Jak wybrać pierwsze książki na roczek, a nawet niemowląt? Wiele już napisałam o czytaniu dzieciom. Zrobiłam kilka przydatnych zestawień. Tym razem skupiam się na książkach dedykowanych tym najmłodszym, czyli dzieciom przed trzecim rokiem życia.
Zebrałam ok. 250 książeczek edukacyjnych dla niemowląt i małych dzieci. To moja osobista lista książek, na które warto zerknąć, zanim dziecko pójdzie do przedszkola.
Oczywiście, że nie musisz mieć wszystkich w dziecięcej biblioteczce. Zwłaszcza że część to serie, w których tytuły się powtarzają. Trudno zgadnąć, jaka książka przypadnie dziecku do gustu. Czasem są to te z obrazkami narysowanymi, czasem zilustrowane zdjęciami plastelinowych figurek lub zwykłymi fotografiami ludzi, zwierząt i przedmiotów.
Przeczesałam naprawdę wiele półek w księgarniach i bibliotekach. Testowałam na wielu dzieciach. Zależało mi na książkach dedykowanych konkretnemu wiekowi, ale też celowałem w inne sprawy. Przede wszystkim estetykę, wytrzymałość i sensowną treść (nawet jeśli tą treścią są w przeważającej większości obrazki).
Książki edukacyjne na roczek i nie tylko
Budując listę chciałam też jakoś wyklarować, co proponują poszczególne wydawnictwa. Jest tego tyle, że naprawdę można się pogubić. Zwłaszcza przy konkretnych seriach. Prześwietliłam te serie i doszłam do wniosku, że łatwo coś nazwać edukacyjnym. Łatwo zamieścić to słowo na okładce, a trudniej stworzyć książki bez tego słowa, za to z naprawdę wielkim potencjałem.
Mam nadzieję, że lista się przyda choćby jakoś ściąga dla rodziny w kwestii prezentów „na roczek”.
Na skróty
- Książki edukacyjne dla dziecka 3-6 miesięcy
- Książki edukacyjne dla dziecka 6-12 miesięcy
- Książki edukacyjne dla dziecka 12-24 miesiące
- Książki dla roczniaka
- Książki edukacyjne dla 2-3 latków
Książki edukacyjne dla dziecka 3-6 miesięcy
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Oczami maluszka. Ślimak, Sierra Madre – to seria czarno-białych książek (są jeszcze: banan, sztućce i harmonijka) opartych na kontrastach, które są najlepiej widoczne dla niemowlaka.
- Buźki czarno-białe, Wilga – tym razem nieco zaokrąglona, czarno-biała seria, gdzie kolejne tytuły to: Kształty i wzory, Pojazdy, Domowe zwierzaki.
- Świat maluszka. Książeczka poznawcza, Euro-Focus – to jedna z moich ulubionych, seria Smart Books, w której znajdziesz jeszcze dla tej kategorii wiekowej: Kształty, Twarze, Zwierzęta domowe.
Kontrastowe książki dla dzieci przyciągają wzrok
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Rozłóż, baw się i oglądaj. Na wsi, Wilga – skoro to rozkładanka, zachęca do manipulowania rączkami. Seria zawiera dodatkowo tytuły: W morzu, Liczenie (dla trochę starszych) oraz Tęczowe malowanki (też dla starszych).
- Pierwsza książka dla noworodków i niemowląt, Wytwórnia – to takie małe dzieło sztuki japońskiego twórcy.
- Maluszek patrzy. Na plaży, Galaktyka – to seria, w której znajdziesz jeszcze: Moja pierwsza książeczka, Kwiatki, Kształty, Kołysanki i Groszki. Zwłaszcza te ostatnie przydadzą się potem do nauki liczenia.
- Widzę to. Kółeczka, Olesiejuk – w tej serii znajdziesz jeszcze Widzę to. Kwadraty. Jak znalazł też na potem, do nauki o figurach geometrycznych.
- Bystre oczka. A kuku!, Debit – to już nieco bardziej kolorowa seria, z wyrazistymi barwami, w której są jeszcze: Kształty, Zwierzęta, Wzory i kolory.
