SPEcjalne moce ma każdy z nas. Tym razem wspaniała psycholożka zebrała opowieści o specjalnych mocach dzieci, w serię książek uwrażliwiających na innych.
Cała seria to książki pod moim patronatem. W pierwszych dwóch poznajemy dzieci pokazujące nam swój SPEcjalny świat dyslektyków i nadpobudliwości.
SPE – Specjalne Potrzeby Edukacyjne
Ich moce polegają na tym, że mimo trudności w uczeniu się, potrafią świetnie sobie poradzić w trudnych sytuacjach i jeszcze pomóc kolegom z klasy. O dwóch pierwszych częściach również opowiedziałam filmowo.
W każdej książce jest też rozdział z informacjami do rodziców i strona podpowiadająca, jak o treści rozmawiać z dziećmi. Są też wskazówki, które pomogą uczyć się. Dedykowane dzieciom ze SPEcjalnymi mocami, ale tak naprawdę bardzo uniwersalne. Przydadzą się wszystkim dzieciom.
Lubię opowiadać o książkach dla dzieci
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka, a ja mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu, zapisując się na Newsletter >>
Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom.
Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych
Trzecia opowieść dotyczy dzieci, które bywają mocno zestresowane, a przez to zalęknione, wycofane, nadmiernie nieśmiałe czy nerwowe. Z tego powodu czasem nie podejmują nowych wyzwań lub denerwują nadmiernie.
Takich dzieci jest dookoła cała masa. Określamy je często mianem „tych nieśmiałych”, choć nie do końca o nieśmiałość chodzi. One się za bardzo przejmują, co utrudnia im skupienie na nauce lub kontakty z rówieśnikami. Tak naprawdę, nie ma dokładnego odpowiednika słowa anxiety w języku polskim.
Jasne, że można im pomóc. One same też potrafią sobie pomóc. Mało tego, właśnie przez tę wrażliwość, potrafią dostrzegać emocje innych i wczuć się w sytuację drugiego człowieka. Trzeba przyznać, że gdy tak się na to spojrzy, stany lękowe mogą być bardzo niezwykłą SPEcjalną mocą.
Autorka dr Tracy Packiam Alloway
Ilustracje Ana Sanfelippo
Wydawnictwo Zielona Sowa
Spodoba się dzieciom w wieku 4-6 lat. Zdecydowanie przyda się podczas prowadzenia zajęć w szkołach i przedszkolach.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdź cenę i dostępność.
Doskonały projekt. Książka o autyzmie
W tej części poznajemy świat dziecka autystycznego i jego SPEcjalne moce. Jasne, że ilu autystów, tyle światów, tego chyba już dzisiaj nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Jednak są pewne rzucające się w oczy zachowania, na których rówieśnicy mogą się skupiać np. Zainteresowanie wybranym tematem i doskonałe wręcz opanowanie ulubionego zagadnienia. Autystycy miewają trudności z nawiązaniem kontaktu wzrokowego, są wrażliwi na hałas i nie lubią chaosu.
To tak oczywiście najogólniej, jednak od czegoś trzeba zacząć rozmowę z dziećmi. Dzieci najczęściej zwracają uwagę na zachowanie, dlatego warto zacząć rozmowę od ogólnych informacji i wyjaśnień.
Nie po to, żeby wytknąć, ale żeby lepiej zrozumieć i potrafić pomóc autystycznemu koledze. Taka SPEcjalna moc to wyjątkowy skarb, który w tym przypadku dzieci doceniły podczas tworzenia projektu o pociągach. Bo Krzyś, nasz autystyczny bohater, uwielbia właśnie pociągi.
Autorka dr Tracy Packiam Alloway
Ilustracje Ana Sanfelippo
Wydawnictwo Zielona Sowa
Spodoba się dzieciom w wieku 4-6 lat. Zdecydowanie przyda się podczas prowadzenia zajęć w szkołach i przedszkolach.
Kliknij w zdjęcie. Sprawdź cenę i dostępność.
Zrozumieć SPEcjalne moce
Takich książek o dzieciach ze specjalnymi mocami, można napisać bardzo wiele. Zanim powstaną kolejne części tej cudownej serii, zostawiam artykuły, dzięki którym będzie można zrozumieć dzieci z zespołem Aspergera i mutyzm wybiórczy. Widza jest ogromną siłą. Dajmy ją dzieciom.
- Jak rozpoznać mutym wybiórczy i dlaczego tak często jest mylony z niesmiałością? >>
- Dlaczego dzieci z zespołem Aspergera mają z rówiesnikami „pod górkę”? >>
Sprawdź e-book „Proste zabawy przygotowujące dziecko do żłobka i przedszkola”.
Podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci
Jeśli lubisz słuchać opowieści o ciekawych książkach dla dzieci, zapraszam do subskrybowania podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci >>
Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I bardzo mnie to cieszy.