Mieć w domu czterolatka oznacza mieć blisko bardzo emocjonalną postać. Miewa spore wyzwania związane z uczuciami… i wiele pytań. Po prostu musi sobie trochę od nowa poukładać pewne sprawy.
Zdarza mu się wybuchnąć, ale generalnie jest wesoły, ruchliwy, bardzo zainteresowany ciekawostkami i przyrodą. Warto podrzucać mu książki ćwiczące spostrzegawczość i zachęcające do zabawy z wyobraźnią. Tego – właśnie wyobraźni – maluchowi nie brakuje. Trzeba to wykorzystać.
Jeśli chodzi o emocje i różne wyzwania wychowawcze, koniecznie zerknij na ten wpis: Książki na różne okazje >>
Kierowałam się tu pięknymi ilustracjami, dobrze opowiedzianą historią i potrzebami rozwojowymi czterolatka. Uważam, że w przypadku dzieci w tym wieku najlepszymi nauczycielami są rodzice, dlatego zależało mi na książkach, przy których będziecie mogli spędzić wspólnie czas podczas rozmowy, zabawy i nauki.
Dżungla snów
Książka z Wydawnictwa ToTamto jest wyjątkowa – z pięknymi ilustracjami i spokojnymi opowieściami pod patronatem bloga Aktywne Czytanie, tu też więcej zdjęć i recenzja filmowa: Dżungla snów >>
Główni bohaterowie „Dżungli snów”, czyli Leniwiec, Papuga, Tapir, Wyjec, Mrówka i Jaguar, to zwierzęce dzieci, którym mali czytelnicy słuchając opowieści czytanych przez dużych czytelników, pomagają zasnąć.
Jasne, że w tym pomaganiu chodzi przede wszystkim o wyciszenie dzieci. Sprawienie żeby uspokoiły oddech, myślały o przyjemnych rzeczach, słuchały spokojnego głosu bliskiej osoby, aż w końcu zasnęły.
Papuga Petra nie może przestać mówić, choć wie że powinna już spać. W tym przypadku dzieci uczą Petrę zabawy w milczenie.
Tapira Tymona wieczorem boli brzuch, dlatego nie może zasnąć. Z historii dowiemy się, że ten ból brzucha wynika z łakomstwa, niedokładnego gryzienia i wieczornego najadania się słodyczami. Korzystając z opowieści i wyobraźni pomagamy Tymonowi uspokoić brzuszek.
Z kolei Mrówka Marianna odrobinę boi się ciemności, zwłaszcza że dżungla w nocy pełna jest najróżniejszych dźwięków, które nie wiadomo skąd pochodzą. Jeśli macie w domu maluchy, które podobnie jak Mrówka boją się ciemności, ta historia jest dla was.
Jaguar Jacek próbuje zasnąć, ale nie może, bo bolą go rosnące kości. W tej historii dzieci, używając wyobraźni, próbują zdobyć magiczną roślinę, która zawsze pomaga.
Ciekawa jestem, którego z bohaterów macie w swoim domu? Leniwca, mrówkę czy jaguara?
Kot maruda
To historia o kocie adoptowanym ze schroniska, który na początku, jakby to powiedzieć, nie nie spełniał oczekiwań rodziny. Taki właśnie jakiś marudny był, zajęty swoimi sprawami, zamiast postawić na rozrywkę i uciechę domowników.
Inspiracją do napisania książki były prawdziwe przeżycia autorki związane z adopcją, ale też pomysł podpatrzony w schronisku, gdzie została cała masa innych kotów. Pewnego dnia to schronisko zaprosiło dzieci do czytania książek kotom.
Dziś jest już wiele takich projektów i to jest znakomity pomysł pod każdym względem. Z jednej strony samotne koty mają towarzystwo i zainteresowanie ze strony dzieci. Z drugiej dzieci mają bardzo wdzięczne grono słuchaczy i z radością ćwiczą czytanie.
To patronat Aktywne Czytanie, dlatego o wiele więcej opowiadam o tej książce dla czterolatka w recenzji na blogu: Kot maruda >>
To książka wydawnictwa Alulalu z serii Zwierzęta z bieszczadzkiego lasu pod patronatem bloga Aktywne Czytanie.
Rozgrywa się na dwóch poziomach – chodzi o przestrzeń związaną z przebywaniem w lesie, gdzie oddychamy świeżym powietrzem. Ilustracje rewelacyjnie oddają klimat spaceru wśród przyrody.
Jednak chodzi też o zauważanie i szanowanie przestrzeni innych oraz własnej. Mam nadzieję, że po lekturze znajdziecie sposób na porozmawianie z dziećmi o szanowaniu własnych i cudzych granic. Wszystko opiera się na obserwowaniu innych, otwartej głowie i chęci zrozumienia potrzeb.