Książki prawie na roczek, dla dziecka 6-12 miesięcy
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Odkrywam świat. Dzikie zwierzęta, Edgard – to bardziej karty niż zwykła książka, ale mój numer jeden, bo wystarczą na wiele zabaw przez długie lata. W tej serii jeszcze: Pierwsze słowa, Transport, Owoce, Zwierzęta wiejskie. Wiem, że są oznaczone 1+, ale sprawdzą się dużo wcześniej.
- Baw się z nami pojazdami, Aksjomat – kolorowa, bardzo wdzięczna seria: Baw się z nami zwierzakami, Baw się z nami zabawkami.
- Dotknij mnie. Dzieci zwierząt, Wilga – trochę denerwują mnie zdrobnienia używane w opisach (nie musisz zdrabniać oglądając książkę z maluchem), za to dziecko zaciekawią wypukłe obrazki. W serii jeszcze Kolorowe zwierzaki, Zwierzęta na wsi i Dzikie zwierzęta.
- Książeczki kontrastowe. Świat dzidziusia, Wilga – seria dla półrocznych maluchów (też niestety sporo zdrobnień), w której znajdziesz jeszcze: Nasze buzie, Zwierzęta i zwierzątka, Świat wokół nas.
Proste i znane elementy w książkach na roczek
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Smart Books. W domu, Smart Books – to jest całkiem spora seria książek dla najmłodszych, w której znajdziesz naprawdę ciekawe tematy. Dla tego wieku jeszcze: Warzywa, Kształty, Owoce.
- Na spacerze. Rosnę i poznaję, Zielona Sowa – wydała serię ilustrowaną zdjęciami, w której znajdziesz m.in.: Kolory i kształty, Owoce i warzywa, Pojazdy, Ubrania i zabawki, W kuchni, Zwierzęta i ich dzieci, Zwierzęta w lesie, Zwierzęta na wsi i w mieście, W łazience, W domu i w parku, Zwierzęta w ZOO. Do każdego zdjęcia prosty opis dotyczący cech zwierzęcia czy przedmiotu. Świetne potem też dla starszych dzieci – kojarzenie cech — i dla jeszcze starszych do nauki czytania.
- Oto jest ogród, Mamania – w tej publikacji znajdziesz ilustracje francuskiego artysty, które pokazują znane rzeczy w trochę innym, niż typowo edukacyjny (zdjęcie + podpis) klimacie.
Codzienne sytuacje dobre „na roczek”
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Kto zjadł biedronkę, Mamania – bajecznie kolorowa i do tego przestrzenna książka ze szczęśliwym zakończeniem i dziurą, która bardzo zaciekawia. Przy okazji porozmawiacie o wielu zwierzakach, a w przyszłości też o kolorach i stopniowaniu: kółko większe, mniejsze, średnie, większe od, najmniejsze itd.
- Ela i Olek jedzą, Zakamarki – dwójka dzieci ma jeszcze kilka innych przygód, o których opowiada w prosty, sympatyczny sposób, przybliżając maluchowi codzienne czynności i powiązane z nimi przedmioty: Ela i Olek kąpią się, Ela i Olek jeżdżą, Ela i Olek bawią się.
- Biblioteka maluszka. Owoce, Wilga – seria mieniąca się kolorami, z ktorej dziecko dowie się sporo na temat otaczającego świata: W parku, Pojazdy, Porównania (pomysłowe), Dzieci zwierząt, Dzieci zwierząt na wsi.
- Koła i kółka, Egmont – warta zainteresowania jest cała seria Akademia Mądrego Dziecka, w której znalazłam jeszcze ciekawe: Widzę cię!, Kto robi hu-hu?
- Odkryj co…, Adamada – książeczki z pytaniami i zagadkami, które w prosty sposób pozwalają maluchowi poznać świat. W tej serii kolejne pytania: Odkryj gdzie…, Odkryj kto…
Dźwięki i proste słowa idealne na roczek
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Bardzo zalatana pszczoła, Wilga – to są zabawne, kontrastowe książeczki, zachęcające dziecko do pokazywania, co się dzieje na obrazkach. W tej serii także: Bardzo pracowity świetlik, Bardzo zdolna biedronka, Bardzo zabiegana mrówka. Podobają mi się, bo zostały narysowane z humorem.
- Księga dźwięków, Dwie Siostry – bardzo proste obrazki zachęcające dziecko do naśladowania dźwięków. Świetnie się nadaje do wszelkich zabaw logopedycznych i wzbogacania słownictwa.
- Gdzie jest Koko?, Oculino – seria tych książek powstała z myślą o motywowaniu dzieci z problemami wzrokowymi do zabawy i rehabilitacji. Jednak rewelacyjnie nadają się do ćwiczenia spostrzegawczości dla każdego dziecka. Dwie kolejne propozycje z tej serii to: Co robi Fifi? oraz Co widzi Nana?
- Alinka. Złotą gwiazdą kosmos mruga, Tashka – najprostsze ilustracje, które dorosłemu wydać się mogą nawet nudne, z pewnością wciągną malucha do opowiastki. Dla tych najmłodszych jeszcze jeden tytuł: Alinka. Rybom pięknie błyszczą łuski.
- Słowniczek malucha. W domu, Aksjomat – harmonijka, za którą tak przepadają najmłodsi powinna się znaleźć (przynajmniej w jednym egzemplarzu) w biblioteczce każdego maluszka. Kolejne w tej serii są: Pojazdy, Zwierzątka, Na spacerze.
- Jakie to łatwe. Pierwsze słowa, Wilga – książka interaktywna, dziecko naciska i słyszy odczytane słowa. W serii jeszcze Moje pierwsze 1, 2, 3. Wiem, że takie maluchy jeszcze nie mówią, ale bardzo lubią słuchać i naciskać więc książka przyda się na dłużej.
- Moja pierwsza książeczka. Kolory, Jedność – bardzo proste obrazki, pomagające skupić dziecku uwagę. W tej serii także: Przeciwieństwa, Pojazdy, Zwierzęta.
Książki edukacyjne na roczek i w górę (12-24 miesiące)
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Otwórz okienko. Liczby, Olesiejuk – okienka to zawsze świetna zachęta do manipulowania i poznawania. W tej serii jeszcze: Kształty i Słówka. Tytuły przydadzą się potem do nauki liczenia i wzbogacania słownictwa.
- Obracanka. Kolory, Wilga – znowu coś do manipulowania. W obracankach trzeba dopasować obrazek do słowa. Będzie potrzebna twoja pomoc. W tej serii jeszcze: Liczby i Porównania.
- Własny kolor, Tatarak – nieco inne (niż zazwyczaj) ilustracje to miła odskocznia od „typowych” (również potrzebnych) książek dla najmłodszych. Polecane dla wieku 2+, jednak jestem pewna, że spodobają się i młodszym czytelnikom. W tak ilustrowanej serii, roczniakowi może się jeszcze spodobać: Miś patrzy.
- Poznaję kolory, Wilga – książka ma 25 okienek, w tym zagadki i niespodzianki, które przykuwają uwagę dziecka.
- Kolory z gąską, Galaktyka – to małe, poręczne książki, z opowieścią o pewnej gąsce, którą trzeba nauczyć różnych rzeczy. Zrecenzowałam kiedyś tę książkę (kliknij w Kolory z gąską >>). W tej serii znajdziesz jeszcze: 1, 2, 3 z Gąską, Dobranoc, Gąsko! i Wstawaj, Gąsko! (którą też zrecenzowałam Wstawaj, Gąsko! >>).
Książeczki poznawcze
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Okruszek poznaje kolory, Olesiejuk – kolejna seria pomocna przy wzbogacaniu słownictwa i kojarzeniu obrazu z dźwiękiem (słowem), w której znajdziesz także: Małe zwierzątka, Dzikie zwierzęta, Leśne zwierzęta, Wielkanocne zwyczaje, Liczby, Warzywa, Owoce, Zabawki.
- Smart Books. Kolory, Smart Books – wyżej wspominałam już o tej serii. Roczniakowi powinny spodobać się także: Liczby, Kontrasty, Części ciała.
