Co cię martwi? To już druga książka dla dzieci autorstwa Molly Potter, dzięki której dzieci mogą się dowiedzieć, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.
Autorka konsekwentnie tłumaczy najmłodszym sprawy związane z emocjami, ale nie na zasadzie ich opisywania. Raczej – jako naukowczyni z zawodu – na zasadzie rozkładania na czynniki pierwsze konkretnych przypadków.
O pierwszej część tej wspaniałej serii opowiadałam jakiś czas temu: Co się dzieje w mojej głowie? >>
Instrukcja obsługi
Jest to trochę taka instrukcja obsługi zdarzeń, co jest znakomitym pomysłem. Na jednej stronie przykład, z informacją, co możesz czuć w danej sytuacji np. kiedy ktoś cię zaczepia. Co ważne, nie jest to jedna emocja, bo ludzie przecież rzadko czują tylko jedną emocję.
Zazwyczaj jest to mieszkanka, wprawiająca w konsternację. Im więcej informacji na temat tych wszystkich emocji, tym lepiej dla małego czytelnika.
O emocjach opowiedziałam sporo gościnnie w podkaście Piotra Zagórowskiego Tato na Wyspach. Wspólnie opracowaliśmy cykl pt. Przewodnik po emocjach.
- Po co są emocje? Jak sobie z nimi radzić i jak pomóc dziecku w rozwoju emocjonalnym? >>
- Odraza, wstręt. Co mają ze sobą wspólnego ślimak i całuśna ciocia? >>
- Lęk, strach. Dlaczego strach ma wielkie oczy? >>
- Smutek. Jak pomóc dziecku w przezywaniu smutku? >>
- Radość. Jak zbudować otoczenie pełne radości i pozytywnej energii? >>
- Złość, gniew. Dlaczego nie lubimy się złościć? >>
Martwię się, bo…
Druga strona każdego rozdziału to podpowiedzi, co można zrobić w trudnej sytuacji. Jakie podjąć działania, kiedy ktoś cię zaczepia. Cztery pomysły na bazie których można rozmawiać z dzieckiem o jego przemyśleniach w danej sprawie.
Więcej na temat samej książki opowiedziałam w recenzji filmowej. Poniżej zostawiam jeszcze zdjęcia i spis treści, żeby było wiadomo, jak konkretnie wygląda każda sytuacja.
Poradnik dla rodziców
Na końcu książki znajdują się dodatki w postaci słowniczka emocji, również z konkretnymi przykładami. Jest też przewodnik dla rodziców, właśnie o tym, jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sytuacjach i zmartwieniach.
Spodoba się dzieciom w wieku 4-8 lat.
Lubię opowiadać o książkach dla dzieci
Wtedy razem zaglądamy do środka, a ja mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu, zapisując się na Newsletter Tylko dla Mam >>
Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom.
Podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci
Jeśli lubisz słuchać opowieści o ciekawych książkach dla dzieci, zapraszam do subskrybowania podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci >>
Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I bardzo mnie to cieszy!