Ostatnio bardzo dużo mówi się o książkach dla najmłodszych, gdzie nie ma rysunkowych ilustracji, są za to realistyczne zdjecia. Mam zestaw takich książek, w dodatku do bardzo aktywnego czytania.
Założeniem czytania dziecku książek wyłącznie z realistycznymi obrazami jest chęć pokazania prawdziwego świata. Tego, co naprawdę je otacza i co może zostać łatwiej skojarzone np. kiedy patrzę na słońce, ono nie ma buzi, nie uśmiecha się, nie zagaduje mnie tak jak to narysowane w książce. Chodzi o pokazywanie zdjęć i opowiadanie o rzeczywistości bez fantazjowania.
Dlaczego to ważne?
Choćby dlatego żeby w dzieciach nie wyrabiać fałszywego przekonania, że zwierzęta potrafią mówić. To oszczędza zdziwień, rozczarowań, korygowania wiedzy, którą zdobyło się przy czytaniu fikcji. To też zmienia sposób patrzenia na świat i oczekiwania – wiem jak się zachować widząc obcego psa i nie czekam aż do mnie zagada, bo rozumiem, że nie potrafi tego zrobić. W dalszym założeniu to też pomaga dzieciom rozumieć lepiej zasady funkcjonowania świata, w którym na sukces trzeba zapracować, wysilić się żeby wejść na wysoką górę, bo nie przyleci smok, który nas tam zaniesie.
Ten pomysł wywodzi się z pedagogiki montessoriańskiej i dotyczy dzieci do szóstego roku życia. One mają trudność z odróżnieniem prawdy od fikcji. Zakłada, że chcąc przygotować dziecko do życia, budowania doświadczeń, kojarzenia i potem korzystania z tej wiedzy, najlepiej unikać tego, co tak naprawdę się nie zdarzy, żeby nie mącić maluchom w głowie. A nie zdarzy się np. żeby kot mówił o przyjaźni, pies rozmawiał z drugim psem, a czarodziejska różdżka rozwiązywała większość problemów. Bardzo lubię inspirować się w swojej pracy Marią Montessori, więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
A co z gadającymi zwierzętami?
Osobiście nie widzę niczego złego w książkach z gadającymi zwierzętami, baśniach i bajkach, czytanych małemu dziecku. Różnorodność ma swoje zalety. Najpiękniejsze w książkowym świecie jest to, że możemy się nim bawić. Pokazując artystyczne, piękne ilustracje i opowieści tym młodszym czytelnikom, można je traktować w kategoriach „obcowania ze sztuką”, co zresztą Maria Montessori bardzo polecała.
W tym temacie warto pozostawić ostatnie zdanie samemu rodzicowi. Najważniejsze żeby pokazywać dzieciom książki mądre, które coś wnoszą do życia i emocji. Choć to prawda, że im więcej rozmawiamy o fikcji z pociechami, tym łatwiej przyjdzie im w przyszłości zrozumieć różnicę między realnym światem, a bajkowym, któremu nie można odmówić zalet i uroku. Daje wiele radości, niesie mądre przesłania, bazuje na przenośniach i literackich środkach wyrazu. Do wszystkiego powoli maluchy dojrzeją. Myślenie abstrakcyjne i „zabawy fikcją” są równie ważnym elementem edukacji, jak świat realny. We wszystkim warto szukać równowagi.
Realnie i estetycznie
Dla tych wszystkich, którzy szukają książek z realnymi obrazkami, przygotowałam kilka propozycji jednego z największych wydawnictw na świecie – Scholastic. Dzięki dwojgu „zapaleńców językowych”, prowadzących szkołę nauki angielskiego English Kids Club w Białymstoku, możemy je bez problemu kupić w Polsce przez internet. Wszystkie znajdziecie w księgarni English Book Club – klik.
To książki do nauki angielskiego, z założeniem, że czytanie jest jednocześnie świetną zabawą. Dlatego mają okienka, ciekawostki, przesuwanki. Wszystko czego trzeba najmłodszym do aktywnego czytania. Skupiłam się na czterech tytułach, ale w księgarni jest ich o wiele więcej.
- Touch and lift. First 100 Words
- Touch and lift. First 100 things that go
- My first book of Colours
- Slide and find Animals
Czasami lubię opowiadać recenzje
Wtedy możemy razem zajrzeć do książki, a ja mogę opowiedzieć o tym, co ciekawego wypatrzyło moje pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu subskrybując kanał TylkoDlaMam.pl na You Tube.
Spodobała ci się recenzja? Sprawdź ceny tych książek!
Mocno się napracowałam przy tym wpisie, teraz liczę na Ciebie, bo chciałabym żebyśmy zostały w kontakcie. Jak? Jest kilka możliwości, mam nadzieję, że skorzystasz:
- Zostaw proszę komentarz, bo dla mnie każda informacja zwrotna na temat mojej pracy, jest bardzo ważna.
- Jeśli uważasz, że piszę z sensem i o ważnych sprawach, podziel się wpisem ze znajomymi.
- Polub Fan Page na Facebooku, jest tam już mnóstwo mam, zapraszamy!
- Koniecznie zajrzyj na stronę Podcasty, gdzie czeka cała masa krótkich porad wychowawczych do odsłuchania.
- Obserwuj profil na Instagramie, tam znajdziesz kulisy bloga i moją codzienność.
Książki są naprawdę bardzo ciekawe-mój syn nie mógł się od nich oderwać i czytaliśmy je przez długą podróż. Obsługa sklepu jest ponadprzeciętnie profesjonalna. Dziękuję za polecenie książek oraz sklepu.
Cieszę się, że się maluchowi spodobały. Obługa zna się na rzeczy, bardzo doświadczeni ludzie. 🙂