- Pucio uczy się mówić, Nasza Księgarnia – świetne, bardzo klimatyczne ilustracje do „dźwiękonaśladowczej opowieści”. Są też kolejne części np. Pucio mówi pierwsze słowa.
- Czyj to głos? W lesie, Aksjomat – harmonijki ilustrowane zdjęciami, co w przypadku książek dla najmłodszych jest bardzo miłą odmianą. Pytania zachęcają do naśladowania odgłosów. W serii jeszcze: Na wsi i Pojazdy.
Książki dla roczniaka
- Raz, dwa, trzy słyszymy, Widnokrąg – jedne z moich ulubionych książek dla roczniaków. Każdy tytuł serii skupia się na innym zmyślne. Są jeszcze: Raz, dwa, trzy patrzymy i Raz, dwa, trzy mówimy.
- OnoMaTo, czyli zabawa dźwiękami. Instrumenty – seria książek dźwiękonaśladowczych, z podziałem na poszczególne tematy: Ptaki dzikie, Ptaki wiejskie, Zwierzęta dzikie, Zwierzęta wiejskie, Hałaśliwe, przedmioty, Domowe przedmioty, Co słychać?
- Poznaję dźwięki. Odgłosy nocy, Yoyo Books – znowu o dźwiękach, bo głównie na tym uczą się najmłodsi, ale tym razem bardziej tajemnicze, bo te nocne. W tej serii jeszcze: Odgłosy natury, Gospodarstwo, Pojazdy, Na wsi, Muzyka, Zwierzęta.
- Od stóp do głów, Tatarak – trochę wyżej wspominałam już o tym wydawnictwie i serii bardzo oryginalnie ilustrowanych książek. Dla tego wieku – oprócz nauki o częściach ciała – sprawdzą się kolejne tytuły: Bardzo głodna gąsienica, Pajączek, Czy chcesz być moim przyjacielem?
Książki dla najmłodszych i na roczek
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Jeden dzień, Dwie Siostry – pięknie zilustrowany słowniczek obrazkowy z elementami, które w sumie składają się na jeden dzień z życia malucha.
- Poznaję dźwięki. Mozart, Yoyo Books – książka pozwalająca najmłodszym poznać rodzaje muzyki klasycznej. Vivaldi oraz Muzyka klasyczna i nieco bardziej rozrywkowej, klimatycznej Boże Narodzenie.
- Części ciała. Książeczka poznawcza, Smart Books – to seria, o której już wspominałam (książki dedykowane tematycznie do odpowiedniego wieku). W tym przedziale znajdziesz jeszcze: Liczby, Kolory, Kontrasty.
- 100 pierwszych słów, Wilga – coś w rodzaju obrazkowego słownika, którym można się bawić, przy okazji poznając słowa. Przyda się także potem do pierwszych kroków w nauce czytania, bo obrazki są podpisane drukowanymi literami. Nie jest to kontynuacja serii, ale to samo wydawnictwo (i jakby uzupełnienie tych słówek) więc dodam jeszcze Królik Piotruś. Pierwsze słowa, gdzie przesuwane okienka odkrywają słowa „mniej oczywiste” np. przymiotniki.
- A kuku! Super tata, Babaryba – zarówno tata, jak i zabawa w „a kuku”, są ważne w życiu rocznego dziecka. Zabawa tą książką też jest ważna. Jeśli maluchowi przypadnie do gustu ten rodzaj zróżnicowanych wielkością kartek, powoli odkrywających historię, to sięgnijcie jeszcze po: Duży czy mały?, Już jadę! (zrecenzowałam Już jadę! >>), Ufo, kuku! (zrecenzowałam Ufo, kuku! >>).
Książeczki dla roczniaka
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Małe rączki. Małe zwierzaki, Wilga – wydała serię piankowych książeczek, w których każda strona wygląda nieco inaczej. Kolejne tytuły to: Czas na zabawę, Nasze zwierzęta, W domu.
- Wszyscy ziewają, Adamada – oni wiedzą, jak pomóc przy zasypianiu. Skoro wszyscy ziewają, to i dziecko ziewa. A przy okazji wykonuje ćwiczenia oddechowe.
