Siedmiodniowa kolekcja rzeczy ważnych to mała książka dla dzieci z wielkim przesłaniem. Najbardziej spodoba się dzieciom w wieku szkolnym. Uwrażliwia na innych ludzi i uczy… wdzięczności.
Poznajemy w niej dziewczynkę, która zastanawia się, co mogłaby kolekcjonować. Nie byłabym sobą tzn. pedagożką, gdybym nie dodała, że kolekcjonowanie rzeczy ma wiele zalet, jeśli chodzi o rozwijanie pewnych umiejętności i samodzielności dzieci.
Własna kolekcja
Tworzenie i rozbudowywanie własnej kolekcji sprawia, że dziecko:
- uczy się odpowiedzialności (o przedmioty trzeba dbać),
- rozwija swoje zainteresowania,
- uczy się systematyczności,
- widzi efekty swoich starań,
- może się dzielić swoją pasją ze światem,
- czuje satysfakcję z powiększania kolekcji,
- buduje wspomnienia, z których będzie czerpać w przyszłości.
Wyjątkowa kolekcja
Siedmiodniowa kolekcja rzeczy ważnych okazała się zbiorem ważnych chwil z życia naszej bohaterki. Jedną z takich chwil jest np. piosenka nucona przez mamę krzątającą się po domu. Innym eksponatem w kolekcji jest własnoręcznie przygotowany drobny upominek dla koleżanki.
To bardzo ciekawy pomysł na książkę dla dzieci pokazujący, jak być wrażliwym człowiekiem. Jak dostrzegać drobiazgi i umieć się z nich cieszyć. Nie jest tajemnicą, wręcz przeciwnie, są badania potwierdzające fakt, że współczesne dzieci mają problem z odczytywaniem emocji. Byciem empatycznym, wrażliwym człowiekiem.
Z czego składa się kolekcja rzeczy ważnych?
Nie musi to być coś wielkiego, bo tak naprawdę nasza codzienność składa się z małych chwil, które warto umieć dostrzegać i łapać. One tworzą wspomnienia, a wspomnienia dobrych momentów z dzieciństwa, są jednocześnie fundamentem do czerpania siły w dorosłym życiu.
Siedmiodniowa kolekcja nie musi się oczywiście kończyć na siedmiu eksponatach. W przypadku naszej bohaterki też się nie skończyła. Warto zachęcać dzieci do wkładania wysiłku w zauważanie rzeczy ważnych.
Więcej na ten temat napisałam w artykule pt. Jedno pytanie uwrażliwiające na drugiego człowieka >>
Własna kolekcja
Ciekawostką w tej książce jest pomysł umożliwiający czytelnikowi tworzenie własnej kolekcji, tak na próbę. Wystarczy odwrócić książkę, z tyłu jest miejsce na rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem rzeczy ważnych.
Autorka Agata Matraś
Wydawnictwo Dziwny Pomysł
Dla dzieci 8-12 lat.
Lubię opowiadać o książkach dla dzieci
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka, a ja mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu, zapisując się na Newsletter >>
Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom.