Jak się przygotować do wizyty Mikołaja? Lubię czasem na dziecięce sprawy zerknąć pedagogicznym okiem. Wiara w Mikołaja jest jedną z takich spraw, bo przygotowanie do wizyty ważnego gościa można wykorzystać na wiele różnych sposobów – do budowania świątecznej atmosfery, ale też ćwiczenia cierpliwości i empatii.
Jak się przygotować do wizyty Mikołaja?
- Cierpliwość – dziecko czekające na Mikołaja musi uzbroić się w cierpliwość. O ile pewnie mały człowiek ma problem z poczekaniem na swoją kolej przy wejściu do windy, wyjściu z domu, staniu w kolejce, tak tutaj nie ma zmiłuj, bo Mikołaj raczej nie przychodzi wcześniej ani później. Dlatego warto wspólnie odliczać dni do tej ważnej wizyty. O sposobach na odliczanie napisałam trochę więcej tutaj: Kiedy? Kiedy? Kiedy? Mamo, już?
- Wyobraźnia – gdyby zapytać malucha, jak sobie wyobraża warsztat Mikołaja, pewnie każdy widziałby go nieco inaczej. Takie wyobrażanie sobie jest cudownym ćwiczeniem. Jeśli lubicie wspólnie rysować, może stworzycie obrazek lub nawet mini-książkę o tym, jak to jest w tym warsztacie. To świetna zabawa umilająca czas oczekiwania i wprowadzająca w świąteczny klimat. Zebrałam też kilka klimatycznych książek, może któraś ci się spodoba: Najpiękniejsze książki o Bożym Narodzeniu i Świętym Mikołaju.
- Potrzeby – maluch piszący list do Mikołaja, tak naprawdę informuje świat o swoich marzeniach. Bardzo wiele dzieci podrzuca w listach po prostu to, co widzi w reklamach telewizyjnych lub co widziało u kolegi, na sklepowych półkach. Zanim zlecisz Mikołajowi przywiezienie konkretnej rzeczy, porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak się będzie daną zabawką bawiło. Pofantazjujcie. Może się okazać, że dziecko wyobraża sobie o wiele więcej niż dana zabawka jest w stanie wykonać. Często reklamy wprowadzają dzieci w błąd. Często też maluchy chcą coś, bo widziały u rówieśników, a nie dlatego, że naprawdę mają taką potrzebę. Trochę więcej napisałam o tym w artykule: Jak wybrać idealną zabawkę dla twojego dziecka? Zdradzam tajemnicę.
- Wysiłek – oczekiwanie na Mikołaja to bardzo lubiany przez rodziców czas, bo dzieci starają się na prezenty „zasłużyć”. Legenda głosi, że niegrzeczne dzieci dostają rózgi więc wszystkie maluchy starają się jakby bardziej w tym czasie. Nie jestem zwolenniczką straszenia dzieci Mikołajem (lub czymkolwiek), jednak wiem, że tak jest w wielu domach. Skoro tak jest, warto pamiętać o docenianiu wysiłku naszych „listopadowo grzecznych” pociech i motywować do współpracy w wielu sprawach. O motywowaniu i docenianiu napisałam tutaj: Co zamiast nagród?
- Wiara – wiele dzieci nie wierzy w to, że warto mieć marzenia, dążyć do nich, wysilać się żeby coś osiągnąć. Zdarza się, że wiara w Mikołaja może w tym pomóc. Żeby dostać wymarzony prezent najpierw trzeba napisać list, odczekać, być grzecznym… to już sporo wyzwań. Kiedy jednak przychodzi dzień, w którym dziecko dostaje upragniony upominek, dostaje też informację: warto było. I to jest często ważniejsze niż sama zawartość paczki. Trochę więcej o wkładaniu wysiłku przy spełnianiu marzeń napisałam tutaj: Co zrobić z małym nerwusem, który szybko się poddaje?
- Klimat – wiara w Mikołaja jest częścią świątecznego klimatu, bez której (wiem to od jakiegoś czasu, napisałam w tym w artykule: Żegnaj, staruszku z białą brodą) to już nie to samo. Warto więc pielęgnować ją w dziecku choćby po to żeby widzieć ten błysk w oku, tę niepewność, zachwyt, zastanawianie się i tajemnicę. To też wielka frajda dla rodziców, a przecież w świętach chodzi o wspólne przeżywanie.
Czy na pewno dostał mój list?
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę współpracuje z Mikołajem. Zajmują się wsparciem psychologicznym dzieci i młodzieży, a z racji wykonywanego zawodu wiem, na jak dramatycznie niskim poziomie jest to wsparcie udzielane w Polsce.
Ich mikołajkowe listy są tworzone przy wsparciu ilustratorów książek dla dzieci. Na stronie swiatecznylist.pl do spersonalizowanej treści możemy dobrać jedną z czterech pięknych, gwiazdkowych grafik. Trzy z nich przygotowali ilustratorzy, na co dzień tworzący rysunki do dziecięcej literatury i współpracujący z Wydawnictwo Dwie Siostry, które jest Partnerem akcji.
- Zosia Frankowska („Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”, „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”).
- Michalina Rolnik („Zakątki, czyli kto tu mieszka?”).
- Maria Dek („Kiedy będę duża”, „Kto odwiedzi muchomorka?”).
- Czwartą grafikę przygotowała wspaniała artystka, tatuatorka Hanna Najgebauer, tworząca pod pseudonimem Hanna Manna.
Każdy list, zapakowany w świąteczną kopertę, dostarczany jest pod wskazany adres tradycyjną pocztą. W tym roku Święty będzie wysyłał listy w dwóch terminach:
- na Mikołajki, 6 grudnia – listy zamówione do 28 listopada;
- na Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia – listy zamówione między 29 listopada a 16 grudnia.
Mikołajkowe dobro
Każde:
- 18 zł pozwala na odebranie 3 połączeń w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111;
- 33 zł pomaga na rozpoczęcie diagnozy psychologicznej jednego dziecka i zaplanowanie dla niego dalszej, profesjonalnej pomocy.
Dochód z ubiegłorocznych akcji znacząco wsparł ważny projekt Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – stworzenie sieci specjalistycznych Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci doświadczające przemocy i wykorzystywania otrzymują kompleksową pomoc: psychologiczną, medyczną i prawną, pod jednym dachem. Dziś w całej Polsce funkcjonuje 5 takich placówek.
Świąteczne książki dla dzieci
Jeszcze więcej świątecznych inspiracji książkowych.
- Najpiękniejsze książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu i Mikołaju – część I >>
- Sprawdzone i polecane przez rodziców książki o zimie i Bożym Narodzeniu – część II >>
- Świąteczne inspiracje. Książki adwentowe, zimowe, Mikołaj i Boże Narodzenie – część III
- 10 książek dla 2-4 latków o zimie i świętach + kalendarz adwentowy z dobrymi uczynkami do druku >>