Na blogu zostawiam recenzję i mnóstwo zdjeć ze środka, a warto zerknać, bo w tej serii jest jeszcze więcej ciekaych propozycji: Niedźwiedź i przestrzeń >>
Elementarz ważnych słów
To seria książek wydawnictwa Młode Słowne, przybliżających dzieciom znaczenie tego, co wydaje się znane. Ale czy do końca rozumiane? Przyjaźń, Zdrowie, Świętowanie i Nauka.
Wiecie, jak to jest z DUŻYMI słowami? Czasem je wypowiadamy i wydaje się, że wszystko jest jasne. Jednak jak się ma kilka lat, niekoniecznie DUŻE słowa są zrozumiałe.
W DUŻYM słowie mieści się zresztą wiele mniejszych, one nadają sens i znaczenie.
Dokładnie o tym jest ta seria, która prosto i pomysłowo wyjaśnia dzieciom ważne słowa. W recenzji opowiedziałam o czterech książkach pod patronatem Aktywne Czytanie.
- NAUKA,
- ZDROWIE,
- ŚWIĘTOWANIE (moja ulubiona),
- PRZYJAŹŃ.
To książki pod patronatem bloga Aktywne Czytanie, dlatego ze szczegółami opowiedziałam o każdej części w recenzji: Elementarz ważnych słów >>
Autorki Helen Mortimer, Kristina Trapanese
Wydawnictwo Młode Słowne
Wiek czytelników: 3-5 lat
Okładka twarda, kartki miękkie.
Zdjęcia bez filtrów.
Królowa kolorów
To bardzo oryginalna książka dla czterolatka. Zerknijcie na nią, to znaczy na tę królową. Taka zwykła swojska babeczka, a jednak ma moc. Woła swoich podwładnych i bawi się z nimi. Każdy kolor przywołuje trochę inne emocje, różne pomysły.
Królowa świetnie się bawi do momentu, w którym te wszystkie przywołane kolory się wymieszały. Zdobiło się jakoś tak brudno i szaro, co doprowadza władczynię do łez. Jednak po chwili z tych łez tworzą się kulki, z których ponownie powstają czyste kolory do zabawy.
Taka historia do opowiadania i rysowania. Najpierw czytamy o królowej, a potem są strony, na których dziecko może samodzielnie narysować to, co tym razem wymyśla królowa.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy
Książka ze zwariowaną historią, a konkretnie 40 wierszykami-zagadkami-ogłoszeniami, które można sprytnie połączyć w całość np. książka szuka okładki. Wśród wierszy jest też taki, gdzie okładka szuka książki. Także skaczemy po wierszach, bawimy się, sprawdzamy, dopasowujemy i główkujemy. Ciekawość dziecka 4+ bardzo się przyda podczas czytania.
Wydawnictwo Tekturka
Autorka Dorota Kassjanowicz
Okładka twarda, kartki miękkie.
Wszystko o przyjaźni
Znakomita seria (jest też np. rodzina), z której dzieci dowiedzą się, jak być dobrym przyjacielem. CO może się wydarzyć między znajomymi, czy powinniśmy się przyjaźnić z każdym. Jest też o odmiennym zdaniu, kłótniach, mądrym budowaniu relacji z rówieśnikami. Wszystko na konkretnych przykładach, z których można wybierać w razie potrzeby, bo przecież wiadomo, że w życiu 4-latka różnie to z przyjaźniami bywa.
Wydawnictwo Papilon
Opkładka twarda, kartki miękkie.
B@jaki Marcin Pałasz
Tym razem coś dłuższego do poczytania. Przezabawne Bajaki, w których ze świecą szukać tradycji. Tutaj wszystkie postacie (czasem znane np. Złota Rybka) mają własne pomysły na bajki. Nie zgadzają się na znane i oklepane scenariusze. Jak łatwo się domyślić, z tych zbuntowanych pomysłów powstają całkiem nowe, śmieszne historie.
Jeśli polubicie te zwariowane historie, jest też audiobook.
Autor Marcin Pałasz
Wydawnictwo BIS
Okładka twarda, kartki miękkie.
Pod tym samym niebem
Jej siła tkwi w prostocie i też pewnego rodzaju niemocy bohaterów, co oczywiście wzrusza.
Ostatnie miesiące pewnie sprawiły, że tęskniliśmy za wieloma osobami. To właśnie książką o tęsknocie, choć tak naprawdę ona może być równie dobrze o marzeniach. Jest przepiękna, jednocześnie taka trochę niedopowiedzianą. Żeby każdy mógł ją dokończyć po swojemu.
Dwójka dzieci, które nigdy się nie spotkają. Tęsknota za kimś lub czymś, może przyjaźnią? Prezent wysłany w nieznane, do tego przyjaciela, który żyje gdzieś tam… pod tym samym niebem.
Poetycka opowieść dla dzieci w wieku 4-8 lat. O tęsknocie, nieco filozoficzna, ale też o tym, że wszyscy żyjemy pod jednym dachem i powinniśmy o siebie po prostu dbać. Żeby nikt nie czuł się samotny.
