Zestawy edukacyjne dla dzieci to jedna z moich ulubionych form nauki i zabawy. Zawsze szukam ciekawostek, zwłaszcza dla uczniów skazanych często na podręczniki lub eksperymentowanie w szkole, gdzie i czas i możliwości są najczęściej ograniczone.
Zależy mi na nauczeniu rodziców, że edukacyjne zabawy mogą przynieść o wiele więcej korzyści, niż kolejna godzina spędzona na wkuwaniu do sprawdzianu. To też możliwość spędzenia sensownie czasu z dzieckiem, które (powiedzmy sobie szczerze), coraz mniej nas potrzebuje i chętniej spędza go z rówieśnikami. Wspólne eksperymentowania w ramach odrabiania pracy domowej jest świetnym pretekstem do budowania relacji z 8-12-latkami. Dla tego wieku właśnie przeznaczone są te zestawy edukacyjne.
Zestaw Fun Science – Świat Magnesów
Zestaw edukacyjny, w którym znajdziemy kilka bardzo pomysłowych elementów, na podstawie których można przygotować nie tylko kilka eksperymentów, ale też grę. Jeśli macie w domu młodsze dzieci, przypuszczam, że też dadzą się wciągnąć do nauki i zabawy np. przy łowieniu rybek czy tworzeniu kompasu.
- Magnes prostopadłościenny
- 2 magnetyczne kulki
- Magnes prętowy
- Żelazny drążek
- Żelazny pręt z uchwytami
- Styropianowy krążek
- 15 plastikowych żetonów
- Składany pojemnik
Edukacyjne zabawy
Do zestawu dołączona jest oczywiście instrukcja (w czterech językach) z pomysłami na doświadczenia, eksperymenty i zabawy. W sumie znajdziemy tu 9 rozpisanych eksperymentów, z bardzo szczegółowymi rysunkami i ważnym dodatkiem. Chodzi o podpowiedzi Magensika (to tak postać prowadząca nas przez wszystkie pomysły), bo one informują o teorii – co, jak i dlatego tak działa.
Dzięki Magnesikowi dowiadujemy się, co jest magnetyczne i dlaczego nie wszystko. Czym są siły magnetyczne i pole magnetyczne. Jak się magnesuje żelazo. I za to właśnie lubię zestawy edukacyjne, za edukowanie przez działanie i zabawę.
Producent: Piatnik
Zestaw Fun Science – Skaczące Piłeczki
Jeszcze jeden zestaw od Piatnik to pomysł na poznanie właściwości polimerów. I tu już trzeba się odrobinę bardziej wysilić, żeby przygotować stanowisko do pracy i zabawy. Eksperymenty edukacyjne z tworzeniem piłeczek i różnych innych kształtów powinny być nadzorowane przez dorosłego, tym lepiej, bo jak pisałam wyżej, nam zależy na tym, żeby być razem.
Zestaw edukacyjny zawiera:
- 12 torebek granulatu
- 6 torebek granulatu świecącego w ciemności
- 2 pojemniki z wieczkami
- Szalka Petriego
- 3 formy
- ruchome oczka
Nauka i zabawa
Dbanie o miejsce pracy jest też świetnym elementem edukacji, kiedy dziecko nie przychodzi „na gotowe”, ale przygotowuje się do zabawy. I nie wychodzi po skończeniu, tylko sprząta, bając o własne bezpieczeństwo, higienę i ogólnie przestrzeń, w której przed chwilą działało.
Po przygotowaniu stanowiska, czas na zabawę. Tym razem po świecie nauki prowadzi nas Flummi, który objaśnia np. zjawisko zwane fosforescencją, czym jest siarczek cynku czy jak zrobić kanciastą piłeczkę.
Przy okazji dowiadujemy się nieco więcej o samym świetle, ale też puszczamy wodze wyobraźni, dobierając kolory według własnego pomysłu czy tworząc skaczące piłeczki z oczami.
Zestawy Montessori
Różowa Wieża brała udział w wirtualnych targach Aktywne Czytanie.
Ich stoisko było ostatnio (są z nami ponownie) odkryciem. Z wielką radością pokazuję ich zestawy, bo proponują edukację i zabawę w duchu Montessori. Zestawy kart pracy oraz dodatki zachęcające dzieci do nauki przez zabawę. Każdy jest przygotowany według pewnego schematu: trzy kroki – lekcja trójstopniowa. Jednak poszczególne z nich, ze względu na temat i zawartość, różnią się między sobą detalami.
Karty edukacyjne „Owoce”
Karty edukacyjne „Narządy wewnętrzne człowieka”
Karty edukacyjne Owady
Karty edukacyjne „Cykl rozwojowy fasoli”
Karty edukacyjne „Zwierzeta gospodarskie”
Karty edukacyjne „Zwierzeta Australii”
Fajny wpis 🙂