwierząt, przenikają się. To jest początek.
- Szatan z siódmej klasy – nie wiem czy to wciąż jest lektura, ale na pewno jest to świetna przygoda do przeżycia.
- W 80 dni dookoła świata – zakład, że da się to zrobić? Kto nie wierzy, niech posłucha.
- Dynastia Miziołków – perypetie sympatycznej rodzinki i główny bohater, dorastający chłopiec, który zderza się z różnymi emocjami np. tymi generowanymi przez młodsze rodzeństwo.
- Ania z Zielonego Wzgórza – historia o sierocie, która trafia do wspaniałych ludzi i wyrasta na cudowną kobietę. Pierwsza część opowiada o uczennicy. O dziecku, które potrzebowało domu i go właśnie odnalazło.
A gdzie „Proszę słonia” w wykonaniu Anny Seniuk? Toż to najlepszy audiobook dla dzieci, jaki sie ukazał w ostatnich latach!!!
Cieszę się, że go lubisz. 🙂
Super bardzo dziękuję za podpowiedź
Bo ja przyznam że miałam obawy dotyczące audiobooka
Dla mnie to jest czasem wybawienie! 😉
Czasem słuchamy wierszy, uwielbiamy bajki samograjki Brzechwy (mamy też wersje ksiazkowa- ale mamie nie idzie tak dobrze śpiewanie ;-)) nie sluchalismy „dluzdzych” bajek – pora spróbować. Moja 8-latka uwielbia słuchać jak czytają rodzice i czytamy sporo, ale kiedy sama ma czytać to zaczyna się marudzenie, i straszny opor- ciężko mi to zrozumieć, bo kocha opowieści z książek, jest bardzo ciekawa tego co kryją kolejne strony, i ciężko nam zrobić przerwę…. ale sama nie chce tej ciekawości zaspokoic… po tym wpisie będę bardziej wyrozumiała dla mojej córki 😉
Często na tę niechęć do czytania pomaga samodzielne wybranie tytułu (więc zazwyczaj nie jest to szkolna lektura) i też taka umowa żeby dziecko czytało tylko 15 minut dziennie. Dla maluchów, które za tym nie przepadają, ten krótki czas jest naprawdę fajnym argumentem za tym żeby sięgnąć po książkę bez marudzenia.
Świetne są też Historyjki i Opowiastki dla małych uszu. Krótkie, przyjemne, mądre. Bardzo fajna lektorka. Polecamy! Dla najmłodszych i dla przedszkolaków.