- Co to? Kto to? Zwierzęta, Aksjomat – propozycja większej książki z obrazkami, dzięki której dziecko poćwiczy kojarzenie i rozbuduje słownictwo. Jeszcze dwa tytuły w tej serii: Pojazdy, Na wsi.
- Dzikie zwierzaki. Ruchome oczka, Wilga – oprócz zabawnych oczu, jest też nauka liczenia i kolorów.
- Wiem wszystko. Czerwona książeczka, Olesiejuk – cała seria książek uczących o kolorach. A konkretniej – porządkująca kolory w konkretne zbiory, co ułatwia dziecku ich kojarzenie z konkretnymi przedmiotami. Poszukaj też książeczek: Zielonej, Żółtej, Fioletowej, Różowej, Pomarańczowej i Niebieskiej.
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Obrazki dla maluchów. Ciało, Olesiejuk – bardzo znana i dobrze zrobiona (nagradzana) seria, z jednym obrazkiem i podpisem na stronie, w której znajdziesz także: Owoce, Warzywa, Zwierzęta i ich dzieci, Zabawki, Kolory, Wieś, Góry, Małe stworzonka, Dzikie zwierzęta, Przyroda.
- Kubuś Puchatek. Miś patrzy i słucha, Egmont – świat zmysłów może być bardzo ciekawy, zwłaszcza w towarzystwie tego znanego misia.
Książki edukacyjne dla 3-4 latków
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Moja pierwsza książka o kolorach, Tatarak – wracam do tej serii, bo warto pokazywać najmłodszych książki z oryginalnymi ilustracjami. Do kompletu jeszcze Moja pierwsza książka o liczbach.
- Dotykamy kolorów. Czerwony, Yoyo Books – książeczki zachęcające dziecko do poznawania kolorów, ale też do ich „badania” paluszkami. W serii także: Czarny i biały, Pomarańczowy, Niebieski, Zielony, Żółty.
- Moje pierwsze kolory, Aksjomat – bardzo ładnie przygotowane książki, dedykowane dla wieku 4+, jednak z pewnością sprawdzą się podczas zabaw z młodszymi dziećmi. W serii książek ze zdjęciami są jeszcze: Figury, Litery, Liczby.
- Kolory, Babaryba – nietuzinkowy autor opowiada w sposób nietuzinkowy o zwykłych kolorach. Nie tylko co i jak, ale też zachęca do sprawdzenia co się stanie jeśli.
- Pomelo i kształty, Zakamarki – Pomelo to dość znany słoń mieszkający pod dmuchawcem. Lubi filozofować i pokazuje świat nieco inaczej więc warto się z nim zaprzyjaźnić. W tej serii także: Pomelo i kolory, Pomelo i przeciwieństwa.
Zabawa i edukacja
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- O stworkach ukrytych w kolorkach, WDS – o kolorach tych bardziej i mniej znanych najmłodszym. I to wierszem.
- Rymowane cyferki, Tashka – rymowanki, ale przede wszystkim ilustracje, tworzą klimat tej książki, która zdecydowanie należy do mojej czołówki jeśli chodzi o naukę cyferek. Ale to jest kiedy ilustrator tworzy wiersz, bo dokładnie wie co autor miał na myśli.
- Cyferki, Czerwony Konik – jeśli znasz (na pewno znasz!) twórczość Jacka Cygana, to właśnie jest książka z jego wierszem i przepięknymi ilustracjami.
- Kosz pełen cyferek. Jedno małe nasionko, Egmont – oryginalnie wycięta książka w kształcie koszyczka, a w niej tematycznie jeszcze oprócz cyferek, znajdziesz Kolory i Kształty.
- Liczypieski, Nasza Księgarnia – wierszyk o dziesięciu pieskach, który nie tylko ułatwia naukę liczenia, ale też uwrażliwia na losy zwierzaków.
- 10 razy 10, Babaryba – w każdej biblioteczce malucha powinna się znaleźć przynajmniej jedna pozycja H. Tulleta. Tym razem prowadzi nas przez świat pierwszych cyferek. I to jest bardzo zaskakujący świat.
