Bombka babci Zilbersztajn to nie jest słodka, bożonarodzeniowa opowieść o cudownej rodzinie i dekorowaniu domu na święta. Zima i święta są tłem do podjęcia przez autorkę bardzo ważnego tematu, który był poruszany w wielu książkach pokazanych na blogach Tylko dla MamAktywne Czytanie. 

O czym jest Bombka babci Zilbersztajn?

Opowieść zaczyna się w momencie, gdy do starej kamienicy wprowadza się zwykła rodzina. Dwójka dorastających dzieci i rodzie. Jest zima, a oni zaczynają nowe życie w nowym domu. Mama jedzie na kilka dni do szpitala, bo lada chwila będzie rodzić kolejne dziecko. Tato jest zabiegany i zapracowany. Rodzeństwo niespecjalnie się dogaduje.

Nina jest młodszą siostrą Alka i to właśnie z jej perspektywy widzimy całą historię. Alek jest nastolatkiem skupionym na sobie. W dodatku Nina „podpada” bratu, który w gniewie postanawia kompletnie ją ignorować. Dziewczynka czuje się bardzo zraniona, samotna i wystraszona w nowym miejscu. Bez wsparcia zajętych rodziców, bez wsparcia starszego brata. W dodatku nowa przestrzeń przeraża ją.

Ciekawa bombka

Pewnego dnia, w trudnych okolicznościach Ninka poznaje sąsiadkę z góry – babcię Zilbersztajn. Nieoczekiwanie zaprzyjaźniają się. Samotna staruszka otacza opieką samotną dziewczynkę. W święta Nina dostaje od niej niezwykłą bombkę i od tego czasu zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy.

To właściwie początek najbardziej niesamowitej części książki. Nina odkrywa przejście w szafie. Przejście do jej domu sprzed lat. Domu, w którym ukrywa się mała Żydówka. Nie do końca wiadomo czy to, co przeżywa Nina jest wytworem jej wyobraźni, jakąś niesamowitą grą czy prawdą. W każdym razie Nina nie przestaje odwiedzać ukrywającej się dziewczyny i w jakiś sposób się zaprzyjaźniają.

Dziewczynka z szafy obawia się, że znajda ją Niemcy. Jest głodna, przerażona, samotna i całkowicie skoncentrowana na nikłej szansie przeżycia, o ile będzie się trzymać reguł – trzeba być cicho. To trzymanie się reguł przywodzi Ninie na myśl grę. Nawet się zastanawia czy to jest jakaś dziwna gra. Z czasem ta gra przestaje się Ninie podobać, bo coraz bardziej przeraża.

Czy bombka babci jest magiczna?

Katarzyna Ryrych wybrała niezwykły sposób opowiedzenia młodym czytelnikom o zagładzie Żydów, roli Polaków w ich ocaleniu. Ale też nie unika tematu szabrowników, którzy żerowali na krzywdzie innych ludzi. Ta książka wcale długa nie jest, mała, niepozorna, bardzo szara. A jednak niesie tak ogromny ładunek emocjonalny, tle tematów do rozważenia.

Jest w niej sporo o relacjach we współczesnych rodzinach. Jest o samotności pośród ludzi. Jest historia wojenna. Jest budowanie pomostu między pokoleniami. Jest zderzenie nieświadomości współczesnej młodzieży, niewiedzy na temat wojennej prawdy. Jest pytanie o wartości. I jest mnóstwo trwogi i grozy, bo tak wyglądały tamte czasy.

Wojna w książkach

O wojnie i jej koszmarze można mówić na różne sposoby. Autorka wybrała potęgujące przerażenie przeniesienie do świata z przeszłości, którego można dotknąć współcześnie.

Odwiedzając stare kamienice zawsze, mam wrażenie, że żyją w nich duchy. Ale nie takie straszące po kątach, tylko takie powiązane ze wspomnieniami. I to tymi najgorszymi. Można się bać takich wspomnień, zamknąć oczy i uciekać. Można też o nich porozmawiać i poznać prawdziwą historię. Wtedy przestają być duchami, zaczynają być prawdziwymi historiami.

Przerażającego klimatu dodają oczywiście ilustracje – szare, ponure, budzące grozę. Jednak nie jest to horror, który ma nas wystraszyć. To prawda, która warto poznać i zrozumieć.

Autorka Katarzyna Ryrych
Ilustracje Anna Rudka
Wydawnictwo Ezop
Najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 12+.

Bombka babci Zilbersztajn

Kliknij w dowolne zdjęcie żeby sprawdzić cenę i dostępność tej książki.

Lubię pokazywać książki dla dzieci 

Nie przegapisz żadnego filmu zapisując się na Newsletter >>

Weź pod uwagę, że podczas opowiadania o książce, podaję niektóre szczegóły akcji. Jest więc mały spoiler. Nie oglądaj, jeśli nie chcesz wiedzieć, co się przytrafi głównym bohaterom. A już na pewno odgoń od ekranu małych czytelników. Niech mają niespodziankę!

Sprawdź dostępność i cenę tej książki!

Data recenzji
Nazwa produktu
Anna Jankowska
Ocena
51star1star1star1star1star