Rewelacyjne książki dla dzieci w wieku 9-12 lat. Starszym też się spodobają i dorośli mogą się czegoś dowiedzieć.
Powiem jedno. Im dłużej studiujemy tę serię, tym bardziej jesteśmy całą rodziną wkręceni. Naprawdę, szacunek dla ogromu wiedzy przygotowanej w tak prosty i zabawny sposób.
Mądre książki dla dzieci
Autor rozkłada na czynniki pierwsze ważne tematy, które najczęściej omijamy w rozmowach z dziećmi. I prawda jest taka, jak sugeruje drobny druczek na okładce. Najcześciej po prostu dorośli nie wiedzą, jak wyjaśniać dzieciom, dość zawiłe sprawy i pojęcia związane choćby z ekonomią czy polityką.
Inna sprawa, że o części zwyczajnie nie wiemy lub nie pamiętamy. Mogłabym powiedzieć, że o tym wszystkim uczyliśmy się w szkolnych ławkach i to wstyd, że nie wiemy. Ale nie powiem, bo po części to nie będzie prawda. Kiedyś nie uczono w tak lekki, zabawny, atrakcyjny sposób. I nie podejmowano bardzo wielu tematów. Zatem… można się doszkolić i nie ma wstydu, zwłaszcza, że o sztucznej inteligencji nie uczono wcale!
Ważne fakty z zabawnej formie
Wszystko podane jest w lekkiej formie, aż kipi od przykładów i poczucia humoru. Idealnie całości dopełniają obrazki. Są bardzo komiksowe, co (nie od dziś wiadomo) kradnie moje serce już do reszty, bo uwielbiam komiksy w najróżniejszych odsłonach.
Mam takie wrażenie, że autor tworząc książkę po prostu dobrze się bawił. Nie mogłam sobie odmówić zerknięcia, kim jest Boguś Janiszewski, bo choć kojarzę pozostałe jego publikacje, jakoś nigdy, tak do końca, się na nich nie skupiłam.
Z wywiadu dowiedziałam się, że wielką inspiracją do tworzenia tak charakterystycznych książek jest syn, zadający wnikliwe pytania. Wniosek nasuwa się sam – zachęcajmy dzieci do zadawania nawet najdziwniejszych pytań i wspólnie szukajmy odpowiedzi.
Więcej na ten temat napisałam w artykule pt. Każdego dnia sprawdzaj z dzieckiem jedną informację >>
Jedni sięgną po książki dla dzieci, inni je napiszą i to bardzo mi się podoba.
Autor Boguś Janiszewski
Ilustracje Max Skorwider
Wydawnictwo Publicat
Najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 9-12 lat.
Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)
Mocno się napracowałam przy tym wpisie, teraz liczę na Ciebie, bo chciałabym żebyśmy zostały w kontakcie. Jak? Jest kilka możliwości, mam nadzieję, że skorzystasz:
- Zostaw proszę komentarz, bo dla mnie każda informacja zwrotna na temat mojej pracy, jest bardzo ważna.
- Jeśli uważasz, że piszę z sensem i o ważnych sprawach, podziel się wpisem ze znajomymi.
- Polub Fan Page na Facebooku, jest tam już mnóstwo mam, zapraszamy!
- Koniecznie zajrzyj na stronę Podcasty, gdzie czeka cała masa krótkich porad wychowawczych do odsłuchania.
- Obserwuj profil na Instagramie, tam znajdziesz kulisy bloga i mnóstwo aktywnego czytania.
Mój 4letni syn również zadaje tysiące pytań i czasem mi głupio bo nie znam odpowiedzi ale szukam i prawie zawsze znajduję. To niesamowite jak dziecko mobilizuje do rozwoju… Dzięki mojemu synowi dowiedziałam się m.in. dlaczego Uran kręci się na boku, albo co oznacza flaga Wysp Man przedstawiająca triskelion. Niestety nie udało mi się dowiedzieć dlaczego Perseusz walczył z Meduzą, chociaż wypożyczyłam dwie książki w tym celu…. Nie wspomnę już o nauce gry w szachy na „starość”. W końcu człowiek uczy się przez całe życie. Na te tytuły mam już chrapkę. Będą na przyszłość, chociaż znając moje dziecko, może się okazać, że bliżej im bē
ędzie do teraźniejszości 😉