- ZOOlitery, Hokus-Pokus – wybrałam ją przede wszystkim ze względu na ilustracje i nieoczywiste opowieści o alfabecie. Bo tych całkiem oczywistych jest dookoła sporo.
- Litery, Wilga – znowu wierszem o literach, które układają się w różne kształty kojarzące się dziecku z wyglądem A, B, C…
- Bardzo proste abecadło, Dwie Siostry – naprawdę proste obrazki, jednocześnie oryginalne. Nic nie rozprasza uwagi dziecka, co pomaga w kojarzeniu wyglądu poszczególnych liter.
- Poznaję literki, Wilga – tu już wszystkie literki w grubszej książce, z wieloma obrazkami, oczywiście kojarzonymi z odpowiednią literą. Ładnie zrobiona, posłuży kilka lat.
- Moje pierwsze słowa, Wilga – seria bardzo prostych książeczek z zabawnymi ilustracjami, przybliży dziecku podstawowe pojęcia związane także z: Kształtami i Porównaniami.
- Wiosna, lato, jesień, zima, Bajka – kartonowa książka pokazująca najmłodszym, czym różnią się od siebie poszczególne pory roku.
Więcej informacji
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Wiosna na ulicy Czereśniowej, Lato na ulicy Czereśniowej, Jesień na ulicy Czereśniowej, Zima na ulicy Czereśniowej, Dwie Siostry – na ulicy Czereśniowej bardzo dużo się dzieje. W tych książkach nie ma słów, za to jest dużo do opowiadania.
- Matemoto. Książka do nauki liczenia, Dwie Siostry – tym razem dużo oryginalnych ilustracji, dzięki którym dziecko zapamięta cyfry, a przede wszystkim zechce policzyć ile czego na każdym obrazku.
- Czy mogę pogłaskać psa?, GWP – ważna książka dotycząca bezpiecznych zachowań i sposobu traktowania zwierząt. Napisana tak, by łatwo się o tym rozmawiało już z najmłodszymi.
- Znajdź kropki, Mamania – kropki w tej książce ukryły się w bardzo zaskakujących miejscach. Dzięki temu można porozmawiać o tym, co jest nad, pod, obok i jaki ma kolor.
- Zakątki, czyli kto tu mieszka, Dwie Siostry – barwna książka o dzieciach mieszkających w różnych częściach świata i różnych domach. Porozmawiajcie o tych różnicach.
- Miała baba koguta, Egmont – piosenki zilustrowane i dodatkowo opisane nutami. Wiem, że ta książka posłuży wiele lat, bo da się tu: śpiewać, czytać i grać.
- Nad morzem, Babaryba – to dwie książki nagradzanego ilustratora, w których nie ma tekstu, za to jest sporo do obserwowania i opowiadania. Druga w serii: W górach.
- Liczę do 100, Babaryba – nietuzinkowy i bardzo dynamiczny sposób pokazania dziecku poszczególnych liczb. Układa się w zabawną historię, o której więcej opowiedziałam Liczę do 100 >>
- Paluszki, czyli o dziesięciu takich co nigdy się nie nudzą, BIS – bardzo zabawnie opowiedziana historia o tym, jak mija dzień palcom u rąk. Przy okazji nauka liczenia.
- Mój dzień, Wilga – taka pierwsza encyklopedia, gdzie dziecko znajdzie bardzo wiele podpowiedzi zachęcających do układania w całość, fragmentów rzeczywistości.
Dwulatek odkrywa świat
Klikając tytuł sprawdzisz cenę i dostępność.
- Maluch odkrywa świat. Na wsi, Aksjomat – nieco bardziej kolorowa, z większą ilością szczegółów seria, w której jeszcze dwa tytuły: W mieście, W domu.
- Otwórz i odkryj. W domu, Wilga – książka obrazkowa z okienkami. Drugi tytuł tej serii Na wsi.
- Jaś i Maja. Czytam globalnie – to seria książek opartych na metodzie czytania globalnego, którą możesz zacząć bawić się już z kilkumiesięcznym dzieckiem. Kolejne tytuły to: Emu i Dodo oraz Miś i but.