Wydawnictwo Adamada
Oprawa twarda, kartki miękkie.
Pan Świnka i zawody
Kartonowa propozycja z ilustracjami Roberta Romanowicza. Osobiście uwielbiam tego ilustratora, który tym razem zaprosił do współpracy uroczego prosiaka. Prosiak przebiera się w różne stroje, podróżuje, nawet ląduje w cyrku. A wszystko po to, żeby dzieci mogły nauczyć się opowiadać (ćwiczenie opisów) i poznały aż trzy języki: polski, francuski i angielski.
Najniższy wiek dedykowany to 2+ i na pewno młodsi też się ucieszą. Jednak uważam, że przy nauce słówek w obcym języku więcej skorzystają właśnie 4-latki. Same zawody też będą bardziej czytelne dla starszych dzieci np. astronauta czy magik.
Jakie zawody mogą zaciekawić czterolatka? Tu znajdziemy: fryzjera, piekarza, podróżnika, marynarza, astronautę, ogrodnika, milionera (hahaha), weterynarza, archeologa, malarza, muzyka, magika i skoczka narciarskiego.
Autor Robert Romanowicz
Wydawnictwo Tashka
Książka cało kartonowa.
Moje czterolatki ostatnio uwielbiają Nele podróżniczke. Mamy wszystkie tomy i czytamy po kolei do poduszki. Uwielbiają tez serie Ulicy Czereśniowej (bez tekstu) i za kazdym razem opowiady sobie inna historyjke. Lubią wszelkie encyklopedie dla dzieci, szczegolnie o zwierzetach. Fajtlapowaty Pan Brumm tez daje radę. Potrafia co dzien sluchac o tym, jak to Pan Brumm czegos nie rozumie:)
Dzięki za te podpowiedzi, część z nich znajduje się na poprzedniej liście, a na resztę chętnie zerknę 🙂 https://nietylkodlamam.pl/80-najlepszych-ksiazek-dla-dzieci/
Bardzo fajny zestaw, choć szkoda, że wybór objął tak wielu zagranicznych pisarzy, gdy mamy bardzo dobrych rodzimych autorów. Moim zdaniem zdecydowanie brakuje tu „Koniberków” Weroniki Szelęgiewicz. To wspaniała książka w prosty sposób pokazująca dzieciom jak zachować się w grupie, gdy spotykają się z niegrzecznością, zazdrością, strachem czy nieśmiałością. Moja Lena cały czas każe sobie czytać o przygodach koniberków i od kiedy mamy tę książkę, znacznie pewniej czuje się w przedszkolu.
Dziękuję za tę podpowiedź. Książki polecane w komentarzach zawsze są cenną wskazówką. Być może brak polskich autorów wynika z tego, że obecnie młode wydawnictwa drukują chętnie to, co znane od lat na świecie i podoba się dzieciom w wielu krajach. Mnóstwo jest takich nowości na rynku, a ja osobiście nie mam „ciśnienia” na promowania wyłącznie tego co Polskie. Pokazuję to co mi się podoba i co sprawdziłam z dziećmi. Co nie znaczy, że polskich pomijam 🙂 Więcej polskich autorów jest w poprzednich zestawieniach, jest ich sporo na blogu.
Super dziękuję za tyle fajnych,tyulow właśnie jestem na etapie szukania dla.mojej 3ipol latki z którą mamy różne problemy.jak i radości i bardzo chce pokazać jej przez.czytanie jak powinny wyglądać różne.sprawy bo czasami mam wrażenie że rozmowa to za mało ????
Książki to jest świetne „narzędzie” dla rodzica 🙂 Może zerkniesz na to zestawienie? https://nietylkodlamam.pl/ksiazki-na-problemy-wychowawcze/
Mój 4-latek ostatnio jest zafascynowany książką „Niesamowite przygody 10 skarpetek”. Jest zabawna, rozwijająca wyobraźnię i ozdobiona świetnymi ilustracjami; nawet ja, osoba dorosła, czytałam ją z zainteresowaniem 🙂
Dziękuję, nie wszystkie tytuły są mi znane. Proponuję polską pisarkę Małgorzatę Żółtaszek „Basałyk i Psotka idą do pracy” . Ciekawą pozycją jest też książka ,,Naciśnij mnie” Tulleta, coś niesamowitego dzieje się z dzieciaczkami gdy czytają ją koniecznie z rodzicami 🙂
Pozdrawiam
Dzięki za podpowiedzi. Tulleta uwielbiam i niemal wszystkie jego wydane w Polsce książki znajdziesz zrecenzowane na blogu 🙂
Mój 4-latek lubi serię „O Wilku…” autorstwa Orianne Lallemand, a szczególnie podoba mu się „O Wilku, który chciał zmienić kolor”.
A tak, mam kilka zrecenzowanych tytyułów tej serii na blogu 🙂