Czy stawianie dziecku granic ma sens?

Czy stawianie dziecku granic ma sens?

Nie jestem pewna czy „stawianie granic” to dobre wyrażenie. Jednak użyłam go, bo najlepiej obrazuje to czego dziecko najczęściej nie potrafi nazwać, a czego jednak potrzebuje od wspierającego dorosłego.

Dla mnie najważniejsze jest, żeby nie pomylić granicyograniczeniem, bo to dwie całkowicie różne sprawy. (więcej…)

Krótka lekcja nieprzytulania

Krótka lekcja nieprzytulania

Krótka lekcja nieprzytulania przyda się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Bliższej i dalszej rodzinie oraz znajomym, którym śmiało można powiedzieć: Nie jestem ci winna buziaka!

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest priorytetem. Skupienie na bezpieczeństwie to też pokazanie dziecku, że może mówić „nie”, kiedy znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Być może to „nie” będzie czasami używane trochę nie po naszej myśli, ale i tak warto. (więcej…)

Skąd się biorą powody do histerii?

Skąd się biorą powody do histerii?

Powody do histerii? Jest ich cała masa! Kiedy dziecko zaczyna raczkować, potem wstawać i biegać, to jest powód do dumy. Jednak jest to też czas, w którym – właśnie z powodu zdobycia nowych umiejętności – maluch zaczyna wszystko robić po swojemu.

I w tym momencie poczucie dumy, jakby trochę ustępuje na rzecz: irytacji, dezorientacji i wreszcie nerwów. Twoich i dziecka. Są powody do histerii.  (więcej…)