- Turlututu magiczne przygody, Babaryba – mały stworek, który zawładnął sercami dzieci we Francji, a potem w wielu kolejnych krajach. Stworzył go H. Tullet. O wielu przygodach napisałam w recenzjach: Turlututu >>
- Domy, Wilga – piękne, ciepłe ilustracje pokazują domy, w których mieszkają dzieci z różnych stron świata.
- W domu, w dziczy, na ulicy, Dwie Siostry – kolejna książka, która urzekła mnie ilustracjami, które są naprawdę nieszablonowe. Taki inny słownik dla najmłodszych.
Bardzo fajna lista, niesamowity ogrom pracy, by zebrać, ocenić i posortować tyle pozycji. Brakuje mi natomiast kilku (moim zdaniem) ważnych pozycji.
Po pierwsze: cala seria o Kici Koci Anity Głowińskiej. Co prawda na książeczkach pisze „od 2 do 4(?) lat”, ale ja z powodzeniem czytam je mojej dziewczynie odkąd skończyła rok, i uwielbia te książki. Ich walory edukacyjne są nie do przecenienia (np. nie musiałam zbytnio dziecku tłumaczyć tego, że nie należy dotykać gorącej kuchenki czy piekarnika, a ma 18 miesięcy).
Po drugie: seria o Babo, Lalo, Bincie, Ajszy i ich rodzicach autorstwa Evy Susso i Benjamina Chaud. Moje dziecko wypowiedziało pierwsze słowa (inne niż mama i tata) przy czytaniu tych książek.
Po trzecie (i ostatnie): Bobo. Historyjki obrazkowe dla najmłodszych dzieci, Markus Osterwalder. Uwielbiany i niemiłosiernie zdezelowany egzemplarz jeździ z na mi na wszystkie dłuższe wycieczki.
Dzięki za miłe słowa i wszystkie sugestie. Część tych tytułów polecałam przy innych wpisach (zestawieniach książek), nie chciałam się powtarzać. A z całej reszty chętnie skorzystam. Pewnie inne mamy też 🙂 Chodziło mi też o książki typowo edukacyjne, czyli kolory, liczenie itd.
Potężne zestawienie,warto je zapamiętać! Dobra robota.
Dziękuję 🙂
Już szukam ????Uwielbiam Pani blog chociaż obserwuje go dopiero od ok 2 tygodni. Szkoda że 2 lata temu o nim nie wiedziałam nie popelnilabym tylu błędów. Pozdrawiam ????
Bardzo dziękuję 🙂 Cieszę się, że mnie Pani znalazła, choć 2 lata temu byłoby trudno… nie prowadziłam jeszcze wtedy bloga 🙂
Dodałabym jeszcze „Rok na wsi” i inne z tej serii 😉
Mam już całą długą listę do dodania, dzięki 🙂
Wow! Zo za bogata lista! ????
Dzięki :)))
Wspaniały zbiór! Bardzo pomocny w wyborze. Szukałam czegoś dla rocznej córki i wybrałam chyba z 10 pozycji! Wzięłabym na pewno więcej, ale budżet na ten miesiąc już wyczerpany 😀
Bardzo dziękuję za ten wpis.
Pozdrawiam!
Świetny spis. Sporo dla Nas inspiracji. Mam ponad 1,5 rocznego Frania, który uwielbia książeczki. Szczególnie nowe są dla Nas pierwsze słówka z przesuwanymi wyrazem. Ekstra.
Bardzo fajne zestawienie! Na pewno skorzystam i zakupię kilka pozycji dla córki. Pozdrawiam
OOO zgadzam się. Wydawnictwo MD ma super książeczki
Świetna lista, dziekuje!
Seria Herve Tulleta spawdziła sie u nas świetnie. Ja sama mam problem z tą grafiķą w UFO KUKU Jednak u nas sprawdza się codziennie min. 30 minut zabawy. Fajnie że dzieki schodkowemu wydaniu bardzo łaywo przewracać dziecku strony. 11mc dziecko ma dużo frajdy. Polecamy